Kütle Ölçme Araçları Nelerdir? İsimleri ve İşlevleri

Kütle ölçmek için kullanılan araçlar; Baskül, hassas terazi ve terazi olmak üzere 3 kalemde incelenebilir. Bu araçlar ile bir objenin kültesini ölçebilir, bununla ilgili hesaplamalar yapabilirsiniz. Dilerseniz, kütle ölçme araçları hakkındaki detaylara gecekim;

Kütle Ölçme Araçları Nelerdir?

Kütle ölçme araçları ilk olarak birim birim incelenmelidir. Kilogram(kg), gram (gr) ve birtakım ölçme birimleri bulunur. Günlük yaşantımızda çoğu meslekte bu birimleri ölçmek için ölçme araçlarına ihtiyaç duyulur. Yaşamımız içinde, terazi gibi ya da baskül gibi karşılaştığımız birçok çeşidi de bulunmaktadır. Fakat ayrıntılı bir şekilde gerektiğinde ise bir takım araçlar bulunur. Bunlar;

  1. Hassas Terazi,
  2. Baskül,
  3. Terazi, olarak bilinir. Şimdi bu ölçüm araçlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

[geo_headline tag=”h3″ style=”colored” type=”square” number=”1″]Hassas Terazi[/geo_headline]

Kuyumcular tarafından kullanılan ve kıymetli eşyaların ağırlığının belirlendiği terazidir. Hassas olması da bundan kaynaklanmaktadır. Değerli eşya ölçümlerinde birebirdir.

[geo_headline tag=”h3″ style=”colored” type=”square” number=”2″]Baskül[/geo_headline]

İnsanların kütlelerini öğrenmeleri için üzerine çıkıp, sonuca baktığı kütle ölçmeye yarayan araç olarak bilinir. Oldukça kullanışlıdır. Günlük hayatımızda görmeniz çok mümkündür.

[geo_headline tag=”h3″ style=”colored” type=”square” number=”3″]Terazi- Eşit Kollu Terazi[/geo_headline]

Özellikle pazarlarda aldığınız domatesin, elmanın ya da portakalın ağırlığını gösteren bir ölçme aracıdır. İnsanların gıda alışverişlerinde sıkça kullandığı ve doğru ağırlığı gösteren nadir araçlardandır.

Kütle Ölçme Araçları Ne İşe Yarar?

Kütle Ölçme Araçları

Kütle ölçme aletleri, günlük yaşamımızda bir insanın, nesnenin ya da aracın ağırlığını belirlemeye yaramaktadır. Kuyumculardan, inşaatçılara kadar farklı birçok nokta üzerinde kütle ölçmeye yarayan araçlar bulunmaktadır. Her sektör için farklı anlam ve öneme sahip olan bu araçların genel anlamda bakıldığında, özellikle ticari ilişkilerde kandırılmamak adına çok önemli görevleri vardır.

Örnek vermek gerekirse, bir kuyumcu; alacağı altın ya da gümüşün ağırlığını bilir ve eğer sahte bir altın, gümüşü satmak isteyen olursa kolaylıkla anlayabilir. Ya da odun satan bir oduncu müşteriye fazla ya da az odun satmamak adına kantar kullanarak istenilen kütlede odunu verebilmektedir.

[geo-post id=”3180″ label=”Önerilen Yazı”]

Ağırlık Ölçmek İçin Kullanılan Araçlar

Ağırlık ölçme aletleri isimleri üç adettir günlük hayatta rahatça ulaşılabilen araçlardır. Bu araçların kullanımı çok basittir. İsimlerine bakmak istediğimizde;

  • Kantar
  • El kantarı
  • Dinamometre olarak bilinir.

Baskül Kültle mi Ölçer Ağırlık mı?

Baskül kesinlikle kütle ölçmektedir. Zaten kütle ve ağırlık birbirinden oldukça farklı kavramlardır. Kütle, değişmeyen madde miktarını temsil ederken, ağırlık Dünya’nın herhangi bir cisme uyguladığı çekim kuvvetidir. Bu yüzden de ölçüm aletleri birbirinden farklıdır.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın