Ağırlık Ölçme Araçları Nelerdir? İsimleri ve İşlevleri
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Ağırlık Ölçme Araçları Nelerdir? İsimleri ve İşlevleri

Ağırlık ölçme araçları yer çekimi etkisiyle sürekli değişken sonuçlar gösterebilen araçlardan oluşur. Özellikle kütleye göre bir karşılaştırma yaptığımızda kütle evrenin her yerinde, her alanında değişmeyen bir yapıya sahipken ağırlıkta durum böyle değildir. Ağırlık yer çekiminin kütle üzerine yaptığı etkidir Bu bağlamda da gezegenimizin yer çekimine göre değişkenlik gösterir. Ağırlığı ölçen araçlar ise;

Ağırlık Ölçme Araçları Nelerdir?

  1. El kantarı,
  2. Kantar,
  3. Dinamometre olarak karşımıza çıkar.

Bu araçları yakından tanımamız gerekirse;

1Dinamometre

İçinde bulunan bir yay sayesinde ağırlık ölçmeye yarayan araç olarak bilinir. Uygulanan kuvvetin büyüklüğü oranında esner ve üzerinde bir değer okunur. Özellikle bir elektrik motoru ya da araba motorunun beygir gücünü ölçmede de kullanılabilir. Daha küçük dinamometrelerde ise ağırlıklar farklı şekilde de ölçülebilir. Genellikle annelerin yünlerin ağırlıklarını ölçerken gördüğünüz alet dinamometredir.

2Kantar

Kömür alımlarında ya da inşaat sektöründe ağır malzemelerin ağırlığını ölçmek adına kullanılır. Ticari alışverişlerde alınan malın, kilogram fiyatı önemliyse hassas kantar çok önemli ve kurtarıcıdır.

agirlik olcme
agirlik olcme

3Büyük Kantar/ El Kantarı

Büyük araçların ağırlıklarını ölçmeye yarayan ve devasa büyüklükte bir ölçme aracıdır. Çoğunlukla günlük hayatta karşımıza çıkan bir şey değildir.

El kantarı; dinamometreye benzeyen bir tarzı vardır. Fakat ağırlığı dijital olarak gösterir. Oldukça kullanışlı yapısı sayesinde yaygındır. Ele sığabilecek kadar küçük ve ölçmede etkili bir araçtır.

Ağırlık Ölçme Araçları Ne İşe Yarar?

Ağırlık ölçme aletleri, günlük hayatımızda nesnelerin bulunduğunuz ortamda ağırlıklarını belirlemeye yarar. Özellikle yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibi yünlerin ağırlıkları, kamyonların ya da herhangi bir nesnenin bulunduğunuz ortama göre ve yer çekiminin etkisiyle ölçüm yapmanızı sağlar. Günlük işleri halletmede oldukça başarılı ve etkilidirler. Özellikle kurban bayramlarında kullanılabilecek kantar, hayat kurtarıcı seviyede olabilir.

Kütle Ölçmek İçin Kullanılan Araçlar

Kütle ölçme aletleri isimleri beş adettir ve kütle ölçümlerinde oldukça etkilidir. İnsanların değişmeyen miktar olan kütleyi ölçmek ve günlük alışverişlerinde kullandığı bu ölçüm araçları;

  • Hassas ya da eşit kollu terazi
  • Tartı
  • Baskül
  • Elektronik tartı olarak bilinir.
içeriğimizi oylayın