Su Polar Mı Apolar Mı? H2O Molekül Polar Mı Apolar Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Su Polar Mı Apolar Mı? H2O Molekül Polar Mı Apolar Mı?

0

Su polar bir maddedir. Bir maddenin polar ya da polar olması için o maddenin kovalent bağlı bir bileşik ile oluşması gerekmektedir. Bir bileşik kovalent bağlı ise bileşik diyebilmemiz adına bileşiği oluşturan elementlerin de ametal olması gerekmektedir. Çünkü ametal elementler kimya derslerinden hatırlandığı üzere elektron kullanırlar ve bunu ortak kullanırlar.

en basit haliyle açıklamak bildiğin depolar bağlardan farklı cinsi bir araya gelerek ortak elektron kullanırken a polar bağlar da farklı cins atomlar bir araya gelmektedir. Bu durumun neticesinde bileşiğe polar kovalent bağlı bileşik denilmesi Aynı cins elektronların bir araya gelmesi ile mümkündür. H2O iki farklı ametal ile oluşturulan bir bağ bulunmaktadır ve bu bağ polar kovalent bir bağdır.

İçindekiler

H2O Molekül Polar Mı Apolar Mı?

H2O molekül polardır. Su molekülü oksijen kısmı negatif hidrojen kısmı ise pozitif yükle yüklenmektedir. Bu bakımdan H2O Molekülün polar olduğunu söylemek mümkündür.

Saf Su Polar Mıdır?

Saf su polardır. İçerisindeki bileşenler yine 2 hidrojen ve 1 oksijen birleşmesi ile oluşmaktadır. Bu bakımdan incelendiğinde saf suyun da polar olduğunu söylemek mümkündür. Yukarıda belirtilen artı ve eksi yükle yüklenmeler ve ametallerin birleşmesi sonucu oluşma gibi bir durum saf su içinde gerçekleşmektedir.

H2O Hidrojen Bağı MI?

H2O Hidrojen bağıdır. Hidrojen bağı, kimyasal süreç ile ele alınmaktadır ve aynı ya da farklı elektronegatif yapıdaki kuvvetlerin üzerindeki oluşumu sağlamakla görevlidir. Bu bakımdan incelendiğinde protein ve nükleik asitler olarak makromoleküller içerisinde yer almakta ve bu moleküllerin 2 parçasını var olabilme özelliği taşımaktadır. Kısacası Hidrojen bağı aynı molekül içerisindeki 2 parça arasında var olma özelliğine sahip olan bağdır.

İki Su Molekülü Arasındaki Bağ Nedir?

İki su molekülü arasındaki bağ polar kovalent bağdır.. Herhangi bir molekülde bulunan kovalent bağların simetrik olmayışı ve o melek ile kovalent bağ oluştur bu kovalent bağ bipolar olmasıdır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın