Akü Sıvısı Asit Mi Baz Mı? Akü Sıvısı PH Değeri
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Akü Sıvısı Asit Mi Baz Mı? Akü Sıvısı PH Değeri

Akü sıvısı asit mi baz mı sorusunu cevaplandırmadan önce hangi maddelerin asit ya da baz özelliği gösterdiğini incelemek gerekmektedir. Bu bakımda incelediğimizde pH cetveline göz gezdirmek yeterli olacaktır. PH cetvelinde bir madde, 0-7 aralığında bir değerde bulunuyorsa asit olarak sayılır. 7 değerinde bulunan bir madde ise nötr olarak bilinir. 7-14 pH aralığında ise madde baz özelliği göstermektedir.

Burada bir maddenin asit mi yoksa baz mı olduğu çok kolay bir şekilde anlaşılabilir. Fakat akü sıvısı için, içerisinde bulunan “Sülfirik Asit” önemli bir iç ucu vermektedir. İçerisinde sülfirik asit bulunduğundan, elektriği ilettiğinden ve metal kaplarda saklanamadığından dolayı akü sıvısı asittir.

Akü sıvısı PH Değeri

Akü sıvısı pH değeri için söylenmesi gereken en doğru puan 0-7 pH puanı arasında olduğudur. Bu puan aralığı asit maddeleri temsil ettiğinden dolayı akü sıvısı da asittir. Aynı zamanda akü sıvısı, baz ile tepkimeye girebilmekte, cildi tahriş etmektedir. Kesinlikle tadılmamasını önermemekle birlikte de tadı ekşidir. Genel olarak formülü de H2SO4 olarak bilinmektedir.

Akü Sıvısı Zararlı Mı?

Akü sıvısı zararlı mı? Konusuna gelecek olursa tabii ki zararlıdır. Özellikle direkt olarak temas edilmemesi gerekir. Temas edildiğinde de bol su ile yıkanmalıdır. Aksi taktirde tahriş yapabilmektedir. Bunun dışında göz gibi organlara gelirse de yine bol su ile yıkanılmalı hatta doktora gidilmelidir. Bunun dışında sindirim sistemine dahi ciddi hasarlar verebilmektedir.

aku sivisi ph degeri

Akü Sıvısı Önemli Midir?

Akü sıvısı özellikle arabaların hareket etmesini sağlayan bir parça olan akünün içine konan bir sıvıdır. Bu yüzden akünün tam kapasite ile çalışmasını sağlamak ya da araç içerisinde, jeneratörlerde kimyasal enerjisi elektrik enerjisine dönüştürmek için oldukça önemlidir. Günümüzde çeşit çeşit aküler bulunmakta ve onların içine farklı markalarda sıvılar atılmaktadır.

Akü değişimlerinde ya da özellikle araç servislerinde akünün durumu kontrol edildiğinde akü sıvısının durumu da incelenmektedir. Herhangi bir sorun olduğunda değişim yapılması gerekmektedir. Özellikle içerisinde sülfirik asit bulunduğundan çok dikkatli olunmasının gerektiğini bir kez daha söylemek gerekmektedir.

içeriğimizi oylayın