İlahiyat Formasyon Kalktı Mı? Yerine Ne Geldi?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

İlahiyat Formasyon Kalktı Mı? Yerine Ne Geldi?

0

İlahiyat formasyon kalkmıştır. Sadece ilahiyat fakülteleri için değil eğitim fakültesi dışında kalan tüm bölümler için Haziran 2020’de MEB tarafından alınan karar kapsamında formasyon eğitimi kaldırılmıştır. Bunun yerine ise eğitim fakültelerinde verilecek olan 2 yıllık tezsiz yüksek lisans hakkı tanınmıştır. Buna göre öğretmen olmak isteyen fen edebiyat ve ilahiyat mezunları 2 yıllık tezsiz yüksek lisansı ile formasyon yeterliliği almaktadır. Bunun dışında ise şimdilik formasyon alma hakları bulunmamaktadır.

Uyarı: 21.09.2021’de alınan karara göre pedagojik formasyon tekrar gelmiştir. Usul ve esaslar için buraya tıklayınız.

İlahiyat Fakültelerine Formasyon Verilecek mi?

İlahiyat fakültelerine formasyon verilmektedir. Genel talep ilahiyat mezunlarının herhangi bir formasyon eğitimi almadan öğretmenlik hakkının olmasıdır. Ancak bu durum şimdilik söz konusu değildir ve ilahiyat mezunlarının öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programı kapsamında 2 yıllık formasyon eğitimi almaları gerekmektedir. Önceden uygulanan kısa süreli formasyon programı kaldırılmış olup ilahiyat mezunları halihazırda 2 yıllık tezsiz yüksek lisans programı ile öğretmenlik hakkı elde etmektedir.

İlahiyat Mezunları Formasyon Almadan Öğretmen Olabilir mi?

İlahiyat mezunları formasyon almadan öğretmen olamaz. Öğretmenlik sadece alan bilgisi değil aynı zamanda öğrenciler ile kurulacak iletişim de olduğu için ilahiyat mezunları da diğer bölümlerin mezunları gibi formasyon almak zorundadır. İlahiyat fakültelerinden uzun zamandır formasyon olmadan öğretmenlik hakkının oluşmasına dönük olarak talep gelse de MEB tarafından bu talepler geri çevrilmektedir. Bu kapsamda ilahiyat mezunları öğretmen olmak istiyorlarsa formasyon eğitimi almalıdır.

Formasyon Olmadan Öğretmenlik Yapılır mı?

Formasyon olmadan öğretmenlik yapılmamaktadır. Formasyon öğretmen ihtiyacının karşılanması için öğretmen yetiştirmek adına verilen programa denilmektedir. Öğretmen ihtiyacının giderilmesi adına eğitim fakülteleri bulunmaktadır. Eğitim fakültelerinden mezun olanlar doğrudan öğretmen sıfatı taşımaktadır. Ancak eğitim fakültesi olmayıp okullardaki derslerin bölümlerini okuyanlar da formasyon eğitimi ile öğretmenlik hakkı elde edebilmektedir. Sınıf yönetimi ve öğretmenlik mesleğine giriş derslerini içeren formasyon, öğretmen olmak isteyenler için gereklidir. Devlet kadrolarına öğretmen olarak atanmak için formasyon alınması zorunludur. Bunun yanında özel sektördeki eğitim kurumlarında da formasyon belgesi talep edilmektedir.

Açıköğretim İlahiyat Mezunları Formasyon Alabilir mi?

acikogretim ilahiyat mezunlari formasyon
acikogretim ilahiyat mezunlari formasyon

Açıköğretim ilahiyat mezunları formasyon alabilir. Açıköğretim özellikle devlet kadrolarına atanmak için örgün eğitimden farklı değildir. Bu kapsamda sadece ilahiyat AÖF mezunları değil, formasyon almaya uygun olan diğer AÖF mezunları da formasyon alarak öğretmen olabilmektedir. Örneğin AÖF Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan birisi formasyon eğitimini tamamlayarak öğretmenlik başvurusunda bulunabilmektedir.

Önceden Formasyon Alanlar Ne Olacak?

Önceden formasyon alanların almış oldukları yeterlilik geçerlidir. Daha önceden formasyon eğitimi kısa süreli ve hızlandırılmış bir şekilde verilmekteydi. Halihazırdaki duruma göre ise formasyon eğitimi 2 yıllık tezsiz yüksek lisansa bağlanmıştır. Ancak önceden formasyon belgesi almış olanların hakları korunmakta ve geçerlilik taşımaktadır. Bu yüzden daha önceden formasyon alanların tekrar formasyon eğitimi almaları gerekmemektedir.

Formasyon Almadan Alan Sınavına Girilir mi?

Formasyon almadan alan sınavına giriş yapılabilir. Ancak formasyon olmadan devlet okullarına öğretmen olarak atama yapılmamaktadır. Başka bir ifade ile KPSS’de öğretmenler için uygulanan alan sınavına giriş yapıldığında formasyon belgesi bulunmuyorsa atamalarda bu kişiler hak iddia edememektedir. Ancak alan sınavına giriş sonrasındaki 1 yıllık süre içinde formasyon eğitimi tamamlanıyorsa ve kişi formasyon belgesi alıyorsa, bu süre içinde gerçekleştirilecek olan atamalara başvuru yapabilir ve atanabilir. Buradaki temel nokta ise sınava girişten sonraki 1 yıllık süre içinde formasyon yeterliliğinin alınmasıdır. Öğretmen olmak isteyenler için KPSS’den alınan puanlar 1 yıl süre ile geçerlidir. Bu süre zarfında ataması yapılmayan veya formasyonu olmayanlar tekrar bir dahaki yıl yapılacak sınavlara girmelidir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın