Mütercim Tercümanlık Bölümü Mezunları Öğretmen Olabilir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Mütercim Tercümanlık Bölümü Mezunları Öğretmen Olabilir Mi?

0

Mütercim tercümanlık bölümü mezunları öğretmen olabilir. Bunun için formasyon almaları gerekmektedir. Ancak halihazırda formasyon eğitimi verilmemektedir. Bunun yerine adaylar eğitim fakültelerinde açılan 2 yıllık tezsiz yüksek lisans programı kapsamında öğretmen olma hakkı elde edebilmektedir. Adayların öğretmen olmaları için mütercim tercüman bölümlerinin de etkisi vardır. Devlete ataması yapılmayan dil üzerinden öğretmenlik hakkı elde etseler bile atamaları yapılmayacağı için öğretmen olamazlar.

Mütercim Tercümanlık Formasyon Alabilir Mi?

Mütercim tercümanlık formasyon alabilir. Fakat şimdilik formasyon eğitimi verilmemektedir. Bunun yerine devlet okullarında İngilizce, Almanca, Arapça, Farsça, Rusça, Fransızca, İspanyolca gibi müfredat kapsamında verilen derslere yönelik 2 yıllık tezsiz yüksek lisans eğitimi almaları gerekmektedir. Bu sayede adaylar tezsiz yüksek lisans programı sonucunda öğretmenlik yeterlilik belgesine sahip olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Rekreasyon Bölümü Formasyon Alabilir Mi?

İngilizce Mütercim Tercümanlık Okuyanlar Öğretmen Olabilir mi?

İngilizce mütercim tercümanlık okuyanlar öğretmen olabilir. Bunun için İngilizce formasyon eğitimi veya günümüzdeki haliyle tezsiz yüksek lisans programına katılması gerekmektedir. Tezsiz yüksek lisans programları üniversitelerin eğitim fakülteleri kapsamında açılmaktadır. Adaylar iki yıl boyunca derslere devam ederek eğitim bilimleri alanında çeşitli dersler görmektedir. Bu dersler sonucunda ise başarılı olan adaylara öğretmenlik belgesi verilmektedir. Program tezsiz olduğu için bitirme için tez talep edilmemektedir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

İngiliz dili ve edebiyatı mezunları öğretmen olabilir. Üniversitelerin fen – edebiyat fakülteleri İngiliz dili ve edebiyatı bölümleri mezunları formasyon programı ile İngilizce öğretmeni olabilmektedir. Formasyon yerine günümüzde iki yıllık tezsiz yüksek lisans programı uygulanmaktadır. Bu kapsamda adaylar tezsiz yüksek lisans programı ile birlikte İngilizce öğretmeni olmaya hak kazanmaktadır. Adayların sonrasında devlet okullarında atamalarının yapılması için KPSS, Eğitim Bilimleri ve alan bilgisi sınavlarına da giriş yapmaları gerekmektedir.

İngilizce Öğretmenliği Sertifikasını Kimler Alabilir?

İngilizce öğretmenliği sertifikası alacak olanlar üniversitelerin fen – edebiyat bölümlerine bağlı olan İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunları ile İngilizce mütercim tercümanlık bölümleri mezunlarıdır. Bu kapsamda mezunlar formasyon alarak İngilizce öğretmeni olmaya hak kazanmaktadır. Formasyon almadan özel sektöre ait etüt merkezi, dershane ve benzeri alanlarda da dil öğretmeni olarak görev alabilirler.

İlginizi Çekebilir: Spor Yöneticiliği Bölümü Formasyon Alabiliyor Mu?

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın