Limon Suyu Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Limon Suyu Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?

0

Limon suyu bir asit olan limondan elde edildiğinden dolayı asittir. Bu içecek limonun sıkılmasıyla elde edilmekte ve özellikle detoks için tüketilmektedir. Limon sıkılırken fiziksel bir değişime uğrasa da herhangi bir kimyasal değişime uğramamaktadır. Dolayısıyla limonun sahip olduğu kimyasal özellikler limon suyunda da bulunmaktadır. Bununla birlikte limonun bir asit olduğu net olarak bilinmektedir. Dolayısıyla limon suyunun da asit olduğu oldukça açıktır.

Limon suyunun asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamak için asit ve bazların genel özellikleri incelenebilmektedir. Örneğin; asitler, ekşi tatları ve yakıcı bir his uyandırmalarıyla bilinirken; bazlar acı tatları ve kayganlık verici bir his uyandırmaları ile bilinmektedir. Limon suyunun da ekşi bir tada sahip olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Dolayısıyla asit ve bazların özelliklere bakılarak da bu içeceğin asit olduğu kolayca anlaşılabilmektedir.

Limon Suyu PH Değeri Kaçtır?

Limon suyu pH değeri 2 ile 3 arasında ölçülmektedir. Açılımı “Hidrojenin Gücü” olan PH değeri bir maddenin içerisindeki hidrojen iyonlarının yoğunluğunu ifade etmektedir. Bir maddenin içerisindeki hidrojen iyonlarının yoğunluğu ise o maddenin asitlik derecesini belirtmektedir. Dolayısıyla bir maddenin pH değerini bilmek, o maddenin asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamanın son derece kolay ve güvenilir bir yoludur.

PH değeri belirli bir sistem üzerinden işlemektedir. Bahsedilen sistemde 0 ile 14 arasındaki sayılar kullanılmaktadır. Bu sisteme göre bir maddenin pH değeri 7’den daha küçükse madde asit; 7’den daha büyükse madde bazdır. Bununla birlikte pH ölçeğindeki her bir sayının arasında 10 kat fark bulunmaktadır. Bu doğrultuda bir örnek vermek gerekirse; pH değeri 2 olan bir madde3 olan bir maddeden 10 kat daha asidiktir.

Limon Suyu Nötr Mü?

Limon suyu nötr maddelerin gösterdiği davranışları göstermediğinden dolayı nötr değildir. Yukarıda pH değeri 7’den küçük olan maddelerin asit; büyük olan maddelerin baz olduğunu söylemiştik. Peki ya pH değeri tam 7 olan maddeler nedir? PH değeri tam olarak 7 olan maddeler ne asit ne de baz değil; nötrdür. Ancak limon suyunun pH değeri 7 değildir ve bu nedenle nötr olarak adlandırılamamaktadır.

Yorum Yazın