Diş Macunu Asit Mi Baz Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Diş Macunu Asit Mi Baz Mı?

Diş macununun pH değeri 8 ile 9 arasında olduğundan dolayı diş macunu bazdır. Diş macunu asit mi baz mı? sorusu son zamanlarda merak edilen konular arasında yerini almaktadır. Herhangi bir maddenin asit mi yoksa baz mı olduğu sorusuna cevap verebilmek için o maddenin pH değerine bakılmaktadır. Dolayısıyla diş macununun asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamak için onun pH değerine bakmalıyız.

PH değeri, bir maddenin asitlik bazlık derecesini gösteren bir ölçü birimidir. Bu ölçümün kendi içerisinde belirli bir sitemi vardır. Bu sisteme göre değerler 0-14 arasında belirlenir ve;

  • Bir maddenin pH değeri 0 ile 7 arasında ölçülüyorsa, o madde asittir.
  • Bir maddenin pH değeri 7 ölçülüyorsa, o madde nötrdür.
  • Bir maddenin pH değeri 7 ile 14 arasında ölçülüyorsa, o madde bazdır.

Diş Macunu PH Değeri Nedir?

dis macunu ph degeri
dis macunu ph degeri

Diş macunu pH değeri 8 ile 9 arasında ölçülmektedir. Derecelendirme sisteminde 7 ile 14 arasındaki maddeler baz olduğundan dolayı da diş macunu baziktir. Baz özelliğine sahip olan maddeler bazik olarak adlandırılmaktadır. Bazik maddelerin tatları acıdır ve kayganlık hissi vermektedirler. Peki bazik maddeler arasında yerini alan diş macunu tüketmekte bir sakınca var mıdır? Dilerseniz şimdi bu sorunun cevabını birlikte inceleyelim.

Diş Macunu PH Değeri Kullanıma Uygun Mudur?

Diş macunun pH değeri ile birlikte merak edilen başka bir konu tüketime uygun olup olmadığı konusudur. Sabun, deterjan, limon suyu gibi günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız ve kullandığımız malzemelerin belirli bir pH değeri vardır ve özellikle tükettiğimiz şeyler belirli bir pH aralığında olmalıdır. Bununla kast ettiğimiz şeyi şöyle açıklayabiliriz:

Belirli bir pH değerinin altındaki ve üzerindeki şeyleri tüketemeyiz. Örneğin pH değeri 1 olan asidik bir madde veya pH değeri 13 olan bazik bir madde tüketilmeye uygun değildir. Bir örnekle açıklamak gerekirse içtiğimiz gazoz asidik bir maddedir ama pH’ı 4.3 olduğundan tüketime uygundur. Aynı şekilde diş macunu da sahip olduğu 8 ile 9 arasındaki pH değeri ile kullanıma uygundur. Sonuç olarak diş macunu kullanmakta asitlik bazlık açısından bir sakınca bulunmamaktadır.

içeriğimizi oylayın