Bize Reklam Verin
Mezuniyet Derecesi Nedir? Okul Derecesi Tanımı
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Mezuniyet Derecesi Nedir? Okul Derecesi Tanımı

+ -

Mezuniyet derecesi, bir öğrencinin eğitim gördüğü tüm dönemler boyunca aldığı notların ortalamaya yansımasıdır. Örneğin, kişi tüm derslerinden pekiyi aldıysa bu onun başarı derecesi ile okulu bitireceği anlamına gelir. Kişiler, orta öğretimde takdir veya teşekkür aldıklarında bu onların okulu bitirdikleri puan ortalamasının belgelerine yansıdığını gösterir. Üniversitede bitirme derecesi, bireyler genelde AKTS denen kredilerden sorumlu oldukları için 4’lük veya 100’lük puan sistemine tabidirler.

Okul Derecesi Nedir?

Okul derecesi, mezun olunan fakülte veya eğitim kademesinden elde edilen başarı notunun ortalamasıdır. Orta öğretim kademesinde bireyler, genelde orta seviyede bir başarı gösterirlerse teşekkür alırlar. Ancak, daha fazla ve üstün bir başarı gösterirlerse takdir almaya hak kazanırlar. Bazı öğrencilerin hiç belge almadıkları çünkü, genelde zayıf dersleri olduğu bilinir. Genel ifade ile bir okuldan tüm dönemler boyunca öğrencinin elde ettiği puan toplamı ortalaması mezun belgesine yansır.

Üniversitede Derece Ne Demek?

Üniversitede derece, bireylerin okudukları bölümün bağlı olduğu fakülte veya kurul tarafından belirlenmiş not sistemine karşılık aldıkları puandır. Örneğin, AKTS sistemi ile bireyler kredilerini hesaplayabilir ve sınıf atlama durumlarını görebilirler. Belirli oranda krediyi tamamladıktan sonra mezuniyet hakkı kazandıkları için genel kabul 2.50 gibi bir ortalamadır. Bazen 100’lük not sistemine tabi olan fakülteler de olabileceği için burada da 60 veya 70 gibi bir puan alıp iki buçuğa karşılık gelecek başarıyı göstermeleri beklenir.

İlginizi çekebilir: Açıköğretim mezunları DGS’ye girebilir mi?

Önlisans Mezuniyet Derecesi Nedir?

Önlisans mezuniyet derecesi, genelde iki yıllık fakültelerin öğrenim sürelerini tamamlayan öğrencilerinin aldıkları puanların ortalamasıdır. Diplomada iki buçuk veya 100’lük dilimde 2.50’ye karşılık gelecek notların tamamlanması istenir. Dört yıllık fakültelere DGS sınavı ile tamamlama yaptığınız zaman lisans derecesi alabilirsiniz. Genelde, okuduğunuz fakülte ve bölümün adının geçtiği bir mezun belgesi size takdim edilir.

Diploma Derecesi Nedir?

Diploma derecesi, bitirme derecesinin öğrenciler ve halk arasında kullanılan diğer bir adıdır. Mezuniyet derecesinden farkı yoktur.

Lise Mezuniyet Derecesi Nedir?

Lise mezuniyet derecesi ya da lise diploma derecesi, lise hayatınız boyunca girdiğiniz sınavlardan elde ettiğiniz ortalamaların ve yılsonu ortalamalarınızın ortaya konduğu diploma derecesidir. Bu derece, üniversite sınavlarında yerleştirilme durumunuzu da etkileyecektir.

Mezuniyet Derecesi Nasıl Artar?

Mezuniyet derecesi, öğrencinin okuduğu bölüme karşı daha fazla gayret göstermesi ve disiplinli çalışması ile artar. Çünkü, birey ne kadar yüksek not alan bir öğrenci olursa ortalaması da o kadar yükselecektir. Hiç çalışmadan puan yükseltmek gibi bir sonuç alınamayacağından dolayı muhakkak bol bol kitap okunmalı ve bölüme yönelik araştırmalar yapılmalıdır. Böylelikle, onur öğrencisi olmaya hak kazanabileceğiniz gibi kişisel motivasyonunuzu da yükseltebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Çanakkale'de eşim ve 3 kedimizle yaşayan, 40 yaşında freelance içerik üreticisiyim. Blog yazmak uzun süredir en büyük hayalimdi. İnsanlara bilgi sunmak, derlediğim bilgilerle ödevlerini yaptıklarını görmek beni çok mutlu ediyor.