Mimarlık Okumak Masraflı Mı? Hangi Masraflar Var?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Mimarlık Okumak Masraflı Mı? Hangi Masraflar Var?

0

Mimarlık okumak ne kadar masraflı sorusunu “çok masraflı” olarak cevaplayabiliriz. Mimarlık; hem el becerisi, hem bolca gezmek hem de çizim programları için güçlü bir bilgisayar gerektirdiğinden, oldukça masraflı bir öğrenim sürecine sahiptir. Gelin, bu masrafları tek tek inceleyelim:

Mimarlık Eğitimi Masraflı Mı?

  • Mimarlık eğitiminde, bilgisayar programlarına geçmeden önce bol miktarda maket yapacaksınız. Maket yapımına özel karton, çeşitli renk ve desende kaplamalar oldukça masraflıdır. Ayrıca, çeşitli boyutlarda insan, araba, ağaç, kayalık vb. hazır maketler de ithal ürünler olduğu için yüzlerce liraya kadar fiyatlandırılıyor.
  • Yine ilk senelerinizde, çizimlerinizi el alışkanlığı kazanabilmek için elle yapmanız istenecektir. Bu nedenle farklı renklerde kalemler, büyük kağıtlar, bunları okula rahatça taşıyabilmek için uygun rulo çantalar ve çalışacak yeriniz yoksa bir çizim masası önemli miktarda para tutacaktır.
  • Bilgisayar, mimarlıkta çok önemli yer tutan bir araç. Çoğu hesaplamayı otomatikleştirmesi, hataları göstermesiyle Autocad, Revit ve SketchUp gibi programlar, yüksek işlemci ve hafıza gücü istediğinden, güçlü bir bilgisayara ihtiyaç duyacaksınız ve dövizin inişli çıkışlı fiyatı nedeniyle maalesef iyi bir bilgisayar artık çok pahalı.
  • Bilgisayarla çalışmaya başladığınızda da, projelerinizi kağıda bastırmak için büyük kırtasiyelere ve ozalitçilere yüklü miktarda ödeme yapmak zorunda kalacaksınız.
  • Mimarlık için olmazsa olmaz araçlardan biri de mimarlık dergileridir. Tasarım ve Yapı Dergisi gibi dergiler, abonelik masraflarıyla sizi zorlayabilir. Ancak bu dergiler, mimarlığa dair güncel konuları ve uygulamaları takip etmeniz için çok faydalıdır.
  • Mimarlık denince, geçmişten günümüze uzanan bir disiplinden bahsetmemek olmaz. Bu nedenle önce yaşadığınız şehirdeki, sonra (eğer halihazırda orada yaşamıyorsanız) iki imparatorluğun başkenti İstanbul’daki tarihi yapıları görmeniz gerekecek. Bu yolculuklar ve gittiğiniz yerlerde kalacak yer bulmak da ayrıca bir masraf kapısı olabilir.

Mimarlık okumak söz konusu olduğunda, belli başlı masraf kalemlerini sizin için özetlemeye çalıştık. Bunlara ek olarak aklınıza gelenleri, lütfen siz de konuya yorum yaparak paylaşın.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın