Diş Hekimliği için Kaç Net Yapmak Gerekir? Hangi Dersler İyi Olmalı?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Diş Hekimliği için Kaç Net Yapmak Gerekir? Hangi Dersler İyi Olmalı?

0

Diş hekimliği kazanmak için netlerden çok yapacağınız sayısal sıralama önemlidir. Netler, her yıl soruların zorluğuna ve Türkiye geneli ortalamasına göre değişik değerler kazanmaktadır. Son yılın verilerine bakarak sıralaması ortalama olan bir diş hekimliği fakültesini kazanmak için TYT’de (Temel Yeterlilik Testi) yapılması gereken netler şu şekildedir: Türkçe için 35, Matematik için 35, Fen Bilimleri için 18, Sosyal Bilimler için de 15 net. Diş hekimliği hem TYT hem de AYT puanı ile alan bir bölümdür. AYT’de yapılması gereken ortalama netler ise şu şekilde sıralanabilir: Matematik 33 net, Fizik 11 net, Kimya 10 net, Biyoloji 10 net.

Diş Hekimliği İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Diş hekimliği fakültesi kazanmak için genel olarak bütün dersler iyi olmalıdır ki iyi bir sıralama yapılabilsin. En önemli dersler Türkçe ve Matematik olsa da 10.000-30.000 sıralama bandında birkaç soruyla büyük sıralama farkları oluşabilmekte. Bu yüzden coğrafya, tarih, felsefe, fizik, kimya, biyoloji gibi dersler de önem taşımakta.

Diş hekimliği kazanmak isteyen bir öğrencinin bütün dersleri ortalamanın çok üzerinde olmalıdır. Yapılan en büyük hatalardan biri coğrafya, tarih gibi sosyal bilimler derslerine ağırlık verilmemesidir. Bu, genel olarak yapılan bir hata olduğu için bazı durumlarda sosyal bilgiler netleri ayırıcı özellik taşımaktadır.

Diş Hekimliği Hangi Puan Türü?

Diş hekimliği fakültesi Sayısal puan türünden öğrenci kabul etmektedir. TYT ve AYT sınavlarının değerlendirilmesi sonucu hesaplanan sayısal puan sıralaması, diş hekimliği fakültesi tercihi yapmak için kullanılacak olan sıralamadır. Diş hekimliği veya tıp fakültesi için geçmiş yıllarda biyoloji ağırlıklı sayısal puan hesaplanmaktaydı.

Bunlar mühendislik, mimarlık gibi bölümlerden farklı olarak fizik ve kimya yerine biyoloji sorularının katsayısı artırılmış olarak hesaplanıyordu. Fakat 2018 yılından itibaren bu ayrım ortadan kalkmış ve tıp, mühendislik, eczacılık, veterinerlik gibi bölümlerin hepsi ‘sayısal’ puan sıralaması adında tek bir çatı altında toplanmıştır.

Diş Hekimliği Fakültesini Kazanmak Zor Mu?

Evet, diş hekimliği fakültesi kazanmak zordur. 2 buçuk milyon kişinin girdiği üniversite sınavında sadece 5.000- 8.000 öğrenci diş hekimliği fakültesi kazanabilmektedir. Kazanan kişilerin oranları bu kadar düşük olduğu için ilgili yüzdelik dilime girmek bir hayli zordur. Öğrenciler bunun bilincinde olarak düzenli ve disiplinli şekilde çalışmalıdır. Fakat bu, öğrencileri karamsarlığa yöneltmemelidir. Diş hekimliği fakültesi kazanılması zor bir fakülte olsa da çalışan öğrenciler hak ettikleri sıralamaları elde edebilmekte ve istedikleri fakültelere yerleşebilmektedir.

Diş Hekimliği İçin Kaç Net Gerekir TYT-AYT?

Diş hekimliği fakültesini kazanmak için TYT’de (Temel Yeterlilik Testi) yapılması gereken netler şu şekildedir: Türkçe için 35, Matematik için 35, Fen Bilimleri için 18, Sosyal Bilimler için de 15 net. AYT’de yapılması gereken ortalama netler ise şu şekilde sıralanabilir: Matematik 33 net, Fizik 11 net, Kimya 10 net, Biyoloji 10 net. Fakat unutulmamalıdır ki her yıl fakülteye yerleşmeyi belirleyen faktör netler veya puanlar değil sayısal kategorisinde yapılan sıralamadır.

Diş Hekimliği Kaç Yıl?

Diş hekimliği fakültesi 5 yıllık bir eğitim sürecini kapsamaktadır. Bazı üniversitelerde İngilizce hazırlık yılı ile toplam 6 yıl eğitim verilmektedir. Diş hekimliği fakültesinde üstten ders alma gibi durumların olmaması sebebiyle diş hekimliği fakültesinin 5 yıldan daha kısa sürede bitirilmesi mümkün değildir.

Özel Diş Hekimliği İçin Kaç Bine Girmek Gerekir?

Diş hekimliğinde özel üniversitelere girebilmeniz için sayısal kategorisinde ilk 70.000’de olmanız gerekmektedir. 2022 yılında devlet üniversiteleri en son 36.000-37.000 bandında sıralama yapan öğrencileri kabul etmiştir. Özel üniversitelerde sıralamalar daha da gerilemektedir. Özel üniversitelerin %100 burslu olan programlarının sıralamaları çok daha yüksek sıralamalarla alsa da 70.000’e kadar %100 ücretli olan fakülteleri bulabilirsiniz.

Diş Hekimliği 2 Öğretim Var Mı?

Hayır, diş hekimliği fakültesinde 2. öğretim yoktur. Diş hekimliği fakültesinde dersler, özellikle 1. Sınıftan sonraki sınıflarda, sabah 8’den akşam 5’e kadar sürmektedir. Bu kadar uzun ve yoğun eğitim süresi olan diş hekimliği fakültesi sadece tek tip öğretime sahiptir.

Diş Hekimliği Nasıl Bir Meslek?

Diş hekimliği insanlarla birebir iletişimde olmanız gereken ve sağlık alanında revaçta olan bir meslektir. Hem iş bulma konusunda hem de çalışma ortamları karşılaştırıldığında, diş hekimliğinin diğer pek çok meslekten daha rahat bir hayat sunduğu söylenebilir. Diş hekimliği, el becerisine dayanan bir meslektir. Çok küçük alanlarda, milimetrik düzeylerde çalışılmaktadır. Bu beceriler fakültedeki eğitim sürecinde edinilmektedir.

Diş Hekimleri Ne Kadar Kazanıyor?

Diş hekimi maaşları, diş hekimlerinin çalıştıkları yere göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama, uzman olmayan bir diş hekiminin maaşı 2021 yılında 8 bin TL olarak söylenebilir. Devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde çalışan diş hekimleri, alınan maaşın üzerine döner sermayeden ek olarak maaş almaktadırlar. Bu yüzden maaşları 9 bin TL civarına çıkabilmektedir.

Uzman diş hekimlerinin maaşı ise ortalama olarak 12 bin TL’dir. Özel poliklinikleri veya klinikleri olan diş hekimleri kendi muayenehanelerinin gelir ve gider durumuna göre maaş kazanmaktadır. Onlar için net bir bilgi paylaşımı doğru olmayacaktır. Uzman diş hekimi olup klinik açan hekimleri maaşlarının, diğer hekimlerden daha fazla olduğu bilinmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın