MYO Öğretim Görevlisi Maaşları Ne Kadar? Kaç Saat Çalışır?
  1. Ana Sayfa
  2. Meslekler

MYO Öğretim Görevlisi Maaşları Ne Kadar? Kaç Saat Çalışır?

0

MYO öğretim görevlisi maaşları, devlet ve vakıf üniversitelerine göre farklılık taşımaktadır. Bu kapsamda vakıf üniversitelerinde ders yüküne ve kişinin deneyimine göre 4000 liradan başlayarak 7000 liraya kadar aylık maaş değişmektedir. Devlet üniversitelerinde ise kıdem yılına göre fiyat değişmektedir. Göreve yeni başlayan öğretim görevlisi 6000 TL maaş almaktadır. 6 yıl sonunda 6100 TL, 9 yıl sonunda 6185 TL, 25 yıl sonunda ise 6500 TL ücret 2021 yılı itibariyle almaktadır.

İçindekiler

MYO Öğretim Görevlisi Olma Şartları Nelerdir?

MYO öğretim görevlisi olma şartları şu şekilde sıralanabilir;

  • Herhangi bir yüksek lisans şartı aranmaz.
  • Ancak yüksek lisans yapmamış olan adaylar alanında en az iki yıl tecrübe sahibi olmalıdır.
  • ALES ve mezuniyet lisans notunun istenen puan ortalamasını vermesi beklenir. ALES puanı yüzde 70, lisans puanı ise yüzde 30 oranında etkilidir.
  • Türkçe eğitim verilen bölümlerde adaylardan yabancı dil şartı aranmamaktadır.

Bu şartları sağlayanlar öğretim görevlisi kadrolarına başvuru yapabilir. Öğretim görevliliği temel olarak meslek yüksek okullarında teknik derslere giren kişilerdir. Girdikleri derste, ders ile ilgili olan teknik bilgileri öğrencilere aktarmaktadır.

Öğretim Görevlisi Maaşları Ne Kadardır?

Öğretim görevlisi maaşları devlet ve vakıf üniversitelerine göre farklılık göstermekle birlikte 2021 yılı itibariyle 4000 ile 7000 TL arasındadır. Özellikle vakıf üniversitelerinde öğretim görevlisi maaşlarını alanında deneyimi ve tanınırlığı da etkilemektedir. Örneğin alanında ünlü olan bir mimardan öğretim görevlisi olması istenirse alacağı ücret de yüksek olacaktır.

Bir Üniversite Hocası Ne Kadar Maaş Alır?

Üniversite hocası aldığı maaş tutarı pozisyonuna ve çalıştığı kuruma göre değişir. Devlet üniversitelerinde öğretim görevlisi en az 6000 TL, araştırma görevlisi 6100 TL, doçent 7000 TL, profesör 9700 TL almaktadır. Vakıf üniversitelerinde ise öğretim görevlisinden profesör kadrolarına kadar maaşlar 4000 TL ile 12 bin TL arasında kuruma ve çalışan akademisyene göre farklılık göstermektedir.

Öğretim Görevlisi Kaç Saat Çalışır?

Öğretim görevlisi çalışma saati 2547 sayılı öğretim kanunu çerçevesinde belirlenmiştir. Bu kapsamda haftada 12 saat ders verme yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu süreler ücretleri dahilinde ve kişinin de rızası kapsamında artış gösterebilir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın