Diş Hekimliği KPSS Var Mı? Staj Zor Mu? Ne Kadar Kazanıyorlar?
  1. Ana Sayfa
  2. Meslekler

Diş Hekimliği KPSS Var Mı? Staj Zor Mu? Ne Kadar Kazanıyorlar?

0

Diş hekimliğinde KPSS yoktur. Mezun olan diş hekimleri herhangi bir sınava girmeden atanabilmektedir. Fakat atama sayıları ile mezun sayıları arasında çok büyük bir fark olduğu için atanma şansı çok yüksek değildir. Diş hekimliğinde KPSS yerine, çoğu diş hekimliği öğrencisinin çalıştığı DUS adı verilen sınav vardır. Bu sınav diş hekimliğinde uzmanlık sınavıdır fakat girilmesi zorunlu olan bir sınav değildir.

Diş Hekimliği Staj Zor Mu?

Diş hekimliği fakültesinin belki de en zorlu dönemi, staj dönemidir. Klinik eğitim; hastalarla birebir iletişim içerisinde olduğumuz, adeta mezun bir diş hekimiymiş gibi hastalara işlem yaptığımız dönemdir. Bu eğitimler son derece eğiticidir fakat öğrenci için çok fazla stres barındırır. Stajlarda belli sayıda hasta bakmak gerekmektedir. Her stajın kendi barajı bulunmaktadır. Öğrenciler bir yandan teorik dersleri düşünürken bir yandan da hastaların tedavileri düşünülmek zorundadır çünkü hastalar üniversite hastanelerine tedavi olma amacı ile gelmektedirler. Staj dönemlerinde sözlüler, ara sınavlar, vizeler ve finaller çakışmaktadır. Bu yüzden öğrenciler staj dönemlerinde çok yoğun bir şekilde ders çalışmaktadırlar.

Diş Hekimleri Devlette Ne Kadar Kazanır?

Diş hekimlerinin meslekteki çalışma sürelerine ve uzman olup olmamalarına göre maaşları değişmektedir. Ortalama diş hekimi maaşı 2021 yılında 8 bin TL’dir. Diş hekimleri devlette veya büyük hastanelerde aldıkları maaşın üzerine bir de döner sermayeden maaş almaktadırlar, böylece 9 bin TL gibi bir maaşa sahip olabilmektedirler.

Diş Hekimleri Özelde Ne Kadar Kazanır?

Özelde çalışan diş hekimleri çok farklı miktarlarda maaş almaktadırlar. Kendi kliniğini açmış olan diş hekimleri eğer çok işlek bir muayene sahibi iseler çok yüksek maaşlar alabilmektedirler. Fakat günümüzde özel polikliniklerde yeni mezun olan diş hekimlerine, özellikle büyük şehirlerde, çok düşük ücretler teklif edilebilmektedir. Sosyal medyada gündem olan ve diş hekimlerinin ses çıkardıkları bir mesele haline gelen yeni mezun diş hekimlerine asgari ücret teklif etme olayı da günümüzde yaşanmaktadır. Net bir sayı söylemek gerekirse özelde 4-5 bin TL arasında değişmektedir. Bunlara ek olarak unutulmamalıdır ki devlette olduğu gibi özelde de uzmanlık yapmış diş hekimleri çok daha fazla maaş kazanmaktadır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın