Nişadır Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Nişadır Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?

0

Nişadır, sulu çözeltilerine hidroksit iyonu bıraktığından dolayı bir bazdır. Kimyasal adı amonyum klorür olan nişadırın kimyasal formülü Nh4Cl şeklindedir. Bu madde beyaz kristallere sahip bir tuzdur ve suda yüksek oranda çözünmektedir. Amonyum klorür, amonyak ve hidroklorik asit arasında gerçekleştirilen reaksiyonla üretilmektedir. Bu madde bazı volkan bacalarının etrafında mineral halde bulunmaktadır ve meyan ballarında bir aroma maddesi olarak kullanılmaktadır.

Nişadırın bunun haricinde de farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Çok az da olsa azotlu gübre içerisinde kullanılmaktadır. Bunun yanında kuru pillerin ve elektrolit lökranşe pillerin yapımında nişadırdan yararlanılmaktadır. Çeşitli kimya laboratuvarları, tekstil alanları, deri sanayi, lehim işleri, boyacılık, kimyasalların analizi ve ayrıca solvay yöntemi nişadırın kullanıldığı diğer alanlar arasında bulunmaktadır.

Nişadır PH Değeri Kaçtır?

Nişadır pH değeri 9,24 olarak ölçülmüştür. PH değeri bir maddenin asit mi, baz mı yoksa nötr mü olduğunu ve asitlik bazlık derecesini anlamamızı sağlayan değer olarak tanımlanabilmektedir. PH değeri kelime anlamı “Hidrojenin Gücü” olarak ifade edilmektedir ve bu kavram İngilizcedeki “Power of Hydrogen” sözcüklerinden gelmektedir.

Bir maddenin asit mi, baz mı yoksa nötr mü olduğunu anlamak için farklı yollar bulunmaktadır. Bu yolların temelinde yatan maddelerin sulu çözeltilerine bıraktığı iyonların belirlenmesidir. Sulu çözeltilerine hidrojen iyonu bırakan maddeler asit; hidroksit iyonu bırakan maddeler ise bazdır. Bu bilgiyi temel alarak ya da bundan bağımsız olarak farklı yöntemler de geliştirilmiştir.

Bu yöntemlerden biri olan pH değeri oldukça pratik bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır. PH değeri bilinen bir maddenin asitler ve bazlar arasından hangi grupta olduğu ve ne derecede asit ya da baz olduğu kolayca anlaşılabilmektedir. Bu sisteme göre değeri 0 ile 7 arasında olan maddeler asit, 7 olan maddeler nötr, 7 ile 14 arasında olan maddeler ise bazdır.

Nişadır Nötr Mü?

Nişadır nötr olmak için gereken pH değerine sahip olmadığından dolayı nötr değildir. Nötr bir maddenin pH değeri 7’dir ve asitler ile bazların özelliklerini taşımamaktadır. Ancak yukarıda da ifade edildiği gibi nişadırın pH değeri 9,24’tür ve bazların sahip olduğu özellikleri göstermektedir. Dolayısıyla da nötr değil bazdır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın