Kalça Şekillendirme Hareketleri | 5 Görselli Hareket
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kalça Şekillendirme Hareketleri | 5 Görselli Hareket

0

Kalça şekillendirme haraketleri; Squat, bird dogs, slide-cross lunge, front lunge, squat jump olarak bilinmektedir. Bu hareketler düzenli olarak yapıldığında 1 – 2 ay içerisinde kalçanızın şekillendiğine şahit olacaksınız. Peki, nasıl? Dilerseniz, detaylara geçelim;

Kalça Şekillendirme Hareketleri

Kalça şekillendirme hareketleri, kalça bölgesinde meydana gelmekte olan yağlanmaları azaltmak ya da yok etmek için yapılmakta olan hareketlerdir. Günümüzde fazla kilo ve obezite sorunu giderek artmakta olduğu için bölgesel zayıflamaya yardımcı olacak hareketler bulunmaktadır.

Kalça kaslarını şekillendirme, belirli hareketlerin düzenli yapılması sayesinde mümkündür. Kalça kaslarını şekillendirmek için düzenli bir şekilde uygulanabilecek olan hareketler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  1. Squat
  2. Bird Dogs
  3. Side-Cross Lunge
  4. Front Lunge
  5. Squat Jump

1Squat

Basenler için ideal bir hareket olan squat, kalça sıkılaştırmak ve üst bacak kaslarının gelişmesini sağlamak için yapılmakta olan bir harekettir. Bu hareketi yapmak için bacaklarınızı omzunuzun hizasında açmanız ve dik durmanız gerekir. Kalça şekillendirmek için squat hareketini günde 10 set yapmanız gerekmektedir.

Squat hareketi aşağıdaki gibidir;

kalca sekillendirme squat
kalca sekillendirme icin squat

2Bird Dogs

Matın üzerinde dizleriniz ve dirsekleriniz üzerinde durmanız gerekir. Karın kaslarınızı sıkıp sırası ile bacaklarınızı yukarı kaldırıp esneterek harekete devam edilir. Günde 3 set ile başlayarak zamanla set sayısını arttırabilirsiniz.

Bird Dogs hareketi aşağıdaki gibidir;

kalca sekillendirme bird dogs
kalca sekillendirme icin bird dogs

3Side-Cross Lunge

Bacaklarınız ile çapraz bir açı oluşturduktan sonra yağ yakımı hızlanmaktadır. Basen eritme egzersizleri arasında en etkili olan hareket, side-cross lunge hareketidir. Bu hareketi yaparken belinizi dik tutmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Side-Cross Lunge hareketi aşağıdaki gibidir;

kalca sekillendirme side cross lunge
kalca sekillendirme icin side cross lunge

4Front Lunge

İlk olarak ayakta dik şekilde durmanız gerekir. Daha sonra;

  1. Dizinizi kırın ve bir adım öne atın.
  2. Diz kapağınız ayak parmak ucunuzu geçmeyecek biçimde öne doğru çömelin.
  3. Bu hareketi, bir sağ bacak bir sol bacak şeklinde tekrarlayın.

Front Lunge hareketi aşağıdaki gibidir;

kalca sekillendirme front lunge
kalca sekillendirme front lunge

5Squat Jump

Squat pozisyonunu alın ve daha sonra yukarıya doğru sıçrayın. Sıçradıktan sonra yere doğru süzülürken vücut pozisyonunuz yine squat pozisyonunda olmalıdır. Kısacası, vücudunuzu dikleştirmeyin.
Squat Jump hareketi aşağıdaki gibidir;

kalca sekillendirme squat jump
kalca sekillendirme icin squat jump

Kalça Ne Kadar Sürede Şekillenir?

Kalçanın şekillenme süresi, yapılan harekete ve hareketin set sayısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kalça şekillendirme süresi, genel olarak 1 ila 2 ay olarak belirtilmektedir. Kalça şekillendirme sporu, kişinin vücut tipine göre belirlenmektedir. Hareketlerin düzenli olarak yapılması durumunda kısa süre içerisinde kalça bölgesini şekillendirmek mümkündür.

Squat kalça şekillendirme için en fazla kullanılan harekettir. Düzenli olarak squat hareketi yapılması sonucunda kişi, gözle görülür bir fark elde edecektir. Kalça şekillendirme hareketlerinin doğru bir şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. Aksi taktirde belirli bölgelerde ağrı ya da incinme görülebilir.

Kalça Ne Kadar Sürede Dikleşir?

Kalça dikleştirmek 1 ay içerisinde yapılabilecek bir işlemdir. Kalça sıkılaştırma hareketleri, dengeli bir beslenme ve süreklilik ile kalçanın dikleşmesini sağlamaktadır. Daha sıkı bir kalça için antrenmanların düzenli olarak yapılması gerekmektedir. 1 ayda kalça şekillendirme için hareketlerin haftada 3-4 gün yapılması gerekmektedir.

Squat Hareketi Kaç Kere Yapılmalı?

10 – 13 tekrar ile hareketi 3 – 4 set yapabilirsiniz. Zorlandığınız zaman bırakmanız, sağlığınız için iyi olacaktır.

Squat Hareketi Basen Eritir Mi?

Squat hareketi, vücudun ağırlığını kullanarak basenleri eritir. Vücut ağırlığı ile yapıldığı için sağlıklı bir harekettir.

Yorum Yazın