CAO Asit Mi Baz Mı? Nötr Mü? PH Değeri?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

CAO Asit Mi Baz Mı? Nötr Mü? PH Değeri?

0

CAO asit mi baz mı? Sorusu şu şekilde cevaplanabilmektedir; CAO pH değeri 12, 3 olduğundan dolayı bazdır. CaO “kalsiyum oksit” kelimesinin kısaltmadır ve kalsiyum oksit oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan kimyasal bir bileşiktir. Bu bileşik beyaz renkli, kokusuz, katı ve aşındırıcı etkiye sahiptir. Kalsiyum oksit suyla reaksiyona girdiğinde kalsiyum hidroksit oluşmaktadır. CaO kireç taşlarının yüksek sıcaklıkta eritilmesi ve bunun sonucunda da karbondioksitin uzaklaştırılması ile elde edilmektedir.

Halk arasında kireç taşı olarak bilinen bu maddelerin kimyasal adı kalsiyum karbonattır. Bu nedenle kalsiyum karbonatın yüksek sıcaklığa maruz bırakılmış hali olan CaO, halk arasında kireç olarak bilinmektedir. Özellikle mühendislikte birçok farklı alanda kullanılan bu madde saf kalsiyum oksit, hidrolik kalsiyum oksit ve zayıf kireç olmak üzere üç tipe ayrılmaktadır. Şimdi dilerseniz bu maddenin pH değerini daha detaylı inceleyelim.

İlginizi Çekebilir: Karbondioksit asit mi baz mı?

CAO PH Değeri Kaçtır?

Kalsiyum Oksit pH değeri 12, 3 olarak ölçülmüştür. PH değeri bir maddenin asit mi, baz mı yoksa nötr mü olduğunu anlamamıza yarayan bir derecelendirme sistemidir. Bu derecelendirme sisteminin çerçevesi 0 ile 14 arasında çizilmiştir. Söz konusu sisteme göre;

  • PH değeri 0 ile 7 arasında bir değer olarak ölçülürse, madde asittir.
  • PH değeri tam 7 olarak ölçülürse, madde nötrdür.
  • PH değeri 7 ile 14 arasında ölçülürse, madde bazdır.

PH değeri aslında herhangi bir maddenin içerisindeki hidrojen iyonlarının yoğunluğunu ölçmektedir. Bir maddenin asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamanın yolu da buradan geçmektedir. Çünkü asitler suda çözündüklerinde suya hidrojen iyonu vermektedir. Bazlar ise sulu çözeltilerinde hidroksit iyonu açığa çıkarmaktadır. Dolayısıyla bir maddenin pH değerini ölçmek aslında asitlik derecesini ölçmek demektir.

CAO Nötr Mü?

CaO pH değeri 7 olmadığından dolayı nötr değildir. Bir maddenin nötr olabilmesi için pH değerinin 7 olarak ölçülmesi gerekmektedir. Örneğin; su pH değeri 7 olarak ölçülen bir madde olduğundan dolayı nötr olarak bilinmektedir. Ancak CaO pH değeri 7 değil 12, 3 olarak ölçülmektedir. Bir maddenin nötr olması için gereken şartları sağlayamadığından dolayı kalsiyum oksitte nötr demek mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir: Zeytinyağı asit mi baz mı?

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın