Karbondioksit Asit Mi Baz Mı? Karbondioksit PH Değeri
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Karbondioksit Asit Mi Baz Mı? Karbondioksit PH Değeri

Karbondioksit pH değeri tam olarak ölçülememekle birlikte 7’nin altında olduğundan dolayı karbondioksit asittir. Herhangi bir maddenin asit mi, baz mı yoksa nötr mü olduğunu anlamak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en pratiği ve en çok bilineni, söz konusu maddenin pH değerine bakmaktır. Ancak karbondioksit gibi gaz halinde bulunan bileşiklerin pH değerini ölçebilmek her zaman kolay değildir.

Karbondioksit diğer bir adıyla karbonik asit olarak bilinmektedir. Bu isimden de karbondioksitin bir asit olduğu anlaşılmaktadır. Bir maddenin asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamak için bir başka yöntem de o maddenin proton verip alma durumuna bakmaktır. Asitler proton veren, bazlar ise proton alan bileşikler olarak tanımlanmaktadır. Karbondioksit proton veren bir bileşik olduğundan asitler arasında yer almaktadır.

Karbondioksit PH Değeri Nedir?

karbondioksit ph degeri

Karbondioksit pH değeri 7’nin altındadır. PH değeri bir maddenin içerisindeki hidrojen derişimini ifade etmektedir. PH kendi içerisinde bir kategorizasyona sahiptir. Bu kategorizasyona göre eğer bir maddenin pH değeri 7’nin altında ölçülüyorsa o madde asit; 7’nin üzerinde ölçülüyorsa o madde baz ve tam 7 olarak ölçülüyorsa o madde nötrdür. İşte maddelerin asit mi, baz mı yoksa nötr mü olduğunu anlamamızı sağlayan sınıflandırma budur.

Karbondioksit Nötr Mü?

CO2’nin Ph değeri 7’nin altında olduğundan dolayı nötr değildir. Nötr olabilmesi için pH değerinin 7 olması gerekir.

Karbondioksit Zararlı Mıdır?

CO2 asit mi, baz mı sorusu uzun zamandır merak konusu olmaktadır. Karbondioksitin bir asit olduğunu artık biliyoruz. Peki, bu durum karbondioksitin zararlı olmasına yol açar mı? Bu soruya cevap vermeden önce karbondioksit hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Karbondioksit renksiz ve kokusuz, yoğunluğu havanın yoğunluğunun yarısı kadar olan bir bileşiktir. Formülünden de anlaşılacağı gibi 1 karbon ve 2 oksijen atomunun birleşmesiyle oluşmaktadır.

İnsanlar nefes alırken havadan oksijen almakta ve nefes verirken dışarıya su buharıyla birlikte karbondioksit vermektedirler. Vücudumuzda da karbondioksit bulunmaktadır ve bu da onun insan için büsbütün zararlı olmadığının kanıtı niteliğindedir. Fakat bu konuda önemli olan nokta vücutta yeteri kadar bulunmasıdır.

Vücuttaki karbondioksit miktarının olması gerekenden fazla olması ya da az olması insana zarar verebilmektedir. Bununla birlikte soda olarak bildiğimiz maden suyu ve diğer gazlı içeceklerin kapaklarını açtığımızda gördüğümüz köpürmelerin nedeni karbondioksittir. Bu içeceklerin hafif yakıcı, ekşimsi ve hoş bir tadının olmasının nedeni de karbondioksit gazıdır. Söz konusu içecekleri tüketiyor olmamız da karbondioksitten bir zarar görmediğimizi göstermektedir.

içeriğimizi oylayın