Naftalin Saf Madde Midir Yoksa Karışım Mıdır?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Naftalin Saf Madde Midir Yoksa Karışım Mıdır?

0

Naftalin farklı atomların bir araya gelmesiyle oluşmadığından dolayı saf maddedir. Belirli bir kütlesi ve hacmi olan tüm cisimler madde olarak tanımlanmakta ve maddeler iki gruba ayrılmaktadır. Bu iki grup saf maddeler ve karışımlar olarak adlandırılmaktadır. İki grubunda belli başlı ayırt edici özellikleri bulunmaktadır.

Karışımlar en az iki saf maddenin bir araya gelmesi ile oluşan maddelerdir. Doğada saf olarak bulunmayan bu maddeler, homojen ve heterojen olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu maddeler fiziksel ve kimyasal yollarla kendisinden daha küçük maddelere ayrıştırılabilmektedir. Karışımların belirli bir sembol ya da formülleri bulunmamaktadır.

Naftalin saf madde grubunda yer almaktadır ve saf maddeler yapılarında tek cins tanecik bulunduran maddelerdir. Bu maddeler kendi içerisinde element ve bileşik olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Saf maddelerim tümü homojen özellik göstermektedir ve dolayısıyla fiziksel yollar ile daha küçük maddelere ayrıştırılamamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Tuz Saf Madde Midir?

Naftalinin Özellikleri Neler?

Naftalin özellikleri; saf madde olması, billur yapılı bir kristal olması, kendisine has keskin bir kokusu bulunması ve fazlasının zararlı olması şeklinde sıralanabilmektedir.  Temel özellikleri bu şekilde olan madde, maden kömürünün damıtılmasıyla elde edilen yağlardan ayrıştırılmaktadır. Bununla birlikte geniş bir kullanım alanına sahiptir. Dilerseniz şimdi naftalinin nerelerde kullanıldığını hep birlikte öğrenelim.

Naftalinin Kullanım Alanları

Naftalin kullanım alanları; genel olarak sanayi, eczacılık, parfümeri, temizlik gibi alanlardır. Güvelerle mücadelede sıkça naftaline başvurulmaktadır. Naftalinin yünlü kumaşlar ve kürklerde kullanılma nedeni de budur. Sanayide yakıt ve boya hammaddesi olarak kullanılan bu madde, eczacılık ve parfümeride ara madde olarak kullanılmaktadır. İyi bir lavabo açıcı olmasıyla temizlik sektöründe de büyük bir rolü bulunmaktadır.

Naftalin Hakkında Bilgiler

  • Kimyasal formülü C10H8’dir ve aromatik bir hidrokarbon olarak tanımlanmaktadır.
  • Saf bir maddedir ve iki gruba ayrılan saf maddelerden arasından bileşikler grubunda bulunmaktadır.
  • Maden kömürünün damıtılması sonucunda ortaya çıkan yağlardan elde edilmektedir.
  • Kendine has keskin bir kokuya sahiptir.
  • Sanayi, eczacılık, parfümeri, temizlik gibi farklı kullanım alanları mevcuttur.
  • Naftalin beyaz pulcuklardan oluşmuş kristal bir yapıdadır.

İlginizi Çekebilir: Kan Saf Madde Midir?

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın