Sabun Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Sabun Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Nedir?

0

Sabun asit mi baz mı? Sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz; SabunpH ölçeğinde bazlar grubuna denk gelen bir değere sahip olduğundan dolayı bazdır. Sabun temizlik ürünleri arasında vazgeçilmez hale gelmiş bir maddedir. Tüm maddeler gibi sabunun da asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamak için belirli birkaç yol bulunmaktadır. Bu yollardan ilki söz konusu maddenin sulu çözeltilerine hangi iyonu bıraktığına bakmaktır. Çünkü bir madde sulu çözeltilerine hidroksit iyonu bırakıyorsa baz; hidrojen iyonu bırakıyorsa asittir.

İkinci yöntem asitlerin ve bazların genel özelliklerini değerlendirerek sabunun özellikleriyle karşılaştırmaktır. Asitler ekşi, bazlar acı bir tada sahiptir. Sabunun da tıpkı bazlar gibi acı bir tadı bulunmaktadır. Asitler yakıcı, bazlar kaygandır. Sabunun da kaygan olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Turnusol kağıdı asitle temasında kırmızı, bazla temasında mavi renk almaktadır. Sabunun turnusol kağıdını maviye çevirdiği görülmektedir.

Tüm bu özelliklere bakıldığında sabunun baz olduğu açıkça ortadadır. Ancak bu yöntemler ile yalnızca maddenin asit ya da baz olduğu anlaşılabilmekte; asitlik bazlık derecesi ile ilgili bir çıkarım yapılamamaktadır. Bir maddenin asitlik bazlık derecesini bilmek için pH değerine bakmak gerekmektedir. Peki ya sabunun pH değeri kaçtır? Dilerseniz şimdi sabunun ph değerini hep birlikte öğrenelim.

Sabun PH Değeri Kaçtır?

Sabun pH değeri 9 olarak bilinmektedir. PH cetveline göre maddeler 0 ile 14 arasında belirli değerler almaktadır ve aldıkları değerlere göre asit, baz ya da nötr olarak gruplara ayrılmaktadır. Bununla birlikte 14’e yaklaştıkça maddelerin bazlık derecesi artmaktadır. Bazlar derecelerine göre zayıf ve kuvvetli olarak adlandırılabilmektedir. PH değerine göre yapılan gruplama ise şu şekildedir:

  • 0’dan 7’ye kadar bir değer alan madde asittir.
  • 7 değerini alan madde nötrdür.
  • 0’den 14’e kadar bir değer alan madde bazdır.

Sabun Nötr Mü?

Sabun nötr olabilmek için gereken pH değerine sahip olmadığından dolayı nötr değildir. Asit ve bazdan her ikisinin de özelliklerini göstermeyen maddelere nötr maddeler denilmektedir. Nötr maddelerin pH değeri 7’dir. Sabunun pH değeri ise 9’dur ve bazların sahip olduğu özellikleri göstermektedir. Bu nedenle söz konusu madde nötr değil bazdır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın