Domates Asit Mi Baz Mı? Domates PH Değeri
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Domates Asit Mi Baz Mı? Domates PH Değeri

Domates pH değeri 4 ile 4.5 arasında ölçüldüğünden dolayı domates asittir. Günlük hayatta sıklıkla tükettiğimiz besinlerin pH değerleri, son zamanlarda merak konusu olmaya başlamıştır. Bunun nedeni son yıllarda yaygınlaşan bir bilgidir. Bu bilgiye göre, vücudun bir pH’ı vardır ve bu pH’ın korunması gerekmektedir. Bu nedenle yediğimiz besinlerin asitlik ve bazlık özelliklerine dikkat etmemiz gerekmektedir.

Sağlıklı bir insan vücudunun pH değerini dengelemek yani korumak gibi bir fonksiyonu bulunmaktadır. Dolayısıyla sağlıklı bir bireyin vücut pH’ını dengelemek için herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur. Ancak sigara kullanımı, alkol kullanımı, sağlıksız ve yetersiz beslenme, fazla beslenme gibi durumlar vücut sıvılarının pH dengesini bozmakta ve asidik bir ortam yaratmaktadır.

Domates PH Değeri Nedir?

domates ph degeri

Domates pH değeri 4 ile 4.5 arasında ölçülmektedir. Bu da domatesin asidik bir besin olması anlamına gelmektedir. Çünkü bir maddenin asit mi yoksa baz mı olduğu pH değerine bakılarak anlaşılmaktadır. PH, açılımı hidrojenin gücü olan ve maddelerin içerisindeki hidrojen iyonunun yoğunluğunu ölçen değerdir.

Eğer bir madde suda çözündüğünde hidrojen iyonu veriyorsa asit; hidroksit iyonu veriyorsa bazdır. Maddeler ölçülen pH değerine göre kategorilere ayrılmaktadır. Bir maddenin asit mi, baz mı yoksa nötr mü olduğunu anlamak için pH değerini bilmek gerekmektedir. PH değeri kendi içerisinde bir derecelendirme sistemine sahiptir. Bu sisteme göre;

  • pH değeri 0 ile 7 arasında olan maddeler, asittir.
  • pH değeri 7 olan maddeler, nötrdür.
  • pH değeri 7 ile 14 arasında olan maddeler, bazdır.

Domatesin asit olması akıllara tüketmekte bir zarar olup olmadığı sorusunu getirmektedir. Vücudun pH değerini kendisinin dengeleyebildiğini söylemiştik fakat bu dengenin bozulmaması için yediklerimize dikkat etmek gerekmektedir. Bunun anlamı asidik gıdalar tüketmemek değildir. Uzmanlar bu konuda 80’e 20 kuralı uygulanabileceğini söylemektedir. Bu kurala göre yemek tabağının %80’i alkali (bazik), %20’si ise asidik olarak oluşturulmaktadır.

Sonuç olarak bir asit olan domatesi tüketmek zararlı değildir. Aksine domatesin cilt, böbrek, göz, mide, bağırsak gibi birçok organda meydana gelen problemlerde faydalı olduğu bilinmektedir. Ani felçlere ve kansere karşı adeta bir kalkan görevi gördüğü de söylenmektedir. Birçok faydası olan domatesi rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Domates Nötr Mü?

Domates ph değeri 4 ile 4,5 yer aldığı için nötr değildir. Domatesin nötr olabilmesi için ph değeri 7 olmalıdır.

Dilerseniz, zeytinyağı asit mi baz mı? Yayınımıza göz atabilir, bu konu hakkında bilgilenebilirsiniz.

içeriğimizi oylayın