Yetişkinlerde Gece İdrar Kaçırma Neden Olur? Nasıl Önlenir?
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Yetişkinlerde Gece İdrar Kaçırma Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Yetişkinlerde gece idrar kaçırma, yaş ilerledikçe görülme riski artan bir problemdir. Bu problem çeşitli belirtiler ile kendini gösterebilir. Bu problemler; genetiksel problemler, mesane problemleri, kaygı ve stres gibi problemlerdir. Bu yazımızda bu problem ile ilgili ön bilgilendirmeyi yaptık. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

İçindekiler

Yetişkinlerde Gece Alt Islatma Neden Olur?

Yetişkinlerde gece alt ıslatma sebebi; genetik, uyku sırasında mesanenin dolu olup olmadığı anlaşılamaması, kaygı ve stres ya da gece boyunca böbreklerde bulunan ADH hormonunun yetersiz salgılanıp uyku sırasında idrar üretiminin artması sonucu oluşur.

Bunların dışında bir de psikolojik faktörlerden oluşabilir. Fakat bu tür durumlar %10’un altında oluşan faktörlerdir. Enureziste (Uyku esnasında altına kaçırma) problemi olan kişilerin çoğu psikolojik etkenlerden kaynaklandığını düşünür ki bu da ilginç tespittir.

Yetişkinlerde Gece Alta Kaçırma Nasıl Önlenir?

Yetişkinlerde gece alta kaçırmayı önlemek için ilaçlı tedavi yöntemi ya da psikolojik destek yöntemi uygulanır. İlaç desteği ile tedavi görürken mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Hangi ilacı kullanmanız ve ne kadar doz kullanmanız gerektiğini hekim karar vermelidir.

İdrar yolunda oluşan enfeksiyon için antibiyotik, mesane bölgesindeki tahrişi azaltmak için antikolinerjik ilacı ve prostat kısmında oluşan şişkinliği yok etmek için DHT bolke edici ilaçlar kullanılır.

Gece Alt Islatma Kaç Yaşına Kadar Normal?

Çocuğun altını ıslatma yaşı 2,5 ile 5 yaşına kadar normal sayılır. Bu yaştan sonra altını ıslatmaya devam ediyor ise problem oluşabilir.

Zamanından önce ya da zamanından erken tuvalet eğitimi verilmesi altına ıslatma nedeninin temelini oluşturabilir. Eğer hiç tuvalet eğitimi vermez iseniz yine enüresis (Uyku esnasında altına kaçırma) oluşumuna rastlanabilir.

Ebeveynlerin çocuğa karşı aşırı koruyucu tutumu kendisini bebeksi kılabilir. Ailede ölüm ya da ayrılık gibi büyük olaylarda çocukların enüresis yaşaması gözlemlenir.

Kadınlarda Gece Altına Kaçırma Nedenleri?

 • Aşırı kilo fazlalığı
 • Yaşın ilerlemesi
 • Sistit ve mesane iltihabı
 • Doğumun zorlu olması
 • Vajinal enfeksiyon
 • Menopoz dönemindeki hormon değişikliği
 • İdrar söktürücü, tansiyon ilacı
 • Depresyon ya da sakinleştirici ilacı
 • Şeker hastalığı

[kirmizi]Not:[/kirmizi] Erkeklerde idrar kaçırma olasılığı daha azdır. Bunun sebebi kas yapılarının daha fazla oluşundan kaynaklanır. Fakat erkeklerde altına kaçırma olayı rastlanırsa daha şiddetli olabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda idrar kaçırma olayı genelde otuz yaşından sonra görülen bir durumdur. Menopoza giren kadınlarda ve doğum yapan kadınlarda idrar kaçırma durumu sık rastlanır. Özellikle genetik durumlarda sıklıkla karşılanabilir.

Genç kadınlarda da zaman zaman altına kaçırma görülebilir. Aşırı kilo, öksürme ya da hapşırma gibi durumlarında da rastlanabilir.

Yaşlı Kadınlarda İdrar Kaçırma

Yaşlı kadınlarda idrar kaçırma yetişkinlere ya da çocuklara göre daha farklı olsa da 4 nedeni bulunur.

[yesil]1.Kas Zayıflaması:[/yesil]
Öksürme, kahkaha atma, yürüme gibi fonksiyonlar yaparken karın içinde oluşan basıncın arttığı durumlarda oluştuğu bilinir. Alt idrar yolunda bulunan pelvik kasların zayıflaması sonucunda idrar kaçırma görülür.

[yesil]2.Taşma Tipi:[/yesil]
Mesanede gereğinden fazla idrar birikmesi sonucunda ortaya çıkan taşma durumu olarak adlandırılır. İdrar ihtiyacı duyulmadığı durumlarda birkaç miktar damla söz konusudur.
En sık rastlananlar ise diyabet rahatsızlığı bulunan kişilerdir. Pelvik cerrahi operasyon sonrası ya da multipleskleroz rahatsızlığında görülme riski artar.

[yesil]3.Sıkışma Tipi:[/yesil]
Yaşlıların en sık rastladığı nedenlerin başında gelir. İdrar ihtiyacının geldiği durumda yetişmeye çalışırken yetişememesine sıkışma tipi denir.

Kas zayıflamasına karşı kasların çok fazla aktif olması ile ön plana çıkar. Bu tür durumlarda doktorların anlattığı pratik çözümleri dinlemek gerekir.

[yesil]4.Karışık İdrar Kaçırma:[/yesil]
Karışık idrar kaçırma; sıkışma tipi ile kas zayıflamasının birlikte görüldüğü durumlarda denir. Özellikle yaşlı kişilerde idrar kaçırmanın tipi ve durumu ne olursa olsun hemen hekimlere gitmeleri gerekir. Tedaviye ne kadar erken başlanır ise o kadar tedavinin etkili olması beklenir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.