Antifriz Nedir? Renklerinin Anlamı ve Özellikleri

Antifriz, özellikle kış aylarında soğuk hava nedeniyle radyatör suyu donmasını engelleyen sıvı olarak bilinmektedir. Fakat sadece kış ayları için kullanma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Aynı zamanda dört mevsim kullanım için uygundur. Özellikle kışın olmasının nedeni motor ve motor bağlantılarını sağlayan akşamların donmasını engellemektedir.

Yazın kullanılan Antifriz ise arabanın hararet yapıp kaynamasını engellemektedir. Kısacası sahip olduğu bileşikler sayesinde dört mevsim boyunca aracınızı korumaya yönelik çalışmaktadır. Oksitlenme ya da kimyasal bozulmaların önlenmesinde de oldukça etkilidir.

Antifriz Renkleri Ne Anlama Gelir?

Antifriz renkler; kırmızı, yeşil, mavi ve mor olmak üzere ayrılmaktadır. Bu renklerin tabii ki kendi içerisinde bir anlamları ve kullanım durumları bulunmaktadır. Bu anlamları ve açıklamaları aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılacaktır. Burada 4 renginin olduğu bilinmektedir.

Antifriz ne renk olur? Sorusunun cevabı da açıklamamızda görüldüğü gibi kırmızı, yeşil, mavi ve mor şekilde verilmiştir. Dört renk bulunmaktadır. Oldukça kullanışlı ve etkin olan ise kırmızı olarak bilinmektedir. Tam performans için kırmızı kullanmak yeterli olacaktır.

Antifriz Renkleri Karışırsa Ne Olur?

Antifriz karışırsa, bazı durumlarda gerçekleşebilmektedir. Özellikle kırmızı ve yeşil Antifriz karıştığında çok bir farklılık olmamaktadır. Aynı özelliklere ve kompozisyonları göstermektedir. Aslında renk bir farklılık göstermemektedir. Önemli olan içinde bulunan maddelerin araç bakımına iyi gelmesidir.

Antifriz Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Antifriz kontrolü çok kolaydır. Radyatör kapağını açıp çıkarmaya dahi gerek bulunmamaktadır. Sıvı seviyesine bakmak bu durumda yeterli olacaktır. Sıvı haznesine baktığınızda “dolu” işaretine ulaşıp ulaşmadığı kontrol etmek yeterli olacaktır.

Eğer “dolu” seviyesine gelmemişse antifriz ile suyu %50 – %50 karıştırıp dolu seviyeye getirebilirsiniz. Fakat yine de su ekleyip eklememe kararını verebilmek için talimatları okumanızda yarar bulunmaktadır.

Kırmızı Antifriz Mi İyi Mavi Mi?

Kırmızı antifriz, maviye göre daha iyi olduğu bilinmektedir. Yapısı gereği oldukça sağlam ve kullanışlıdır. Aynı zamanda motor performansını en üst düzeyde almak isteyenler için kırmızı olanı kullanmak yeterli olacaktır.

Antifriz Renklerin Özellikleri

antifriz renklerinin ozellikleri

Antifrizler genel itibari ile aynı işlemi görseler de kalite farkı aralarında bulunmaktadır. Kalite değerlerini anlamak için aşağıdaki verileri incelemek gerekmektedir.
Kırmızı;

 • Binek araçlar için kullanılmaktadır.
 • Zorlu kış aylarında motoru çok iyi bir şekilde korumaktadır.
 • En iyi Antifriz çeşidi olarak bilinmektedir.

Mavi;

 • Kırmızı renkli olandan biraz daha güçsüz olarak bilinmektedir.
 • Özel bir tercih olarak kullanılmaktadır.

Yeşil;

 • Kısa süreli kullanıma uygundur.
 • Kırmızıya oranla daha güçsüz olduğu bilinmektedir.
 • Mevsim normallerinde kullanımı en uygun seçenektir.

Mor – G13 Antifriz;

 • Yeni nesil teknolojiye uygun bir modeldir.
 • Gliserin içermektedir.
 • Bazı araçların radyatör ömrünün daha uzun olmasını sağlamaktadır.
 • Motor teçhizatının tam anlamıyla temizlenmesini sağlamaktadır.

Antifriz Özelliğini Kaybeder Mi?

Antifriz içerisinde paslanma önleyici maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler gün geçtikçe özelliklerini yitirmektedirler. Bu sebeple uzun süreçte düzenli periyotlar halinde değim yapmak gerekmektedir. Bu periyotlar kullanıma göre değişmektedir.

G13 Antifriz Nedir?

G13 Antifriz, yeni nesil teknolojiye uyumlu ve etkin performans için üretilmiş bir çeşittir. Çevreye daha az zarar vermektedir. Aynı zamanda soğutma performansı açısından oldukça etkindir. Araç içerisinde kireçlenme ya da tortu oluşumunu da engellemektedir.

Motor Antifriz Suyu Ne Zaman Değişir?

Motor antifriz suyu senede bir değişmesi gerekmektedir. Dediğimiz gibi düzenli periyotlar halinde bunu yapmak gerekmektedir. Araç sağlığınız için bu düzenli bakım oldukça önemlidir. Aracınızın uzun performansa sahip olması için özenle yapılması gerekmektedir.

En İyi Antifriz Hangisi? Antifriz Fiyatları Ne Kadar?

Antifriz çeşitleri araç kullanımına ve araçtan araca farklılık göstermektedir. Şu an güncel olarak birçok antifriz firması bulunmaktadır. Burada önemli olan sizin aracınıza en uygun olan çeşidi seçmektir. İncelediğimizde;

 • Petrol Ofisi,
 • Castrol,
 • Shell,
 • Total,
 • Polisan,
 • 444 gibi markaların antifrizleri bulunmaktadır.
içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın