Dönüşlerde Debriyaja Basılır Mı? Nasıl Dönüş Yapılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Püf Noktaları

Dönüşlerde Debriyaja Basılır Mı? Nasıl Dönüş Yapılır?

0

Dönüşlerde debriyaja basılmaz. Aracın kontrolünü kaybetme gibi bir durum ile karşı karşıya kalma gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Bu durum yüzünden kesinlikle araba kullanırken dönüşlerde dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle sert virajlara hızlı girilmemesi gerekmektedir. Yavaş yavaş ilerleyerek dönüş yapmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Dönüşlerde genelde bazı şoförler birtakım sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sıkıntıların en başında arabaların virajı alamamasından kaynaklanmaktadır. Aslında bu durum doğru bilinen bir yanlış olarak karşımıza çıkmaktadır. Virajı araba değil şoförler alamamaktadır. Dönüşlerde doğru kullanım gerekmektedir.

İçindekiler

Dönüşlerde Araba Nasıl Kullanılır?

İlk olarak yapılması gereken dönüşe girmeden önce yavaşlamak ve vites küçültmek gerekmektedir. Viraj içindeyken vites küçültmek yanlış bir durumdur. Hatta sert virajlarda da ayağınızı gazdan kesmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen kazaların yaşanması mümkündür.

Ayrıca viraj içerisinde fren kullanımına da dikkat etmek gerekmektedir. Sert bir şekilde frene basmak çok büyük bir yanlıştık. Freni yavaş ve yumuşak kullanmak gerekmektedir. Küçük vitesle girdiğinizde de otomatik olarak motor freni yapma işlemini de gerçekleştirdiğinizde sorunsuz bir şekilde virajı almanız mümkündür.

Hangi Durumlarda Debriyaja Basılır?

Debriyaj kullanımı için ilk ve en gerekli durum vites geçişini sağlamaktır. Ayrıca, debriyajın araçlarda çok önemli görevleri bulunmaktadır. Bu görevler araçlar adına olmazsa olmaz bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

  • Aracın çalışmasını sağlamada,
  • Motorun hareketini ve aşamalı bir şekilde tekerleklere hareket kabiliyeti vermede kullanımında,
  • Sarsıntı olmadan hareket etmenin sağlanmasında,
  • Vites değişimlerinde,
  • Vites kutusuna hareket aktarımını vermede,
  • Gerekli olan durumlarda kullanılmaktadır.

Yarım Debriyaj Nedir Nasıl Yapılır?

Yarım debriyaj, özellikle yokuşlarda daha hızlı ve aracın geriye kaçmadan aracın hareketlenmesini sağlamak adına yapılmaktadır. Özellikle arabanın balatalarına zarar verme gibi bir durum ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilmektedir. Bazı durumlarda gerekli olsa bile bazı durumlarda da aşırı kullanımı oldukça gereksiz ve mantıksız bir durumdur.

Bu yöntemi uygulayabilmek adına sol ayağınızla debriyajı hafif çekmeniz sağ ayağınızla ise frene sonuna kadar basmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise sol ayağınızı debriyaj üzerinden yavaşça çekmeniz gerekmektedir. Devamında da sağ ayağınızla gaza dokunarak aracın ilerlemesini sağlamak adına bu adımlar yürütülmektedir. Yarım debriyajda debriyaj yarım bir pozisyondadır.

Debriyaj Niçin Kullanılır?

Debriyaj kullanımı, aracın hareket etmesi adına oldukça önemlidir. Aynı zamanda da vites değişimlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Aracınızın devrini belirlemenizde ve doğru bir şekilde araç kullanımını sağlamanızda size yardımcı olmaktadır. Ayrıca seyir halinde fren yapmanızda, hareketinizi daha sağlam bir şekilde yapmanızda size kolaylık sağlamaktadır.

Debriyaj otomatik arabalarda da bulunmaktadır. Ancak orada araba kendisi ayarlamaları yapmaktadır. Kısacası bir aracın debriyaj olmadan ilerlemesi mümkün değildir. Bu yüzden debriyajı araçların önemli bir parçası olarak görmek gerekmektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın