İMKB Açılımı | iMKB’nin Açılımı Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

İMKB Açılımı | iMKB’nin Açılımı Nedir?

0

iMKB açılımı borsaya ve finans araçlarına meraklı insanların öğrenmek istediği konuların başında gelmektedir. Borsa İstanbul olarak da bilinen İMKB’nin açılımı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası şeklindedir. Bu sorunun cevabını verdikten sonra gelin İMKB’nin kuruluşunu, tarihçesini ve görevlerini kısaca öğrenelim:

İMKB Tarihçesi​

İMKB’nin açılımı nedir öğrendikten sonra, tarihçesine baktığımızda 1986 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adıyla faaaliyete geçmiştir. Faaliyet amacı, yerli ve yabancı bankalar ile aracı kurumlara takas ile finans enstrümanı saklama hizmeti vermektir. Gerekli yasal düzenlemelerin 1985 yılında yapılmasından sonra, borsa 3 Ocak 1986 tarihinde 19 hisse senedi ile açılışını yapmış ve ilk işlemler aynı gün gerçekleşmiştir.

5 Nisan 2013 tarihinde, İMKB‘nin ismi Borsa İstanbul olarak değiştirilmiştir. Kısaltması ise, BİST olmuştur. BİST, bugün de faaliyetlerini aralıksız sürdürmekte ve hisse senedi, devlet tahvili ve hazine bonosu işlemleri yapılmaktadır.

24 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan bir kararname ile, devlete ait bütün hisse senetleri, Türkiye Varlık Fonu‘na devredilmiştir.

Borsa İstanbul‘un önemli tarihlerinden biri de, 27 Temmuz 2020 tarihinde endeksinden iki sıfır (00) atılarak, sadeleştirmeye gidilmesidir. Böylece, endeksin daha kolay okunur olması ve değerinin yükselmesi amaçlanmıştır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın