Koltuk Altı Kokusu Nasıl Geçer? Bitkisel Yöntemler
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Koltuk Altı Kokusu Nasıl Geçer? Bitkisel Yöntemler

Koltuk altı kokusu özellikle yaz aylarında herkesin rahatsız olduğu ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu sorunu yaşayanlar kimyasal madde içeren deodorantlar kullanmak zorunda kalsa da bitkisel yöntemlerle koltuk altı kokusundan kurtulmak mümkün. Koltuk altı kokusu için doğal yöntemler arasında, bitkisel kürler yaparak düzenli şekilde kullanmak önde gelmektedir. Bu yazımızda, koltuk altı kokusu nasıl giderilir sorusuna detaylı cevap bulacaksınız.

Bu kürleri çok kolay şekilde evde bulunan malzemelerle hazırlayabilir, hem bütçenizi hem de sağlığınızı kimyasallardan koruyabilirsiniz. Mısır nişastası, biberiye, cadı fındığı yağı, hamamelis bitkisi, ada çayı gibi bitkiler koltuk altı kokusu için kullanılabilir. Duştan ve banyodan sonra bile koltuk altı kokusu sıkıntısı çekiyorsanız, beslenme rejiminize de dikkat etmeniz gerekebilir.

İçindekiler

Koltuk Altı Kokusu Neden Olur?

Koltuk altı ter kokusu, çok baharatlı besinler tüketmek, bol acılı, soğanlı ve sarımsaklı yemekler koltuk altı kokusuna sebep olabildiği gibi aşırı turşu tüketimi de buna sebep olabilir.

Şimdi, koltuk altı kokusu için bitkisel çözüm seçeneklerine birlikte bakalım:

Adaçayı Bitkisi

Adaçayı koltuk altı kokusu azaltma yöntemleri arasında oldukça etkili olan bir bitkidir. Ter bezlerinin doğal yollarla yavaş hale gelmesini ve koltuk altında oluşan ve kokuya sebebiyet veren bakterilerin de yok olmasını sağlar. Bu sebeplerle adaçayını kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Ayrıca olumsuz bir yan etkisi de olmadığı için içiniz rahat şekilde kullanabilirsiniz.

Adaçayı kürünü hazırlamak için, 5 dakika boyunca durmadan kaynattığınız 250 ml. içme suyuna 10 gram kadar yani ortalama iki tatlı kaşığı adaçayı bitkisini ekleyin. Suyun biraz soğuması ve adaçayının da demlenmesi için bir süre bekleyin. Sonrasında elde ettiğiniz su ile koltuk altlarınızı yıkayın. Ter kokusundan kısa süre içerisinde kurtulacaksınız. Ancak burada önemli püf noktası, adaçayı ile koltuk altlarınızı yıkadıktan sonra ellerinizi mutlaka yıkamalısınız. Aksi takdirde ellerinizi yüzünüze ve gözünüze sürerseniz, gözleriniz ve yüzünüz yanar ve tahriş olabilir.

Adaçayını vücudunuzda başka bölgeler için kullanmaktan kaçının. Adaçayı yalnızca koltuk altı için uygun olan bir bitki türüdür.

Hamamelis ( Cadı Fındığı ) Bitkisi

Koltuk altı kokusu sebebi, bakterilerin Ph değerinin yüksek olduğu bölgelerde yaşaması ve terin de Ph değerinin fazla olmasından kaynaklıdır. Bu değeri bazı bitki türlerini kullanarak düşürmek mümkündür. Bu bitkilerde bir tanesi de, cadı fındığı olarak bilinen hamamelis bitkisidir. Bu bitkiyi düzenli şekilde kullanarak koltuk altı kokusu engelleme yolunda büyük başarı sağlayabilirsiniz.

Koltuk Altı Kokusu ve Biberiye Bitkisi

Biberiye Bitkisi

Biberiye, kokulu mantar türleri ve bakteriyi önlemek için kullanılan bir bitki olsa da, onlardan tamamen kurtulmak için de kullanılan bir bitkidir. Biberiyenin tropikal türünde olanını kullanmak bu nokta da daha etkilidir. Koltuk altı kokusunu gidermek için, mümkün olduğunca tropikal biberiye tercih etmelisiniz. 30 gram yani ortalama yarım fincan kadar kurtulmuş biberiye yaprağını 800 ml suyun içine ekleyip karışımı bir süre dinlendirerek demini almasını bekleyin. Bu karışımı banyo yaparken koltuk altlarınızı koltuk altlarınıza iyice sürün. Kısa süre zarfında faydasını göreceksiniz.

Bu karışımı genital bölgenize de uygulayabilirsiniz. Herhangi bir alerji ya da tahriş olursa kullanmayı hemen bırakmalısınız.

Kürler Yardımıyla Koltuk Altı Kokularından Kurtulun

Biberiye, adaçayı gibi bitki türleri koltuk altında oluşan ter kokularını önlemektedir. Bu bitkilerin etkisini elma sirkesi, karbonat, kabartma tozu ve limon gibi malzemeler arttırır. Bu bitkileri ve malzemeleri karıştırıp kürler hazırlayarak koltuk altı kokularından sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.

Pamukla Sürün

Bu malzemelerle yapmış olduğunuz kürleri direkt olarak cildinize uygulamakta bir sorun yoktur. Eğer isterseniz hazırlamış olduğunuz sulu karışımları bir şişeye koyup kullanabilirsiniz. Küre pamuğu batırın ve pamukla koltuk altlarınızı nazikçe silin. Hem kürleri uygulayıp bir yandan da deodorant kullanımına devam etmek istiyorsanız, öncelikle kürü uygulayıp sonra deodorant kullanabilirsiniz.

Bu çok etkili yöntemleri kullanmanıza rağmen, hala koku alıyorsanız, koltuk altı ter kokusu tedavisi seçeneklerini de düşünmeli, ter kokusu tedavisi için bir dermatolog ile görüşmelisiniz.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.