Peygamberlere Niçin İhtiyaç Vardır? Araştırınız
  1. Ana Sayfa
  2. Din

Peygamberlere Niçin İhtiyaç Vardır? Araştırınız

1

Kutsal dinlerin insanlara ulaştırılmasında peygamberlere ihtiyaç vardır, bu ihtiyacın sebebi insanlara yine bir insan eliyle ulaşmak isteğidir. Peygamberler de insan olduğu için din gibi soyut ve akıl ile inanması zor olan bir olguyu insanlara daha inandırıcı aktarabilirler. Çünkü bizden olan unsurlara inanmak insanlar için daha kolaydır.

“Peygamberlere niçin ihtiyaç vardır?” sorusunun bir diğer cevabı da dinin gerektirdiği ibadet ve görevleri yerine getirmede peygamberlerin bir model olması gerekliliğidir. Böylece uygulaması görülen ibadetleri yapmak insanlar için teşvik edici olacaktır.

Peygamberlerin Ne Gibi Görevleri Vardır?

Peygamberlerin birçok görevleri vardır ki bunlardan en önemlisi Yaratıcıdan aldığı mesajları insanlara iletmektir. Buna tebliğ de denir. Böylece mesajları ileten ve kendisi de uygulayarak model olan peygamberler dini yayar ve yaşamasına vesile olur.

Peygamberlerin bir diğer görevi ise Yaratıcıdan aldığı bu mesajları insanlara iletirken aynı zamanda da açıklamaktır. Örneğin İslam dini için ayetlerde zekât vermek gerektiğinden bahsediliyor. Ancak zekâtın miktarı ve cinsi Hz. Muhammed (sav) tarafından açıklanmıştır. Peygamberlerin görevleri madde madde şu şekildedir;

  • Yaratıcıdan gelen emirleri topluma iletirler.
  • Dini yaymak için çalışmalar yaparlar.
  • Dini temsil eder.
içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın

Yorumlar (1)

  1. Gerçekten ödevimi hazırlamamda çok yardımcı oldu. Doğru bilgiler veren, güvenli bir site. Tüm özellikleri gayet güzel. Başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir