Porto Riko Çukuru Hakkında Bilgi
  1. Ana Sayfa
  2. Gezi

Porto Riko Çukuru Hakkında Bilgi

0

Porto Riko Çukuru Porto Riko’nun Kuzey kesiminde bulunan ve 8.376 metre derinliğine ulaşabilen bir çukurdur. 3 büyük okyanustan olan Atlas okyanusu’nun içinde bulunur.

Porto Riko Çukuru Nerede?​

Porto Riko Çukuru nerede olduğuna dair net bir bilgi vermeden önce Porto Riko’nun nerede olduğundan bahsetmek gerekir. Amerika Birleşik devletleri’ne bağlı olarak kendi bağımsızlığını ilan etmiş bir bölge olarak anılır. Burada kullanılan dil İspanyolcadır.

Karayip denizi’nin Kuzeydoğu kesiminde Dominik Cumhuriyeti denilen bölgenin Doğu kısmında yer almaktadır. Bulunduğu yer itibariyle de Porto Riko çukuru Kuzey Amerika kıtasında yer alır. San juan başkenti olan Porto Riko’da bulunan bu çukur derinliği ile dikkat çeker. Yapılan araştırmalar ve ölçümler doğrultusunda bu alanda uzman pek çok dalışçı okyanus derinliklerini keşfetmektedir.

Yapılan bu keşiflerde en derin çukura sahip olan Porto Riko çukuru tespit edilmiştir. Atlas Okyanusu üzerindeki en derin nokta olarak belirlenen bu çukur FDE tarafından belirlenmiştir. Açılımsal olarak “Five Dips Expedition” olarak adlandırılan bu ekip çalışmasını 10 ay boyunca sürdürmüştür. Bu çalışmanın sonuçlarını tüm halka açık bir şekilde yayımlamıştır. Bu tarz araştırmalar okyanusun derinliklerinde inceleme yapmaya el verecek denizaltı araçları ile gerçekleştirilir.

Dünya üzerinde 11000 metreyi aşan bir derinliğe inebilecek tek denizaltı olarak kabul edilen limitig factor isimli araç kullanılmıştır. 5 yıl boyunca süren bu araştırmalar yıl olarak 1985 ve 1990 dönemlerine denk gelir. Burada okyanusun en derin tabanlarına inilerek veriler toplanmıştır. Tüm ekip en az 45000 kilometreye ulaşarak yaklaşık olarak 39 farklı dalış gerçekleştirmiş ve bunun neticesinde tüm alanlar harita üzerine aktarılmıştır. Dünya üzerindeki en derin noktalar, çukurlar, okyanusların en derin alanları isimleri, metreleri ile beraber tek tek raporlanmıştır.

Özellikle belirli kıtaların ve okyanusların derinlikleri yer kabuğu ile olan mesafeleri de ölçülerek dosya içerisine konmuştur. Neticede elde edilen bulgular doğrultusunda dünyanın en derin noktalarından olan ve Atlantik Okyanusu’ndaki Porto Riko çukuru tescilli bir şekilde belgelerle ortaya konmuştur. Bulunduğu yer itibariyle oldukça dikkat çeken bir konumda olduğu da raporlara eklenerek yer kabuğunda bulunan manto katmanına doğru bir ilerleyiş gözlemlendiği de eklenmiştir.

porto riko cukuru kac metre
porto riko cukuru kac metre

Porto Riko Çukuru Özellikleri​

Porto Riko Çukuru özellikleri arasında en çok derinliği ile dikkat çeker. Tespit edildiği dönemlerdeki elde bulunan teknolojik cihazlar ile varılabilecek en derin nokta ve ulaşılmış ve bunun için tam 5 yıl harcanmıştır. Porto Riko çukurunun tespit edilmesi ile beraber bunun yanında Pasifik okyanusunda, Hint okyanusu’nda, Güney okyanus ve Arctic okyanusu’ndaki e3nd erin noktalarda tespit edilerek tüm veriler kayıt altına alınmıştır.

Atlas Okyanusu üzerinde bulunan bu çukur tespit edilen en derin çukurlar arasındadır. Atlas Okyanusu, Atlantik Okyanusu olarak da adlandırılır ve dünyada çapında yapılan araştırmalarda ikinci en büyük okyanus ünvanını almıştır. Bu Okyanus dünyada suyun bulunduğu bölgelerin yaklaşık olarak %29’unu oluşturur. Porto Riko çukuru bu okyanus üzerindeki en derin nokta olarak belirlenmiştir. Yapılan ölçümlerde elde edilen derinliği ile önemli bir konumdadır. Porto Riko Çukuru derinliği 8.376 metredir.

Elde edilen bulgular arasında bu derinliği bölge olarak ifade edebilecek bir açıklama ortaya çıkarılmıştır. Tam olarak Porto Riko kıyısının bulunduğu paralelden başlayarak Amerika kıtasının altında yer kabuğu ile çekirdeğin orta kısmında bulunan manto katmanına kadar ilerleyebiliyor. Bu yönüyle düşünüldüğünde oldukça derin bir bölgede yer aldığı da söylenebilir.

Porto Riko genel itibari ile siyasi olarak iç işlerinde tamamen özerk bir milletken dışişlerinde Amerika Birleşik devletleri’ne bağlı olarak varlığını sürdürür. Ekonomi olarak ve turizm merkezi noktasında en gelişmiş bölgesi ise San Juandır. Porto Riko çukuru olarak adlandırılan bu bölge Atlas okyanusu’nun en derin noktasına ifade eder. Uydu üzerinden yapılan araştırmalar neticesinde harita üzerinde üç boyutlu olarak bu derinliğin görüntüsü elde edilmiştir.

Özellikle çıkarılan bu harita üzerinde çukur’un olduğu bölge mor renk ile gösterilerek belirginleştirilmiştir. Burada fark edilen bir detay Atlas Okyanusu üzerinde bulunan bu çukur’un Karayip denizi’nin derin noktası olarak ifade edilebilecek olan alanına doğru yayılım gösterdiği ile fark edilir. Karayip denizi de yine Atlas okyanusu’nun bulunduğu yerde alt hafza görevi görür. Bu deniz Ekvator çizgisi düşünüldüğünde Kuzey kesiminde yer alır ve Orta Amerika ile Meksika kıyılarına kadar bir mesafeyi kaplamaktadır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın