Bankaya Kredi Borcu Olan Emekli Maaşını Taşıyabilir Mi?
 1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi

Bankaya Kredi Borcu Olan Emekli Maaşını Taşıyabilir Mi?

0

Bankaya kredi borcu olan emekli maaşını taşıyamaz. Bir emekli A bankasından emekli maaşını alıyor ve aynı bankaya kredi borcu mevcutsa başka bir bankaya emekli maaşını taşıması mümkün değildir. Özellikle son zamanlarda bankalar tarafından yapılan emekli maaşı taşıma promosyon ödemeleri emeklilerin de maaş taşıma taleplerinde artışa neden oldu.

Bir emeklinin maaşını başka bankaya taşımak üzere girişimde bulunabilmesi için mevcut bağlı bulunduğu bankaya herhangi bir kredi borcunun olmaması gerekir. Bununla birlikte emekli promosyonuna konulan blokeye ilişkin henüz bir emsal karar alınmamış olsa da mahkeme kararının emekli kimselerden yana olması ve blokenin kaldırılmasına yönelik olması bekleniyor.

Emekli Promosyonuna Bloke Konulur Mu?

Evet. Emekli promosyonuna bloke konulup konulamayacağına ilişkin mahkemeden çıkan emsal bir karar bulunmamaktadır. Bununla birlikte 5510 sayılı kanunda yer alan 93.madde kapsamında bulunan açıklamaya göre aylık gelir ve ödenekler dışında kalan ve banka hesabına aktarılmış olan tüm mevduatlara bloke ve haciz konulması mümkündür.

Henüz emsal bir karar alınmaması nedeni ile mevcut kanuna göre emekli promosyonuna bloke konulabilir. Banka ile emekli maaşı alan kişinin ilişkilerine bağlı olarak banka tarafından gerekli görülürse hesaba yatırılan emekli promosyonuna da bloke konulabilmektedir.

Bankaya Borcu Olan Emekli Promosyon Alabilir Mi?

Hayır. Bankaya borcu olan emekli promosyonu alabilir ancak emekli promosyon hesaba yatırıldığında emekli kimsenin parayı çekmesine izin verilmez. Bankaya olan borca mahsup olarak promosyon tutarı hesaptan düşülür.

Bankalar arasındaki emekli maaşı taşıma ve promosyon gündemi son birkaç aydır emeklileri de zor durumda bırakmaya başladı. Bankaya borcu olan emeklilerin emekli maaşlarını taşımaları önünde engeller oluşması, bankaya bulunan borca karşılık promosyon tutarının mahsup edilmesi ve emekliye promosyonun verilmemesi gibi durumlar söz konuş oldu.

Bankaya borcu olan emekli promosyonu bankanın tutumuna bağlı olarak büyük oranda alamaz. Promosyon banka borcuna mahsup edilerek borç promosyondan tahsil edilir. 

Emekli Maaşını Başka Bankaya Nasıl Taşır?

 • Emekli maaşını başka bankaya taşıma için öncelikle emekli kimsenin bankaya kredi borcu olmaması gerekir.
 • Emekli maaşını başka bankaya taşımak isteyen emekliler bu işlem için başvuru yapmalıdır. Başvuru için aşağıdaki evrakların tamamı hazırlanmalıdır. Emekli maaşını başka bankaya taşıma evrakları;
  • E devlet şifresinin yazılı bulunduğu şifre zarfı,
  • Emekli sicil numarası bulunan belge,
  • SSK, SGK ya da BAĞKUR emekli sandığı sicil numarası,
  • Siyah cüzdanın fotokopisi,
  • Emeklilik istemi dilekçesi doldurulması.
 • İlgili evrakların her birini hazırladıktan sonra maaşınızı taşımak istediğiniz bankanın herhangi bir şubesine giderek maaş taşıma işlemi için talepte bulunmalısınız.
 • Size verilecek olan SGK kapsamında hazırlanmış olan taahhütnameyi incelemeli ve doldurmalısınız.
 • Taahhütnameyi kabul etmeniz halinde evrakları teslim ederek emekli maaşı taşıma işlemini tamamlayabilirsiniz.

E-devlet kanalı ile emekli maaş taşıma işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • E-devlet uygulamasını açın.
 • Kendi bilgileriniz ile giriş yapın.
 • Arama çubuğuna; 4A Banka (SSK’lılar için), 4B Banka (BAĞKUR emeklileri için), 4C Banka (emekli sandığı emeklileri için) yazılmalıdır.
emekli banka degisikligi
 • Karşınıza gelen ekranda “4C banka ve adres değişikliği” seçeneğine tıklayın.
emekli banka adres degisikligi
 • Gelen ekranda yer alan “Sosyal Güvenlik Kurumu 4C Banka ve Adres Değişikliği” ibaresine tıklayın.
 • Maaş aldığınız banka ile ilgili bilgileri göreceksiniz. Herhangi bir kredi ya da promosyon blokeniz bulunmaması halinde bankayı değiştirmek üzere işlem menüsünden değişim talebinde bulunarak e-devlet üzerinden maaş aldığınız bankayı  değiştirmek üzere talepte bulunabilirsiniz.
içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın