Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma: 7 Kolay Adımlık Kılavuz

Bilgisayarda ekran görüntüsü alma işlemi, ekrandaki görüntüyü bir resim olarak kaydetmek için gereklidir. Örneğin, bir hata mesajını paylaşmak için, bir web sayfasının tamamını kaydetmek için veya bir video oyunundaki başarınızı göstermek için ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Bu makalede, bilgisayar ekranının fotoğrafını çekmenin farklı yöntemleri ele alınacaktır. Windows 8, Windows 10, Vista veya Windows 7 işletim sistemlerinde tam ekran görüntüsü alma, açık bir pencerenin ekran görüntüsünü alma gibi farklı yöntemler kullanılarak ekran görüntüsü alma işlemi gerçekleştirilebilir. Masaüstü bilgisayarda ekran görüntüsü alma veya laptop ekranının fotoğrafını çekmek aynı şekilde yapılır.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Yöntemleri

1) Windows 8, Windows 10 ve Windows 11’de tam ekran görüntüsü alma: Öncelikle bilgisayardan fotoğraf çekme için “Win” + “Print Screen” tuşlarına basmanız gerekir. Bilgisayarda ekran görüntüsü alma kısayolu sayesinde görseli başta Paint ile yapıştırmak zorunda kalmazsınız.

2) Vista’da ya da Windows 7’de tam ekran görüntüsü alma: Bilgisayar ekran görüntüsü alma kısayol tuşu “Print Screen” olarak isimlendirilir. Öncelikle bu tuşa basın. Klayvenin üzerinde F12 tuşunun yanında “prtSc” (Ekran Kilidi) kısaltmasıyla bulunur.

Laptop ekran görüntüsü alma için, “Function” ya da “FN” Tuşuna basmanız gerekir. Alınan ekran görüntüsü panoya kopyalanır. Görüntüleyebilmek için bir belgeye atmanız gerekebilir.

3) Açık gözüken pencerenin ekran görüntüsünü alma: PC de ekran görüntüsü alma için, gerekli gördüğünüz pencereye tıklayın ve “Alt”+”Print Screen” tuşlarına basın. Laptopta ise “Alt”+”Fn”+”Print Screen” tuşlarına basmanız gerekir. Aldığınız görüntüyü kaydetmek için belgeye yapıştırmanız gerekir.

Not: Arka planda sizin ile ilgili bilgi olmadığına dikkat edin. Bazıları bu bilgileri kullanarak resimlere ekleyebilirler.

İlgili İçerik: Pinterest Fotoğraf İndirme Yöntemleri ve Pinterest Video İndir Nasıl Yapılır?

Laptoptan Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Laptop bilgisayar kullanıcıları, cihazın kamerasından yararlanarak fotoğraf çekebilirler. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

  • Adım 1: Öncelikle dizüstü bilgisayardan fotoğraf çekmek için internet kamerası olup olmadığını kontrol edin. Yoksa taktırmanız gerekir.
  • Adım 2: Ekranın sol alt köşesinde bulunan “Başlat” sembolüne tıklayın.
  • Adım 3: ‘’Başlat’’ seçeneğine camera yazın. Bilgisayar kamera uygulamasını aramaya başlar.
  • Adım 4: Açılan seçeneklerde “Camera” yazana tıklarsanız, Windows kamera uygulamasını açar.
  • Adım 5: Kamera açıldığında yanında bir ışık yanmaya başlar. Işığı görürseniz kamerayı açmayı başarmışsınız demektir.
  • Adım 6: Şimdi bilgisayardan fotoğraf çekmek istediğiniz özneyi laptopa çevirmeniz gerekir.
  • Adım 7: Son adımda öznenin resmini çekmek için kamera uygulamasının sol altında bulunan sembole tıklayıp çekin. Burada fotoğraf veya video çekebilir ve Windows bilgisayarınıza içerikleri kaydedebilirsiniz. Fakat çoğu dizüstü bilgisayarlarda olan kameralar kötüdür. Çektiğiniz veya videoya kaydettiğiniz içeriklerin pikselleri kötü gözükür.

Laptop fotoğrafları bu şekilde çekiliyor. Ancak son maddede de söylediğimiz gibi, bu kamera daha çok görüntülü konuşma içindir ve çözünürlüğü düşük olduğundan telefon kamerası gibi fotoğraf çekmeniz mümkün olmaz.

İlginizi Çekebilir: Fotoğraf Netleştirme Uygulamaları ve Online Düzenleme Siteleri 2024

Sıkça Sorulan Sorular

Pc Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır?

Ekran görüntüsü alma pc için, klavyede birkaç tuşa basarak yapılabilir. Bunun için “Windows + Shift + S” tuşlarına basılmalıdır. Masaüstü bilgisayarda ekran görüntüsü alma işlemi, ekranın seçilen bölümü kopyalanarak, panoya kaydedilir ve ardından Paint, Word veya başka bir programda yapıştırılabilir.

Windows 7’de Ekran Görüntüsü Alma Yöntemleri Nelerdir?

Windows 7’de, klavyede “Print Screen” tuşuna basarak bilgisayar ekran görüntüsü alma yapılabilir. Ancak, tam ekran görüntüsü alınır ve ardından Paint, Word veya başka bir programda yapıştırılabilir. Ayrıca, “Alt + Print Screen” tuşlarına basarak sadece açık olan pencerenin ekran görüntüsü alınabilir.

Telefonda Ekran Görüntüsü Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefonda ekran görüntüsü almak için, cihaza göre değişen tuş kombinasyonları kullanılabilir. Genellikle, “Güç + Ses Kısma” tuşlarına birlikte basarak ekran görüntüsü alınabilir. Ayrıca, bazı telefonlarda ekranın kenarına kaydırarak da ekran görüntüsü alınabilir.

Bilgisayarda Hangi Programlarla Ekran Görüntüsü Alınabilir?

Bilgisayarda ekran görüntüsü almak için, özellikle Windows işletim sistemi için birçok ücretsiz program mevcuttur. Örneğin, Greenshot, Lightshot, Snipping Tool gibi programlar kullanılabilir. Ayrıca, bazı programlar ekran görüntüsü alma özelliğini kendi içinde barındırır. Örneğin, Microsoft Word, PowerPoint, Paint gibi programlar.

Bilgisayarda Alınan Ekran Görüntüleri Nereye Kaydedilir?

Bilgisayar ekran fotoğrafları, genellikle “Resimler” klasörünün içinde “Ekran Görüntüleri” adlı bir klasörde kaydedilir. Ancak, bazı programlar ekran görüntüsünü farklı bir klasöre veya doğrudan masaüstüne kaydedebilir.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın