Word Uyumluluk Modu Nedir? Nasıl Açılır ve Kapatılır?
 1. Ana Sayfa
 2. Ofis Programları

Word Uyumluluk Modu Nedir? Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Word uyumluluk modu, Microsoft tarafından oluşturulmuş ve Word, Excel, PowerPoint gibi uygulamaların eski sürümlerinde oluşturulan belgenin açıldığında, başlık çubuğunda bulunan belgenin ardından hemen sonra “Uyumluluk Modu” görülür. Bu mod, belgenin görünme biçimini değiştirir. Eski sürümlerde kullanılmış olan uygulamanın yeni bir sürümde açıldığında modern özelliklerin kullanımını engeller.

Kısacası, uyumluluk modu Word ya da herhangi bir program üzerinde bulunan modern özellikleri kullanmanızı engeller. Örnek vermek gerekirse, Word 2003’de oluşturduğunuz bir belgeyi Word 2020’de açarsanız, 2003’ün anlam dışı özellikleri kaybolur. Word bu belgeyi 2020 özelliklerine göre dönüştürür ve kullanmanıza olanak sağlar.

Word Uyumluluk Modu Açma Nasıl Yapılır?

Word uyumluluk modu açma, işlemini yapmak için ekstra bir işlem yapmaya çoğunlukla gerek yoktur. Hali hazırda Microsoft dokümanlarında otomatik olarak açık bulunmaktadır. Fakat bir belge üzerinde hangi uyumluluk modu olduğunu bulabilirsiniz. Bunu yapabilmek için;

 •  Adım 1:  Word dosyasını açın ve dosya bölümüne tıklayın.
 •  Adım 2:  Bilgi sekmesine tıklayın.
 •  Adım 3:  Sorunları Kontrol et seçeneğine tıklayın.
 •  Adım 4:  Uyumluluğu denetle seçeneğine tıklayın.
 •  Adım 5:  Bu sayede uyumluluk denetleme işlemi gerçekleşecektir. Farklı sürüm bir belge önünüzdeyse onu görebilir ve belge formatını düzenleyebilir hale getirirsiniz.

Word Uyumluluk Modu Açma ve Kapatma

Word Uyumluluk Modu Kapatma Nasıl Yapılır?

Word uyumluluk modu kapatma, için ekstra işlemler yapmaya gerek yoktur. Çoğunlukla otomatik olarak gelen uyumluluk modu bazen işinize yaramayabilir ve kapatmak gerekebilir. Bu durumlarda birkaç basit adım sayesinde isteğinizi gerçekleştirirsiniz.

 •  Adım 1:  Word belgesini açın.
 •  Adım 2:  Yeniden “Dosya” bölümüne gelin.
 •  Adım 3:  Burada bulunan “Bilgi” seçeneğine tıklayın.
 •  Adım 4:  Burada size gelen “Dönüştür” seçeneğine tıklayın.
 •  Adım 5:  Bu kısım eski bir sürümü yeni bir sürüm Office belgesine dönüştürecektir. Aynı zamanda uyumluluk modunu kapatacaktır.

Word uyumluluk modundan çıkma göründüğü gibi çok kolaydır. Fakat bir uyarıda bulunmak gerekir. Eğer Office 2010 ya da daha eski sürümlerde belgeyi açmanız gerekiyorsa bu işlemleri gerçekleştirmeyin. Uyumluluk modunu dönüştürmeden önce Office üzerinde güncelleme yapmamanız gerekmektedir. Aksi taktirde bir takım sıkıntılar oluşabilir.

Word Uyumluluk Modu Ne İşe Yarar?

Word uyumluluk modu, Office 2010 ve daha eski programların özelliklerini devre dışı bırakır. Çalışmalarınızın güncel programlar yüzünden uyumsuz hale gelmesini engeller. Bu da daha etkin ve güzel bir şekilde Office programlarını kullanmanızı sağlar. Dilediğiniz zaman kapatabileceğiniz gibi açtığınızda da size oldukça yararlı olacaktır.

içeriğimizi oylayın