1. Ana Sayfa
  2. Ofis Programları

Word İmza Ekleme Nasıl Yapılır? Resimli ve Resimsiz

Word imza ekleme işlemi, attığınız her mailde imzanızı ekleme anlamına gelir. İmza ekleme yerine ister ıslak imzanızı ister bilgilerinizi ekleyebilirsiniz. Böylelikle attığınız her mailde kim olduğunuz düşünülmeyecek ve bilinirliliğiniz artacak. Peki, Word imza nasıl eklenir? Tüm detaylar, yazımızda.

Microsoft Word İmza Ekleme İşlemi

Word imza oluşturma işlemini gerçekleştirmek için 3 şekilde gerçekleşmektedir. Bahsettiğimiz bu 3 adım, imza satırı ekleme, dijital imza ekleme ve resim halinde imza oluşturma şeklinde oluşur. Belgenin çeşitliliği ve sizden istenene göre imza oluşturma işlemini yaparken seçeneklerden biri seçilir. Fakat bilinmelidir ki önemli belgelere eklenen e imzalar e-devlet platformu üzerinden yapılır.

1Word dosyalarında imza satırı ekleme işlemini kullanma.


Bu işlemde imza satırı, sizin için ya da belgeyi göndereceğiniz kişi için bir imza satırı yeri oluşmasını sağlar. Bu kısım imza oluşturmada seçilebilecek en kolay yollardan biridir. Word’e imza ekleme için;

 Adım 1:  Word belgesine giriş yapın.

Word İmza Satırı Ekleme 1

 Adım 2:  “Giriş” panelinin yanında bulunan “Ekle” paneline gelin.

Word İmza Satırı Ekleme 2

 Adım 3:  “İmza Satırı” bölümünü bulun ve oraya girin.

Word İmza Satırı Ekleme 3

 Adım 4:  Gerekli işlemleri tamamlamak adına ilgili kutucukları doldurun.

Word İmza Satırı Ekleme 4

 Adım 5:  “Tamam” dediğinizde çarpı ile işaretlenmiş bir imza satırı karşınıza gelecek. Böylelikle imzanızı ekleyebilirsiniz.

Word İmza Satırı Ekleme 5

2Resim imzası ekleme


Burada yapacağınız adımlar sonucunda kendi imzanız bir görsel halinde belgenin alt kısmında bulunacaktır. Görsel anlamda direkt sizin imzanız gibi görünmesini sağlayacaktır. Word dosyasına ıslak imza ekleme kadar etkili ve gerçekçi bir imza bölümünü oluşturmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde bir imza eklemek için;

 Adım 1:  Yanınızda bulunan bir kâğıt parçasına eklemek istediğiniz imzayı atın.

 Adım 2:  Fotoğrafını çekin ve telefondan bilgisayara kaydedin.

Word Islak İmza Ekleme 2

 Adım 3:  Word dosyasına gelin ve “Ekle>Resimler” seçeneği ile çektiğiniz imza fotoğrafını ekleyin.

Word Islak İmza Ekleme 3

 Adım 4:  Kırpmak için resim dosyasına tıklayın ve kırp deyin.

Word Islak İmza Ekleme 4

 Adım 5:  Kırptıktan sonra “Enter” ile fotoğrafı kaydedin.

 Adım 6:  Fotoğrafı koymak istediğiniz alana genellikle sağ alt bölüme yerleştirin.

Word Islak İmza Ekleme 6

Word Sayfasına Nasıl İmza Atılır?

Word dosyasına imza ekleme genellikle yukarıda bulunan adımların ışında ilerler. Bir de dijital bir şekilde imza ekleme yöntemi bulunur. Fakat bunu yapmak için bir takım prosedürleri geçmek gerekir. Zor gibi gözükse de aslında kolaydır. Fakat biraz uğraştıracağından emin olabilirsiniz.

Dijital imza ekleme adına öncelikli olarak bir imza satırı oluşturmanız gerekiyor. Bu adımdan sonra da imza güvenliğiniz için bir güvenlik sertifikası oluşturmalısınız. Microsoft Office kurulum klasöründe “Selcert” bölümünü kullanarak kendi imzanızı oluşturmaya başlayın.

  •  Adım 1:  Office‘in kurulum klasörüne giriş yapın. Burada “Selfcert.exe” dosyasını bulun ve açın.
  •  Adım 2:  Sertifika bölümüne adı kutusuna ad soyadı yazın ve ardından “Tamam” seçeneğine tıklayın.
  •  Adım 3:  Güvenlik sertifikası oluşturduktan sonra Word elektronik imza ekleme için, Word belgenizi açın ve imza satırı ekleyin.
  •  Adım 4:  İmza kutusu bölümüne adı- soyadı yazıp el yazısı imzanın resmini girmek için “Resim Seç” kısmına gelin.
  •  Adım 5:  Şimdi son yapmanız gereken dijital imzanızı Word belgesine girin ve “İmzala” seçeneğine tıklayın.

Word İmza Oluşturma

Word belgesine imza ekleme yukarıda gözüktüğü gibi 3 şekilde gerçekleşir. Bu seçeneklerden size en uygun olanını seçmeli ve imzanızı eklemelisiniz. Dijital imzanın güvenlik sertifikasını oluşturmak için orijinal Office dosyalarını kullanmanız önemlidir. Buna dikkat etmeniz gerekir. Bunun dışında kalan diğer iki imza ekleme şeklini rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Atatürk İmza

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.