Blanet Nedir? Blanet Nerede Gözlemlenir?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Blanet Nedir? Blanet Nerede Gözlemlenir?

0

Blanet, son yıllarda astronomi dünyasının gündemine giren bir kavram. Blanet, kara deliklerin etrafında dönen gezegenlere verilen isim. Ancak, şu ana kadar böyle bir gezegen bulunamadığı için, hipotetik bir kavram olarak tartışılıyor.

2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, tıpkı yıldızlar gibi kara deliklerin çevresinde de gezegen oluşumu için güvenli bir alan bulunuyor ve kara deliğin yığılma diskinden arta kalan maddeler ile birçok gezegen oluşumu mümkün.

Geliştirilen son teorilere göre, büyük kütleli kara deliklerin etrafında, milyonlarca gezegen olması mümkün. Ancak şimdiye kadar herhangi bir blanet gözlemlenemediği için, bunların yaşam için uygun olup olmayacağı bilinmiyor.

Blanet İsmi Nereden Geliyor?

Blanet ismi, İngilizce black hole ve planet (kara delik ve gezegen) kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor.

Aşağıda, galaksimiz Samanyolu’nun merkezinde bulunan Sagittarius A* isimli kara deliğin etrafında olan hayali bir gezegen ve kara deliğin ondan nasıl gözüktüğü resmedilmiş:

blanet samanyolu
Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın