Dunkof Ne Demek? Argo Mu? Dunkof Anlamı
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

Dunkof Ne Demek? Argo Mu? Dunkof Anlamı

0

Dunkof, halk arasında kullanılan bir espri sözcüğü olarak bilinmekle birlikte “aptal, salak, geri zekâlı” anlamına gelmektedir. Osmanlı zamanından bu zamana dilimize giren birçok kelimeden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı kültürlerden, farklı milletlerden insanlarla bir araya gelmememiz ve konuşmalarda onların sözlerini de kullanmamız zamanla yeni kelimelerin doğumuna neden olmuştur.

Bu sözcüğün kökeni Almanca bir kelime olan “Dummkopf” kelimesinden gelmektedir. Kelimenin kökeni incelendiğinde Almanca olarak “Dumm” kelimesi “Aptal” anlamına karşılık gelmektedir. “Kopf” kelimesi ise “kafa” anlamına gelmektedir. Bizde ise bu kelime yine aynı anlamda “aptal kafa” anlamında kullanılmaktadır. Aynı zamanda Almanca da cümle içerisinde farklı yerlerde kullanılabilmektedir.

Dunkof Argo Mu?

Dunkof argo kelimeler arasında girer. Ancak aynı zamanda insanların birbiri ile şaka maksatlı konuşmalarında da kullanılmaktadır. Ancak tanımadığınız birine kullandığınız zaman argo bir kelime olarak görülmektedir. Kesinlikle daha çok büyüyebilecek sorunlara yol açabilmektedir.

Dunkof Cümle İçerisinde Kullanımı

“Dunkof Dunkof konuşma” gibi bir cümle genellikle ülkemizde konuşulmaktadır. Bu cümlenin genelde “Salak salak konuşma” gibi algılanması normaldir. Bunun dışında Almancada “Bist du ein Dummkopf? Olarak “Sen Salak Mısın?” anlamında kullanılmaktadır.  Daha farklı yerlerde “saftirik, aptal” anlamında kullanılır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın