İhtiras Ne Demek TDK? İhtiraslı Olmak Ne Demek?
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

İhtiras Ne Demek TDK? İhtiraslı Olmak Ne Demek?

0

İhtiras, tutku ve istek anlamına gelmektedir. Türkçe’ye Arapça’dan geçen bir sözcüktür. Tutkuya karşı konulmaz bir istek duymak manasında da kullanılmaktadır. Özellikle Türk dizilerinde sürekli olarak ihtiraslı denmesi tutku anlamında kullanılmaktadır.

İhtiras TDK Anlamı Nedir?

TDK’ya göre ihtiras tutku anlamına gelmekte ve aşırı istek şeklinde tanımlanmaktadır. Arapça’dan Türkçe literatüre geçmiş bir sözcüktür.

İhtiraslı Olmak Ne Demek?

İhtiraslı olmak bir duyguya karşı yoğun istek ve tutku duymak ve güçlü bir çekim duymaktır. Karşı konulmaz biçimde bir şeyi istemek ve ona karşı tutkulu yaklaşımlar göstermek şeklinde de kullanılabilmektedir.

İhtiras Nasıl Bir Duygu?

Bir kişiye veya duruma aşırı bir şekilde bağlanmak ve güçlü bir çekim duymak ihtiras duygusunu açıklamaktadır. Güç, nefret, sevgi veya her ne olursa olsun yoğun biçimde ve tutkulu biçimde yaşanmaktadır.

İhtiraslı Aşk Ne Demek?

İhtiraslı aşk, yoğun ve karşı konulmaz bir çekimin olduğu tutkulu bir aşktır. Bazen bu duygu çok fazla derinleşebilmekte ve aşk yaşayan bireyler birbirlerine karşı hissettikleri yoğun duygulardan dolayı daha fazla tutku hissedebilmektedir.

İhtirassız Kısaca Ne Demektir?

İhtiras kelimesinin tam tersi isteksizlik ve azlık olarak ifade edilmektedir. İhtirassız bireyler, bir konu veya kişiye karşı hiçbir tepki vermeyen, isteksiz ve yoğun duygular beslemeyen kişiler olarak tanımlanabilmektedir.

İhtiras Örnek Cümleler

İhtiras kelimesine örnek cümle olarak şunlar söylenebilir;

  • İhtirasından gerçekleri göremiyorsun.
  • Bu kadar ihtiraslı olma çünkü seni üzecek.
  • O kadını bu denli ihtiraslı bir şekilde sevmen doğru mu?
  • Aşkı o denli ihtiraslı yaşıyordu ki kendisini bile öldürebilirdi.
  • Öfkesi ihtirasını daha da harlıyordu.

İhtiras kelimesi, yoğun ve tutkulu bir isteği ifade etmektedir. İhtiras duymak, bir şeyi çok fazla hissetmek ve derinden tutku ile bağlanmak anlamına gelmektedir. İhtiraslı kişiler, yoğun biçimde duygularını yaşayan ve bu konuda ihtirassız bireylere göre daha derin hisler besleyen insanlardır. Aşkı, nefreti ve sevgiyi diğer insanlara nazaran daha tutkulu ve derinden yaşayan ihtiraslı bireyler, tutkulu duygulara sahiptir. İhtiras kelimesi Arapça’dan Türkçe’ye kazandırılan bir kelimedir. İhtirassız olmak ihtiraslı olmanın tam tersi bir şeye karşı az istek duymak anlamına gelmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın