Kaynak Alan Göze Ne iyi Gelir? İyi Gelen 6 Şey
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kaynak Alan Göze Ne iyi Gelir? İyi Gelen 6 Şey

0

Kaynak alan göze, patates, buz küpü, salatalık, süt, poşet çay, gül suyu, yoğurt gibi ürünlerin yanı sıra doktor veya eczacı önerisiyle bazı ağrı kesiciler de iyi gelebilir. Bu problemle karşılaşan birçok insan yukarıda sıralanan ürünleri belirtilen şekilde kullanarak ağrılarını kesmeye çalışmaktadır. Ancak bu ürünler kullanılmadan önce alerjik reaksiyonlar dikkate alınmalı ve uygun olanı kullanmaya özen gösterilmelidir. Doktorunuza danışarak konuya ilişkin gerekli tedavi de uygulanabilir.

Birbirinden farklı şekillerde uygulanan bu yöntemlerin uygulama biçimlerine mutlaka dikkat edilmeli ve farklı bir durum ile karşılaşıldığında kesinlikle bir doktora danışılmalıdır.

Kaynak Alan Göze Hangi Damla İyi Gelir?

Kaynak alan göze iyi gelen damla, doktorunuzun kararı ile belirlenebilir. Ancak genellikle kullanılan damlalar aşağıda listelenmiştir:

  • Visine Göz Damlası
  • Eye – Visol Göz Damlası
  • Voltaren Göz Damlası

Doktor kontrolünde kullanılan bu damlaları kullanırken karşılaşılabilecek yan etkilerine karşı dikkatli olunmalı ve aksi bir durumda uygulanması bırakılarak doktor yardımı alınmalıdır.

Demir Kaynak Yaparken Göz Yanmasına Ne İyi Gelir?

demir kaynak yaparken goz yanmasina ne iyi gelir
demir kaynak yaparken goz yanmasina ne iyi gelir

Demir kaynak yaparken göz yanması ve kaynak alması özellikle kaynakçılık mesleğini yapanların fazlasıyla karşılaştıkları bir problemdir. Gözün kaynak ışını alması dolayısıyla gözde ağrı ve yanma hissedilmektedir. Bu ağrıyı ve yanmayı gidermek için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Yöntemler ve uygulanış şekilleri aşağıda yer almaktadır:

1Patates

Bu sorunla karşılaşanların çokça tercih ettiği, en doğal yöntemlerden biri patatestir. Kimileri tarafından kesin çözüm olarak görülen patatesin uygulanış biçimi ise oldukça kolay. İltihap azaltıcı etkisi de bulunan patates, kaynaktan dolayı oluşan göz kuruluğunu önleyerek kaşıntıya engel olur.

Patatesi çok ince olmayacak şekilde dilimleyerek göz kapaklarınızı kapatıp üzerinde tutun. Düşmesini engellemek için herhangi bir yazma veya tülbent ile göz kapaklarınızdan başınızın arka kısmına gelecek şekilde bağlayabilirsiniz. Dilimleyerek kullanılmasına ek olarak bir küçük patatesi rendeleyip rendelenmiş patatesi peçeteye sararak göz kapaklarınızın üzerine bırakarak kullanabilirsiniz.

2Buz Küpü

Kaynak alınması sonucunda gözde ağrı ve iltihap oluşmasına bağlı olarak buz küpleri veya buzdolabınızda yer alan bir buzu herhangi temiz bir bez veya havluya sararak gözünüze tutabilirsiniz. Uzun süreli tutmamaya özen göstererek kısa aralıklarla tut – çek yaparak yanma, kızarıklık, ağrı ve iltihapların geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Buza ulaşamadığınız takdirde çok soğuk bir su ile ıslattığınız havluyu da aynı şekilde kullanarak sorununuzu gidermeyi deneyebilirsiniz.

3Salatalık

Salatalığı dilimleyip göz kapaklarınızda bekleterek ağrılarınızı giderebilirsiniz. Patates gibi salatalığı da rendeleyerek kullanabilirsiniz.

4Poşet Çay

Antioksidan barındırması açısından poşet çaylar kaynak alan gözün iyileşmesini sağlamaktadır. İki poşet çayı 5 – 10 dakika kadar demleyerek poşetleri çok hafif süzüp gözlerinizin üzerine bırakabilirsiniz. 30 dakika kadar gözleriniz de bekleterek tedaviyi sağlayabilirsiniz. Poşet çay, arpacık gibi sorunlar için de kullanılmakta ve çözüm sunmaktadır.

5Süt

Bir miktar sütü kaynatarak oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Ilıdığından emin olduğunuz sütün içerisine pamuk batırıp gözlerinizin üzerine bırakın. Bir süre bekleterek tedavinizi yapabilirsiniz.

6Gül Suyu

Gül suyu ile ıslattığınız pamukları gözlerinizde bekletiniz.

Kaynak Alan Göz Kaç Günde İyileşir?

Kaynak alan göz genellikle en az 3 günde en fazla ise 7 günde iyileşmektedir. Gözün hassas olmasından kaynaklı olarak kaynakçılık mesleğini yapanların sık sık göz muayenesi olması gerekir. Bunların yanı sıra doktor tavsiyesi ile de farklı yöntemler kullanılarak iyileşme sağlanabilir. Gözün durumu ve tekrara bağlı olarak iyileşme süresi değişmektedir.

Kaynak Işınlarının Zararları Nelerdir?

Kaynak ışınlarının zararları her gözün dayanabileceği kadar değildir. Bilinçsiz kullanıma bağlı olarak oluşan retina yanması ya da retina kayması, zararın boyutunu büyüterek kalıcı körlüğe sebep olabilir. Bu zararları en aza indirgemek için düzenli olarak göz muayenesi yaptırmak gerekir.

Radyasyon yayan bir işlem olmasından dolayı bu işi yapanların dikkatli olması ve özel gözlükler ve maskeleri kullanması gerekir. Gözün kaynak almasının yanı sıra deriye de zararları oldukça fazladır. Işınların zararları, ısınma, kızarma, yanık, körlük, katarak, deri kanseri gibi sıralanabilir. Dikkat, düzenli muayene, maske ve gözlük kullanımı bu zararları en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Kaynak Alan Göze Limon İyi Gelir Mi?

Kaynak alan göze limonun iyi gelip gelmediği sorusu halk arasında limonun göze parlaklık verdiği ve hastalıkları yok ettiği inancından kaynaklı olarak çokça sorulmaktadır. Limonun asitli bir yapıya sahip olmasına bağlı olarak vereceği zarar kestirilemeyeceğinden uzmanlar bu yöntemi önermemekte ve kullanımına karşı çıkmaktadır. Hücrelere zarar vermesine ek olarak, göz kapağı şişliğine ve batmaya da sebep olabilir. Bu yüzden bu yöntem kesinlikle uygulanmamalı ve tavsiye edilmemelidir.

Gentagut Kaynak Almasına İyi Gelir Mi?

Gentagut kaynak almasına iyi gelmektedir ya da kötü gelmektedir demek yanlış bir söylem olmaktadır Göz ve kulak damlası olan gentagutun kulak ve gözde oluşan bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. İltihabı kurutarak iltihap oluşumuna engel olan bu damla, yalnızca bakteriyel enfeksiyonlar için kullanılmaktadır. Bu nedenle doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın