Kenzül Arş Duası Kuran’da Geçiyor Mu? Kaçıncı Sayfada veya Cüzde?

Kenzül arş duası Kuran’da geçmiyor. Söz konusu duamız Kuran ya da hadislerde geçmeyen bir dua olmakla beraber birçok din kitabında yer almaktadır. İnsanların dileklerinin gerçekleşmesini sağlamak için okuduğu bir dua olarak karşımıza çıkan bu dua insanlar tarafından birden fazla kez okunarak dileklerinin gerçekleşmesine yardımcı olacağını düşünerek okuduğu bir duadır. Bunun yanı sıra hastalıklara iyi gelmesi ve kişinin hayatında olumlu etkiler yaratması ile de bilinen bir duadır.

Kenzül Arş Kaçıncı Cüzde?

Kenzül Arş İslam dinine mensup olan kişilerin yani Müslümanların kutsal kitabı olan Kuranı Kerimin içinde yer almamakta olduğundan kaçıncı cüzde sorusunun cevabı hiçbir cüzde yer almamaktadır şeklindedir. Bu dua insanlar tarafından okunması durumunda insanların dileklerini gerçekleştirmesine yardımcı olan bir dua olduğuna inanılan bir dua olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kenzül Arş Duası Nelere İyi Gelir?

Kenzül Arş duası okuyan kimse için okuyan kişinin: Kıyamet günü esnasında ayın on dördü gibi parlayacağına, eğer bu kişi hasta ise hastalığının iyileşeceğine, cinden ve şeytanın her türlü kötülüklerinden korunacağına, eğer ailesinden elinde olmayan sebepler ile ayrılmış ve ailesinin bulmaya çalıyor ise ailesine sağ salim kavuşacağına inanılan bir dua şeklinde bilinmektedir.

Kenzül Arş Duası Kaç Sayfa?

Kenzül Arş duası birden çok sayfadan oluşmakta olup oldukça uzun bir dua olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazan kişiye bağlı olarak farklı etkenler sebebi ile farklı sayfa sayıları ile karşımıza çıkan bu dua Kuranı Kerim içerisinde yer almaması sebebi ile sayfa sayısı hakkında net bir bilgi yoktur. Ancak insanların dileklerinin kabulü için okuduğu bu duanın oldukça uzun olduğu bilinmektedir.

Kenzül Arş Duası Nasıl Okunur?

Kenzül Arş duası halk arasında daha hayırlı olması amacı ile abdest alındıktan sonra herhangi bir dileğiniz için niyetinizi belirterek okunmaktadır. Bu dua daha önce de belirttiğimiz gibi insanların dilekleri üzerine niyet edilmesi üzerine okunan ve birden çok kez okunarak insanların dileklerinin gerçekleşmesine yardımcı olacağı düşünülen bir dua olması şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Kenzül Arş Duasının Türkçe Anlamı Nedir?

Kenzül Arş duasının Türkçe anlamı şu şekildedir: Hak, Melik, Mübin olan Allah’tan başka ilah yoktur. O ki bizim ve eskiden beri var olan insanlığın, atalarımızın Rabbidir. Allah’tan başka ilah yoktur ve kesinlikle onun ortağı, eşi, benzeri bulunmamaktadır. Ve o her şeye gücü yeten Yüce olandır. İyilik yapmaya, kötülükten kaçmaya olan güç kuvvet yalnızca her şeyi bilen Allah’tandır.

Kenzül Arş Duası Dilek İçin Kaç Defa Okunmalı?

Kenzül arş duası farklı dilekler için farklı sayıda okunmaktadır. Örneğin kişinin özel hayatında mutluluğu yakalamasını, aile ilişkilerinin düzelmesini ve birbirini seven insanların birbirine kavuşmasını dilemesi durumunda bu dua 17 defa okunmalıdır. Bir örnek daha verecek olursak rızık genişliğini temin etmek içinse peş peşe 12 defa okunması gerektiği söylenmektedir.

Bu dua yukarıda saydıklarımızın yanı sıra iç sıkıntısı, vesveseler ve ruhsal problemlerinden kurtulmak isteyen kişinin 21 defa, herhangi bir konuda başarıyı yakalamak isteyen aynı zamanda dayanma gücünün artmasını dileyen ve zihnini kirliliklerden temizlemek isteyip zihnini daha berrak hale getirmek isteyen kişinin de 7 defa okuması gereken bir dua olarak bilinmektedir.

içeriğimizi oylayın
Kategoriler Din
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın