Kuşlar Kışın Üşür Mü? Kışın Kuşlar İçin Neler Yapılabilir?
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi

Kuşlar Kışın Üşür Mü? Kışın Kuşlar İçin Neler Yapılabilir?

Kışın kuşlar, genel olarak kabul gören bilgiye göre üşümektedirler. Gerekçeler; kuşların soğuktan ölebilmeleri, kış aylarında suyla çok temas ederlerse hastalanabilmeleri ve kışın göç etmeleridir. Kuşların üşüdüğüne kanıt niteliğindeki bu bilgilerin doğru olmasıyla birlikte üşümeleri konusunda önemli bazı noktalar bulunmaktadır. Şimdi dilerseniz birlikte bu noktaları inceleyelim.

Kuşların sahip olduğu tüyler, onların soğuktan korunmasına yardımcı olmaktadır. Yani havalar biraz soğuduğu anda bütün kuşların üşüdüğünü ve soğuktan öleceğini düşünmek yanlış olacaktır. Bununla birlikte göç edebilen kuşlar vücutlarında depoladıkları yağ sayesinde soğuğa karşı dirençli hale gelmektedirler. Kuşların üşümesi aldıkları besin oranıyla da ilgilidir. Bir kuş ne kadar iyi beslenirse soğuğa o kadar dayanıklı olmaktadır.

Güvercinler Dışarıda Üşür Mü?

Her canlı gibi güvercinler de dışarıda hava soğuk olursa üşümektedirler. Güvercinler özellikle yaz aylarında dışarıda en çok karşılaştığımız kuş türlerindendir. Zannediyoruz ki yazın güvercinlerin dışarıda üşümeyeceğini söylemeye gerek yoktur. Ancak kış mevsiminde bütün canlılar soğuklardan etkilenmektedir ve çok soğuk bir havada dışarıda olan güvercin üşüyebilmektedir.

kisin kuslar icin ne yapabiliriz

Serçe Kuşu Kışın Üşür Mü?

Serçe kuşu diğer tüm kuş türleri gibi kışın üşümektedir. Tüyleri yardımıyla ısınan serçeler kışın belirli bir dereceye kadar idare edebilmektedirler fakat hava soğukluklarında meydana gelen artışla birlikte üşümektedirler. Bununla birlikte göç edememeleri, yiyecek ve kalacak yer bulamamaları onlar için kış mevsimlerinin zor geçmesine neden olmaktadır.

Kışın Kuşlar İçin Neler Yapabiliriz?

Kışın kuşlar için şartlar zorlaşmaktadır. Havanın soğumaya başlamasıyla birlikte kuşların yiyecek ve sığınacak yer bulması zor hale gelmektedir. Kuşların kışın ölmesinin sebebi yalnızca soğuk hava değil açlık da olabilmektedir. Göç edemediklerinde kış mevsimi geçene kadar zorlanan kuşlar için yapılabilecek birkaç şey bulunmaktadır. Şimdi birlikte kışın kuşlar için neler yapabileceğimizi öğrenelim.

Kışın kuşlar için yapılabilecek ilk şey elbette onları beslemek olacaktır. Her evde bulunan basit malzemelerle kuşlar için yemlikler tasarlanıp dışarıya koyulabilir. Kuşyemi almak istemeyenler, çok kolay bir şekilde bulabilecekleri ekmekler ile kuşları besleyebilirler. Bunun yanında kuşların kışın aşırıya kaçılmamak koşuluyla yağlı besinler tüketmesi gerektiği söylenmektedir.

Kışın gelmesiyle sular donabildiğinden kuşlar su bulmakta zorlanmaktadırlar. Bu nedenle dışarıdaki kuşlar için su dolu küçük bir kap ayarlanabilir. Son olarak evlerin pencere ve çatılarına sığınan kuşlar için çatılara ya da pencere kenarlarına küçük yuvalar tasarlanabilir.