Öğrenim Kredisi Borcu Takipli Ne Demek? Tüm Detaylar

Öğrenim kredisi borcu takipli, devlet tarafından geri ödenmek üzere verilen kredinin borcunun takibe alınmasına denmektedir. Devletin vermiş olduğu öğrenim kredisi, kişi bir miktar süre geçip işe başladıktan sonra ödenmelidir. Belirlenmiş olan zamana kadar ödenmeyen öğrenim kredisi borcu devlet tarafından takibe alınır.

Yükseköğrenim Kredisi Borcu Takipli Ne Demek?

Yükseköğrenim kredi borcu takipli, devletin öğrencilere vermiş olduğu kredinin ödenme zamanında ödenmemesi sonucunda devletin kişiyi takibe almasıdır. Kişi devlet tarafından verilmiş olan yükseköğrenim kerdi borcunu belirli bir süre sonra ödemek zorundadır. Devlet tarafından verilmiş olan borç, bir süre sonra devlet tarafından takip edilmeye başlar.

Yükseköğrenim kredi borcunu ödemek için kişi belirli bir süre bekleyebilir. Devletin kişiye bekleme süresi vermesinin nedeni, kişinin belirlenmiş olan bu süre zarfında iş bulmasını beklemesidir. Kişi iş bulduktan sonra da ödemekle görevli olduğu yükseköğrenim kredi borcunu ödemez ise devlet kişinin borcunu takibe alır.

Kişinin yükseköğretim kredi borcu takibe alındıktan sonra devlet ödenmesi gereken miktarın üzerine daha önceden belirtilmiş miktarda faiz ekler. Bu nedenle ödenmesi gereken tutar zamanında ödenmezse kişinin ödemekle yükümlü olduğu miktar artış gösterir.

İlgili Yayın: Yükseköğrenim nedir?

Takipli Öğrenim Kredisi Borcu Yapılandırma Nasıl Oluyor?

Takipli öğrenim kredisi borcu yapılandırma işlemi, internet üzerinden yapılmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için aşağıdaki adımları takip etmek yeterli olacaktır.

 • Yapılandırma başvurusu yapmak için öncelikle www.gib.gov.tr adresine girilmesi gerekir.
 • Ekranda karşınıza gelmiş olan hızlı erişim bölümünden interaktif vergi dairesi butonuna tıklanır.
 • İnteraktif vergi dairesi sayfası üzerinde yer alan T.C. kimlik numarası/ vergi numarası/ kullanıcı kodu ve şifre bölümü doldurulur.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan yapılandırma işlemleri bölümünden 7256 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında tecil işlemlerinden 7256 başvuru kutucuğuna tıklanır.
 • Ekrana gelmiş olan başvuru formunda sizden istenilmekte olan bilgiler dikkatli bir şekilde doldurulur.
 • Başvuru formu tamamlandıktan sonra “Tamam” butonuna basılır.
 • Başvuru işleminiz tamamlandıktan sonra “7256 başvuru işlemlerim” kutucuğuna tıklayarak vergi bazında ödeme planlarınızı kontrol edebilir, çıktı alabilirsiniz.

Takipli Öğrenim Kredisi Borcu Ödeme

Takipli öğrenim kredisi borcu ödeme işlemi, internet üzerinden gerçekleştirilebildiği gibi belirli şubeler üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. İnternet üzerinden bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir.

 • Öğrenim kredisi borcunu ödemek için öncelikle www.gib.gov.tr adresine girilmesi gerekir.
 • Ekranda karşınıza gelmiş olan hızlı erişim bölümünden interaktif vergi dairesi butonuna tıklayarak ana sayfaya giriş yapılır.
 • Sayfaya giriş yaptıktan sonra ekranda çıkan “vadesi gelmemiş borçlar” kısmanda yer almakta olan butona tıklanır.
 • Daha sonra ekranda karşınıza çıkmış olan ödeme butonuna tıklanarak istediğiniz zamana ait olan öğrenim kredi borcunuzu ödeyebilirsiniz.
 • Bu işlemi bitirdikten sonra öğrenim kredisi borcunuzu ödemiş olacaksınız.
içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın