Python Öğrenmeli miyim? Python ile Para Kazanma
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar

Python Öğrenmeli miyim? Python ile Para Kazanma

Binlerce kişi “Python Öğrenmeli miyim?” sorusunun cevabını arıyor. Kod yazarak para kazanmak mümkün mü, kendi başına Python öğrenmek zor mu , Python ile para kazanabilir miyim, Python ile para kazanma mümkün müdür soruları ek gelir arayan veya kariyer değişikliği yapmak isteyen herkesin aklını kurcalayan sorular. Ben de bu konuyu inceleyip 2021 yılı itibarı ile Python öğrenmenin artılarını ve eksilerini değerlendirdim ve herkese uygun Python dersleri paylaştım.

Bu yazıyı okuduktan sonra, Python öğrenmek ne işe yarar, Python öğrenmek ne kadar sürer gibi aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulacak ve güvenle öğrenmeye başlayacaksınız.

Bu yazıyı Google’dan bulup geldiğinize göre, Python hakkında genel bir fikre sahip olduğunuzu düşünüyorum ama yine de Python hakkında kısa bir önbilgi vereyim. Python, 1990 yılında, Hollandalı programcı Guido van Rossum tarafından geliştirilen, hızlı ve estetik kod yazmanızı sağlamayı amaçlayan bir programlama dilidir. Yazımın sonunda, örnek Python kodları paylaştım, onları da inceleyebilirsiniz.

Python Öğrenmeli miyim?

Kariyer değişikliği veya ek gelir istiyorsanız, 2021 itibarı ile, iki önerim olacaktır:

 1. Python
 2. JavaScript (node.js, next.js, angular.js veya benzeri bir framework)

Bu yazının konusu javascript değil, ancak bir programcı olarak onunla ilgili yazmayı da düşündüğüm için, şimdilik sadece Python’a eğileceğim. O yüzden Python Öğrenmeli miyim sorusuna hızlıca EVET cevabı vererek, bunun nedenlerine geçiyorum:

Python Öğrenmek İçin 11 Neden

Python Öğrenmek Kolaydır

Python öğrenmenin kolay olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur, gerçekten de öyle. Öğrenim kolaylığı, size sadece amacınıza ulaşmakta daha güçlü bir araç sağlamayacak, aynı zamanda projelerinizi daha hızlı üretmenize yardımcı olacak. Eğer Java veya C++ gibi bir dili biliyorsanız, Python öğrenmeniz çok daha kolay olacaktır. Python, van Rossum’un deyimiyle, İngilizce yazılan bir dildir. YouTube üzerinden ücretsiz Python kursları bulabilir, bunlarla ortalama 30 gün içinde dilin temellerini öğrenebilir ve küçük projeler, hatta web siteleri geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Python ile daha hızlı kod yazabilirsiniz

Python, sahip olduğu dil yapısı sayesinde, çok daha hızlı kod yazmanıza olanak verir. Başka dillerde, daha fazla komut ve satırda gerçekleştirdiğiniz işlemleri, Python’ın basit söz dizimi sayesinde çok daha az satırda yazabilir, zamandan ve emeğinizden tasarruf edebilirsiniz. Bu, özellikle Python ile geliştirilen veri analizi (data analysis) ve veri işleme (data mining) işlemlerinde büyük kolaylık sağlayacaktır.

Makine Öğrenmesi (Machine Learning) ve Python

Python makine öğrenmesi konusunda en büyük kolaylığı sağlayan dil durumunda. Google’ın arama motoru yazılırken de kullanılan Python, herhangi bir yazılımın veriye göre kendini geliştirmesi konusunda, günümüzde en hızlı şekilde kod yazmayı sağlayan programlama dili. Üstelik, Java ile birlikte, en fazla makine öğrenmesi kütüphanesine sahip dil olarak bu konuda en fazla kaynak bulabileceğiniz platform. Python derin öğrenme konusunda da önde gelen dillerden biridir. 

Derin Öğrenme

Python derin öğrenme konusunda da çok yeterli bir dildir. Derin öğrenme, yapay sinir ağları konusundan esinlenilerek geliştirilmiş bir veri işleme ve makine öğrenmesi yöntemidir.

Web Tasarımı

Python tabanlı, Django ve Flask gibi web geliştirme altyapılarını kullanarak, son derece hızlı bir şekilde web sitesi tasarlamanız mümkün. PHP gibi sunucu taraflı dillerde zaman harcayarak yapabileceğiniz birçok işi, Python ile dakikalar içinde gerçekleştirmeniz mümkün.

Python Kod Örneği - Python Sade Bir Dildir
Python çok sade bir dildir. Python öğrenmek bu nedenle çok kolaydır.

Python, Sadedir

Python ile, yaptığınız her işi çok sade olarak yapabilirsiniz. Bu, görseldeki bileşik faiz hesaplamaktan, bir arama motoru algoritması yazmaya kadar çok değişik alanlarda olabilir. Elon Musk’ın SpaceX projesinde bile Python kullanıldığını unutmayın!

Python, Geniş Bir Topluluğa Sahiptir

Python, 30 yıllık tarihiyle ve çok geniş topluluğu ile, sorun yaşadığınızda internette başvurabileceğiniz çok geniş kaynaklar sunuyor. Özellikle StackOverflow gibi sitelerde, takıldığınız bir konuyu veya çözemediğiniz bir sorunu çok kısa sürede çözüme ulaştırabilirsiniz. Ayrıca, GitHub üzerinden, 1.750.000’den fazla kod örneğine erişebilir, bu örnekleri inceleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Otomasyon

Python, sağladığı otomasyon olanakları ile, sıkıcı pek çok işi hızlıca (başka bir deyişle, yazacağınız makrolar yardımı ile) yapmanızı sağlar ve hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi, yazacağınız otomasyon programlarını satarak para kazanmanızı sağlar. Borsadan veri alarak analiz yapmak, Forex gündemini takip etmek ve benzeri birçok konuda, Python ile hızlı ve güvenilir bir şekilde otomasyon programları yazabilirsiniz.

Python ile Nasıl Para Kazanılır?

Python, piyasada en yaygın olarak aranan programlama dillerinden biridir. Bu nedenle, iş imkanları oldukça fazladır ve bu imkanlar ile sadece belirli şirketlere çalışmanız da gerekmez. Freelance (serbest) çalışarak ek iş olarak da Python programcılığı yapabilir ve python ile para kazanabilirsiniz. Freelance çalışabileceğiniz sitelere örnek olarak, Fiverr ve Freelancer‘ı gösterebilirim. Yani, Python ile kod yazarak para kazanmak, günümüzün en güncel trendlerinden biri.

Python, Internetin Her Büyük Firmasında

Python’dan bu kadar bahsettikten sonra, bir de Python kullanan ve hepimizin günlük yaşamda sıkça kullandığı firmalara / ürünlere bir göz atalım:

 • Google
 • Amazon
 • Netflix
 • Facebook
 • Instagram
 • Spotify
 • NASA
 • Dropbox
 • eBay

Oyun Programcılığı

Her ne kadar Python ile mobil uygulama geliştirmek şu an için çok mantıklı olmasa da, bilgisayar oyunları alanında, Python yükselişte. Gelecekte bir oyun programcısı olmayı hayal ediyorsanız, Python sağladığı kütüphaneler ve altyapı ile, bu hayalinizi gerçekleştirmek için ideal dillerden biri.

Multi-Platform

Python ile yazdığınız programlar, işletim sisteminden bağımsız olarak çalışır. Yani, Windows, Linux veya MacOS üzerinde çalışabilen programlar yazmak için, Python ideal bir programlama dilidir.

Python Kod Örnekleri

Python’ın basit, hızlı ve anlaşılır kod yazmak için ideal olduğundan bahsetmiştim. Aşağıdaki “Merhaba Dünya” (programcılığa giriş için bir klişedir, ilk yazılan koddur) kodunun Java ve Python dilleriyle nasıl yazılabildiğini bir de kendiniz görün:

Python:

print("Merhaba dünya!")

C#

namespace MerhabaDunya
{
class Merhaba {
static void Main(string[] args)
{
System.Console.WriteLine("Merhaba dünya!");
}
}
}

Java:

public class MerhabaDunya {
public static void main(String[] args) {
System.out.println("Merhaba dünya!");
}
}

Go

package main

import "fmt"

func main() {
fmt.Println("Merhaba dünya!")
}

Python Öğrenmek İçin Kaynaklar:

1. maddede Python öğrenmek için YouTube üzerinden kullanabileceğiniz çok sayıda ücretsiz kaynağı göstermiştim. Bunlara ek olarak, aşağıdaki kaynaklardan da ücretsiz olarak Python öğrenebilir, Python dersleri ile pratik yapabilirsiniz:

Python öğrenirken, bir IDE, yani editöre ihtiyacınız olacak. Bunun için Thonny‘yi öneriyorum. Başlangıç kullanıcıları için ideal, kodunuzu hızlıca işleyen ve çalıştıran güzel bir editör.

Thonny’nin yanısıra, bilgisayarınıza herhangi bir program kurmadan çalıştırabileceğiniz, online bir Python derleyicisi olan Repl.it de oldukça kullanışlı.

Ücretli Python Dersleri

 • 2021 Complete Python Bootcamp From Zero to Hero in Python: Jose Portilla tarafından hazırlanmış bu Udemy kursu, sakin anlatımı ile dikkat çekiyor. Detaylara inerek, sağlam bir temel edinmenize yardımcı oluyor.
 • Python Fundamentals: PluralSight üzerindeki bu kurs, profesyonel bir Python programcısı olmak için iyi bir araç.
 • Learn Python Programming Masterclass: Tim Buchalka gibi çok deneyimli bir Java programcısının hazırladığı bu Udemy kursunu, gönül rahatlığı ile satın alıp, orta düzeyde bir Python programcısı haline gelebilirsiniz.
 • 30 Days of Python | Unlock your Python Potential: Başka bir Udemy kursu. Dilin çok fazla detayına girmeden, yüzeysel bir bilgi edinerek kendinizi geliştirmek isterseniz, bu kursu deneyebilirsiniz.
 • 100 Days of Code – The Complete Python Pro Bootcamp for 2021: “100 Days of Code” akımına uygun olarak hazırlanmış, ünlü Web Geliştirme eğitmeni Angela Yu tarafından hazırlanmış bu Python dersi, başlangıç ve orta seviyedeki tüm kullanıcılar için tavsiye edebilirim. Kurs boyunca her gün farklı bir proje ödevi ile, kendinizi sadece kod ezberleyerek bunalan bir öğrenci gibi değil, üreterek öğrenen bir kursiyer gibi hissedebilirsiniz (evet, en çok bu kursu sevdim, o nedenle övüyorum :)).

2021’in ilk aylarında, kendinize yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız, Python bu konuda ideal bir dil. Programlama konusunda daha önce hiç deneyiminiz olmasa da, daha önce birçok dilde kod yazmış deneyimli bir yazılımcı olsanız da, Python, geleceği olan bir dil ve öğrenmek size çok şey katacaktır. Unutmayın, değişik programlama dilleri, ne kadar iyi bir programcı olursanız olun, sizin programlamaya kavramsal olarak bakışınızı geliştirecek önemli birer araçtır. Başarılar! :)

içeriğimizi oylayın