SEO Nedir? Google’da İlk Sayfaya Çıkın
 1. Ana Sayfa
 2. SEO Makaleleri

SEO Nedir? Google’da İlk Sayfaya Çıkın

0

SEO, web sitenizin arama motorlarında üst sırada yer almasını sağlamaktadır. Arama motorlarında üst sırada yer alan web siteniz çok daha fazla tıklanma ve ziyaretçi alacaktır. Birçok detayı bulunan SEO kendi içerisinde de ikiye ayrılmaktadır. Site içi SEO, site dışı SEO olarak ayrılan ve başarı elde etmek isteyenlerin yapmakta yükümlü olduğu birkaç kural mevcuttur. Bu detayları sizlere aşağı kısımlardaki başlıklarda maddeler halinde bahsettik. Dilerseniz birlikte SEO nedir tüm detayları ile inceleyelim.

Site İçi SEO (On Page SEO) Nasıl Yapılır?

İçeriğimizin bu kısmında sizlere site içi SEO nasıl yapılır maddeler halinde paylaşacağız. Site içi SEO adı ile de müsemma olduğu gibi kurmuş olduğunuz web sitenin içerisinde yapmanız gereken özellikleri kapsamaktadır. Dilerseniz birlikte site içi SEO çalışması ne şekilde yapılabilir birlikte inceleyebiliriz.

 • Dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesi anahtar kelime planlaması olmaktadır. Paylaşacağınız içerikte anahtar kelimeleri öncelikle planlamasını yaparak ardından araştırmadını yapıp paylaşacağınız metnin doğru yerinde yer vermelisiniz.
 • Ardından Meta etiketler dediğimiz SERP çalışması yapılmalıdır. Arama sonuç sayfalarında çıkan başlıklar açıklamalar ve arama motorlarının kriterlerine göre kullanılması oldukça önemlidir.
 • Bir diğer dikkate almanız gereken konu SEO dostu URL’ler olmaktadır. Web sitenizin paylaşım URL’sini muhakkak anahtar kelimelerden oluşturmalısınız. Böylelikle üretmiş olduğunuz içerik öne çıkacaktır.
 • Sitemap ise, site haritası xml uzantılı bir dosya olmaktadır. Eğer web sitenizde başarılı olmak istiyorsanız bahsetmiş olduğumuz SEO kurgusunu kesinlikle uygulamalısınız.
 • Robots.txt, kurmuş olduğunuz web sitenin arama motorları tarafından taranmasını sağlamaktadır. Bulunulanı sıra indekslenmesinde de oldukça etkilidir. Dosyayı taramak isteyen arama motorları tarafından taranmaktadır. Belirtilen yollar ile belirli sayfaların taranmasına engel olmaktadır.
 • İçerik SEO’nun en önemli parçalarından bir tanesidir. Araştırılarak üretilen içerik doğru anahtar kelimeleri birleşmesi ile okunmasını arttıracak ve sizlere daha çok ziyaretçi gelmesi için yardımcı olacaktır. Üretilen içeriklerin başlıkları da muhakkak SEO’ya uygun olmalıdır ( H1 – H6 ).
 • Site içi bağlantılar seçeneğimizde de bir sayfadan anahtar kelime ile başka bir sayfaya bağlanmasına denmektedir. Bu sayede sitenizi ziyaret eden kişiler kullanmış olduğunuz bağlantıya tıklayarak diğer içeriğinize geçiş yapabilmektedir. Bu durumda sitenizde gezinmeleri arttırarak etkileşimi çoğaltacaktır.
 • Görsel Optimizasyonu web sitenizdeki görsellerde URL kullanımı ve alt etiketlerin doğru kullanımı ya da videolar için geçerli olmaktadır.
 • Site hızı da site içi SEO için oldukça önemlidir. Sitenizin hızlı çalışması gelen ziyaretçilerinizin sıkışmadan sitenizde gezinmesini sağlar.
 • Kullanıcı deneyimi (UX) ziyaretçilerinizin sitenizi ziyaret etmesinden başlayarak sitenizde gezinmesine kadar tüm süreçi kapsar.
 • Ve son olarak mobil uyumlu site seçeneğimizde elbetteki site içi SEO için çok önemlidir. Son yılların vazgeçilmezi elimizden düşürmediğimiz telefonlarımız ike yaptığımız araştırmalarda neden sizinde web siteniz yer almasın ki?

Site içi Dışı SEO (Off Page SEO) Nasıl yapılır?

Gelelim site dışı SEO neleri kapsar konumuza. Web sitenizde SEO’ ya uygun içerik üretmek için dikkat etmeniz gereken ve site içinde olduğu kadar site dışında da önemli birçok kriter bulunmaktadır. Bu kriterleri aşağı kısımda maddeler halinde yer verdik. Dilerseniz site dışı SEO nasıl yapılır gelin birlikte inceleyelim.

 • Blacklink yani başka web sitesinden kendi web sitenize bağlantı sağlamak.
 • Web sitenizin sosyal medya hesabı olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Bu durum etkileşiminizi bir hayli arttıracaktır.
 • PR çalışmaları web sitenizin medya, basın gibi yerlerde adının geçmesi ve tanıtımının yapılmasıdır ve web siteniz için oldukça önem taşır.
 • Son olarak e-posta pazarlaması da, site içi SEO’da çevrimiçi bir pazarlama tekniğidir.

HTekin Dijital web Çözüm Ortağı

Web site kurma kararınız var ve bu işi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız sizlere püf noktalarından bahsettiğimiz gibi çok daha detaylı bir şekilde de anlatımını sağladığımız HTekin web sitemizde merak ettiğiniz herşey mevcut. Lakin bu detaylar ile uğraşamam derseniz de bizler sizin için SEO hizmeti en kusursuz hali ile sunabiliriz. Bunun için web sitemizi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın