XenForo Forum Nedir? | XenForo Temaları | XenForo Eklentileri
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

XenForo Forum Nedir? | XenForo Temaları | XenForo Eklentileri

0

XenForo forum scripti, 2011 yılından beri kullanımda olan ücretli bir forum yazılımıdır. XenForo, PHP dili ile yazılmıştır. 2010 yılında vBulettin ekibinden ayrılan Kier Darby ve Mike Sullivan tarafından geliştirilen XenForo, günümüzde galeri, kaynak yöneticisi ve gelişmiş arama gibi modülleri ile, komple suit halinde de satın alınabilen bir topluluk paketi haline gelmiştir.

XenForo’nun tarihçesine bakarsak, Jelsoft tarafından yönetilen vBulletin forum scriptinin, 2007 yılında Internet Brands firması tarafından satın alınmasının ardından başlayan şikayetlerin sonucu, yazılımın mevcut durumundan şikayetçi olan programcılar, ekibi terk etti. Bunlardan Kier Darby ve Mike Sullivan, XenForo ismini verdikleri forum scriptini, 2010’un Ekim ayında beta olarka yayınladı. Sitelere kurulabilen tam sürümü ise, 8 Mart 2011 tarihinde yayınlandı.

Daha sonra, Internet Brands firması, XenForo’ya dava açarak, vBulletin’a ait kodun kullanıldığını iddia ederek, tazminat talep etti. Dava, 28 Şubat 2013 tarihinde sona erdi ve iki firma, detayları kamuoyuna açıklanmayan maddeler üzerinden anlaştı.

XenForo Ücretsiz mi?​

XenForo, genel forum sitesi kurmak için de kullanılan bir forum scripti olarak bilinmektedir. Maalesef ücretsiz dağıtımı yapılmıyor. XenForo’yu bir kereye mahsus olmak üzere 160 dolar karşılığında satın almak mümkün. Bu lisans, ömür boyu geçerlidir ancak güncellemeleri indirmek için 1 sene sonra 55 dolar vererek yenilemeniz gerekir.

Başka bir deyişle, bir kez 160 dolara lisansı satın aldıktan sonra, senelik 55 dolara güncelleme indirme hakkını yenilemeniz mümkün.

XenForo Demo Var Mı?​

XenForo lisans satın almak isteyen kişilere Demo adresinden ücretsiz demo hizmeti sunulmaktadır. Sadece e-posta adresinizi girerek, size 3 gün boyunca özelliklerini deneyebileceğiniz bir demo forum açılıyor. Burada, istediğiniz gibi deneme yapmak ve XenForo özellikleri konusunda bilgi sahibi olmak mümkündür.

XenForo Eklentileri​

XenForo eklentileri, firmanın kendi eklentileri ve kullanıcıların geliştirdiği eklentiler şeklinde ikiye ayrılmaktadır. İsterseniz önce, firmanın resmi eklentilerine göz atalım:

  • Gelişmiş Arama: XenForo Enhanced Search olarak geçen bu eklenti, forumda daha hızlı ve daha iyi sonuçlar veren aramalar yapabilmeyi sağlıyor. Fiyatı 55 dolar, 1 yıllık uzatma bedeli ise 10 dolar.
  • Kaynak Yöneticisi: XenForo Resource Manager ismiyle satışa sunulan bu eklenti, kendi sitelerindeki eklenti indirme modülünün bir benzeri. 65 dolarlık başlangıç fiyatı, senelik 15 dolara uzatılabiliyor.
  • Galeri: XenForo Media Gallery olarak satışa sunulan bu eklenti sayesinde, kullanıcıların forumda albüm oluşturması, video galerileri paylaşabilme gibi özellikler kullanılabiliyor. Fiyatı, 65 dolar başlangıç ve yıllık 15 dolar olarak şeklindedir.

Bu eklentilerin yanısıra, kullanıcıların geliştirdiği ve “resource” olarak adlandırılan yüzlerce eklenti mevcut. Eklentilere, buradan ulaşabilirsiniz. Bu eklentilerin bir kısmı ücretsiz olarak kullanıma sunulurken, bir kısmı da onları kodlayan programcılar tarafından kendi sitelerinde ücretli olarak satışa sunulmakta.

XenForo Forum Tema Kullanmak Mümkün mü?​

XenForo tema kullanımı, mümkün. Piyasada çoğu ücretli olan temaları, XenForo Themes olarak arattığınızda bulmanız mümkün, ancak biz sizin için genel forum siteleri tarafından kullanılan ve çok satan temaları araştırdık ve burada paylaşıyoruz:

Adreslerinden temalara göz gezdirmek ve beğendiklerinizi satın almak mümkündür. Bu adreslerin Dipsiz Kuyu ile herhangi bir ilişkisinin bulunmadığını, satın alma işlemlerinizi kendi sorumluluğunuzda yapmanızı özellikle hatırlatırız.

XenForo Forum Sitesi Ne Kadar Kazandırır?​

XenForo da birçok forum scripti gibi, reklam yayınlamanıza ve buradan gelir elde etmenize olanak sağlayan bir yazılım. Bunun için, kullanıcı gruplarına ve sayfa konumlarına göre birçok reklam yayınlama seçeneği mevcut. Ayrıca, bunun ve şunun gibi ücretli eklentiler yardımıyla, daha iyi bir reklam yerleşimi yapabilirsiniz. Forum sitesinden nasıl para kazanılır konusunda, gerisi içeriğinize kalmış durumda.

xenforo para kazanma
Adsense reklamları: Xenforo Para Kazanma

XenForo Forum Sitesi Nasıl Kurulur?​

İlk olarka, XenForo kurulumu çok kolaydır. Bunun için öncelikle geçerli bir lisans ve hosting alanına sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonra, dosyalarınızı forumun yer almasını istediğiniz klasöre (eğer forum sitesi ise public_html klasörüne) kopyalayın. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, install klasörünü çalıştırmanız gerekiyor. Yani, site adresiniz siteadresi.com ise, siteadresi.com/install adresine gitmelisiniz. Eğer bir alt klasöre kurmak istiyorsanız, siteadi.com/klasor/install şeklinde çalıştırmalısınız.

Veritabanı bilgilerini girdikten sonra, kurulum birkaç adımda tamamlanacaktır. Eğer klasörleriniz yazılabilir durumda değilse, bu bilgileri config.php dosyasına kendiniz girmelisiniz. Bu dosya, src klasöründe bulunmaktadır.

İşlemi gerçekleştirirken bir sorunla karşlaşırsanız, bu başlık altında sorabilirsiniz. Bunun yanında başka bir alternatif olarak da, XenForo’dan 50 dolar karşılığında kurulum hizmeti satın alabilirsiniz.

XenForo Kurulumu İçin Gereken Teknik Özellikler​

Forum olarak XenForo için sahip olduğunuz hostingin sahip olması gereken özellikler şu şekildedir:

  • PHP 7,0 (8,0 tavsiye ediliyor)
  • MySQL 5,5 ve üzeri (MariaDB ve Percona da destekleniyor)
  • PHP Eklentileri: MySQLi, GD (JPEG desteği ile), PCRE, cURL, SPL, SimpleXML, DOM, JSON, iconv, ctyp
  • ve yaygın PHP eklentileri mutlaka aktif durumda olmalıdır.

XenForo Türkçe Destek​

XenForo forum resmi sitesinde Türkçe destek maalesef bulunmamaktadır. Türkiye’de XenForo destek konusunda açılmış siteler mevcut olsa da, bunların hiçbirinin XenForo ile resmi bir bağlantısı veya işbirliği bulunmuyor. Bu sitelerden indireceğiniz eklenti ve temalar, tıpkı XenForo’nun kendi sitesinde olduğu gibi tamamen kendi sorumluluğunuzda.

Biz de bu başlık altında XenForo ile ilgili sorunlarınıza çözüm üretebiliriz. Eğer çözemediğiniz bir sorun varsa, bu başlığın altına yazın.

XenForo Lisans Kaldırma​

XenForo lisans kaldırma, sayfanın alt kısmında bulunan XenForo markasını ve adres linkini kaldırma işlemine denmektedir. Bunun için XenForo’ya bir kereliğine 300 dolar ödemeniz gerekmektedir.

XenForo Nereden İndirebilirim?​

XenForo ücretli bir forum scripti olduğu için, XenForo indir, XenForo nulled veya XenForo crack gibi aramalarınızın sonucunda bulacağınız kaynakların, sitenize ve bilgisayarınıza virüs bulaştırabileceğini sakın unutmayın. Ayrıca, lisanslı yazılımları kaçak olarak kullanmak suç olduğundan dolayı, siteniz kapanabilir ve hakkınızda dava açılabilir. Bu nedenle, XenForo indirmek için, lisans almalı ve XenForo.com müşteri panelinden indirmelisiniz. Böylece, hem siteniz güvende olacak, hem de kapanma riski ile karşı karşıya kalmayacaksınız.

Xenforo Portal Var Mı?

XenForo CMS maalesef hazır bulunmuyor. Bunun için xenforo.com’daki ücretli yazılımlardan birini kullanmanız gerekiyor. Jaxel isimli üye tarafından geliştirilen XenPorta 2, vBulletin’dan hatırladığımız vBAdvanced sisteminin bir benzeridir. Başka bir deyişle mevcut konular / kategoriler arasından içerik yayınlıyor. XenPorta, tam bir CMS’den ziyade, bir ön sayfa eklentisi. Seçtiğiniz kategorilerden son konuları ana sayfada, blog tarzı bir görünümle sunuyor.

Detaylı anlatımı ve neye benzediğini, yapımcısı tarafından hazırlanan aşağıdaki videodan görebilirsiniz:

Benim de bir dönem Dipsiz Kuyu’da kullandığım bu eklentinin demosunu 8WAYRUN adresinden görebilir ve satın alabilirsiniz.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın