Üniversite Okuyan Memur Staj Yapabilir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Üniversite Okuyan Memur Staj Yapabilir Mi?

0

Üniversite okuyan memur staj yapabilmektedir. Memur olarak çalışanların üniversite okuma hakları bulunmaktadır. Bölüm tercihlerinde de serbesttirler. Bunun yanında staj gerektiren bölümlerde okumalarında da herhangi bir engel yoktur. Memurlar için kazanç getirecek yani ticari faaliyetlerde bulunmak yasaklanmıştır. Ancak staj süresinde herhangi bir kazanç söz konusu olmadığı için memurlar staj yapabilir. Staj yaparken süre ise yıllık izin veya mazeret izni üzerinden kullanılmaktadır. Ayrıca staj süresi olarak izin hakkı verilmemektedir.

Kamu İşçisi Staj Yapabilir Mi?

Kamu işçisi staj yapabilir. Kamu işçilerinin üniversite okumaları önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Okudukları bölümden mezun olmak için staj gerekiyorsa yıllık izin veya mazeret izni çerçevesinde staj yapabilirler. Kamuda çalışan tüm memur ve işçiler için ortak nokta gelir getirecek başka işlerde çalışmamalarıdır. Staj gelir getiren bir süreç olmadığı için staj yapmalarında herhangi bir hukuki engel bulunmamaktadır.

Devlet Memuru Ücretsiz Staj Yapabilir mi?

Devlet memuru ücretsiz staj yapabilir. Hatta ücret kapsamında staj yapması kabul edilmemektedir. Devlet memurları kanunu kapsamında memurların görevlerini fiili olarak yürüttükleri süre boyunca herhangi bir başka kazanç sağlayacakları işte yer almaları yasaktır. Bu durumu tespit edilen kişiler için görevden uzaklaştırılmaya kadar varan süreç işlemektedir. Bu yüzden eğitimi kapsamında memur staj yapması gerekiyorsa ücretsiz olarak bunu yapabilir.

Memur Çalışırken Avukatlık Staj Yapabilir mi?

Memur çalışırken avukatlık stajı yapamaz. Bunun için ücretsiz izne ayrılması gerekmektedir. Hukuk bölümden mezun olarak avukat olarak çalışmak isteyen halihazırdaki memurlar, avukatlık stajının tamamlanması için, staj süresi boyunca memurluk görevine devam edemezler. Stajı tamamlamaları için ücretsiz izne çıkmaları gerekmektedir.

Kamu Personeli Üniversite Okuyabilir mi?

Kamu personeli örgün veya açıköğretim olacak şekilde üniversite okuyabilir. Üniversitede istediği bölümü tercih edebilir. Eğitimleri kapsamında mezun olmaları için staj gerekiyorsa belirtilen şartlar dahilinde stajlarını da yapabilir. Sadece lisans düzeyinde değil yüksek lisans veya doktora kapsamında da üniversite eğitimi alabilir. Memurlar için üniversite eğitimlerine devam etmeleri önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak dersler gibi gerekçe ile memurlara izin verilmez. Böylesi durumlarda ücretsiz izin kullanabilirler.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın