Wordpress Yorumlarından Link Kaldırma – 1 Dakikada!
 1. Ana Sayfa
 2. Wordpress Makaleleri

Wordpress Yorumlarından Link Kaldırma – 1 Dakikada!

0

Wordpress yorumlarından link kaldırma, son zamanlarda yaygın şekilde blogların maruz kaldığı spam saldırılarına karşı uygulanabilecek yöntemlerin başında gelir. Wordpress yorum kapatma ilk akla gelen seçenek gibi gözükse de, ziyaretçilerinizin içeriğinizle etkileşime girmesini engellediği için, faydası kadar zararı da olan bir yöntemdir. Bu yazımızda, sitenizi yorumlara kapatmadan link ekleyerek yapılan spam saldırılarından sitenizi korumayı anlatacağız. Üstelik sadece 1 dakikada!

Wordpress yorum web site kaldırma işlemi için, eklenti (plug-in) kullanabilirsiniz. Ancak eklentiler sistemi yavaşlattığı için, bu yazıda hem eklenti ile, hem de eklentisiz olarak bu işlemi sadece 1 dakikada nasıl gerçekleştirebileceğinizi göreceksiniz.

Öncelikle, Wordpress sitenizde yapacağınız her işlemden önce yedek almanızın gerekli olduğunu hatırlatır, yedeğinizi aldıysanız başlayabiliriz:

1) Eklenti İle Wordpress Yorumlarından Link Kaldırma

Wordpress yorum ayarları üzerinden, sadece içerik (post) sayfalarınızdaki yorum ekleme bölümünü kaldırabiliyorsunuz. Ancak bu şekilde, ziyaretçileriniz yorum yapamaz. Etkileşimi azaltan böyle bir yöntem, trafiğinizi de azaltacaktır. Comment Link Remove and Other Comment Tools isimli wordpress yorum eklentisi ile, ziyaretçilerin yorum yazarken Web sitesi adresi yazma kutucuğunu görmesini engelleyebilir ve yorumlardaki adresleri, bağlantı halinde gözükmekten çıkarabilirsiniz.

Eklenti kurulumu ve kullanımı şu şekildedir:

 1. Comment Link Remove and Other Comment Tools eklentisini, Wordpress admin panelinizden Eklentiler -> Yeni Ekle seçeneği ile aratıp yükleyin. Eğer bu şekilde yükleyemiyorsanız, bu adresten direkt indirebilir ve bilgisayarınızdan yükleyebilirsiniz. Etkinleştirdikten sonra, soldaki menüde, QC CLR Settings menüsüne tıklayın:
 2. comment link remove and other comment tools kurulum
  QC CLR kurulum
 3. Sağ tarafta, FREE FEATURES bölümünde, işimize yarayacak seçenekler var. Programın ücretli versiyonu da var ancak ücretsiz versiyonu işimizi görüyor. Sırasıyla, seçeneklerin ne anlama geldiğini inceleyelim:
  Wordpress yorumlarından link kaldırma

  • Remove WEBSITE Field from Comment Form: Yorum seçeneklerindeki, Web sitesi bölümünü kaldırır.
  • Remove hyper-link from comment AUTHOR Bio: Ziyaretçi profilindeki bağlantıları kaldırır.
  • Disable turning URLs into hyper-links in comments: Yorumlardaki web adreslerini bağlantı olarak göstermeyi iptal eder.
  • Remove HTML Link Tags in comments: Yorumlardaki HTML etiketlerini kaldırır.
  • Disable Comments Globally: İçeriğe yorum yapmayı site genelinde kaldırır. Bu seçeneği tavsiye etmiyoruz.
  • Hide Existing Comments: Sitenizde ziyaretçilerin yaptığı tüm yorumları gizleyebilirsiniz. Bu seçeneği, sadece site genelinde yorumları kapattıysanız kullanın.
  • Open Comment Links in New Tab: Yorumlar bağlantısını, yeni sekmede açar.

Bu eklenti ile, sadece 1 dakikada yorumlarda link eklenmesini kapatabilirsiniz. Sadece ilk üç seçeneği işaretlemeniz yeterlidir.

Wordpress yorumları kapatmak, sitenizin trafiğini arttımak için iyi bir seçenek olmayacağından, size tavsiyemiz, böyle bir eklenti veya aşağıdaki açıklayacağımız şekilde Wordpress yorumlarından link kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

2) functions.php ile Wordpress Yorumlarından Link Kaldırma

Kod yazarak wordpress yorum ayarları değiştirmek, yine sadece 1 dakikanızı alacak basit bir işlem. Bu işlemde, functions.php dosyasının sonuna iki farklı kod bloğu ekliyoruz. Sonrasında, yukarıdaki eklentinin işlevini, sitemize eklenti kurmadan kazandırıyoruz. Siteye fazladan eklenti kurmak, sitenin yavaşlamasına neden olabileceğinden dolayı, bu yöntemi tavsiye ediyoruz.

functions.php dosyasına nasıl erişeceğinizi bilmiyorsanız, şöyle özetleyebiliriz: Sol menüde, Görünüm -> Tema Düzenleyici ile girdiğiniz kod sayfasında, sağ taraftaki Tema Dosyaları başlığı altında, functions.php dosyasını görebilirsiniz. Tıkladığınızda içeriği açılacak ve paylaşacağımız kodları sayfanın sonuna ekleyip kaydederek kullanabileceksiniz.

a) Sadece Web Sitesi Alanını Kaldırma

Wordpress yorumlar bölümünde, ziyaretçi bilgilerinin girildiği formdaki Web Sitesi bölümünü kaldırmak için, aşağıdaki kod bloğunu olduğu gibi kopyalayıp functions.php dosyasının sonuna yapıştırmalısınız:

add_filter('comment_form_default_fields', 'unset_url_field');
function unset_url_field($fields){
  if(isset($fields['url']))
    unset($fields['url']);
    return $fields;
}

b) Yorum İçeriğindeki Bağlantıları Kaldırma

Wordpress, yorum metnindeki bağlantıları otomatik olarak algılar ve onları tıklanabilir bağlantılara dönüştürür. Bunu engellemek için, aşağıdaki kodu functions.php dosyanıza eklemeniz yeterlidir:

remove_filter( 'comment_text', 'make_clickable', 9 );

c) Wordpress Yorumlarından HTML Bağlantı Kodu Kaldırmak

Wordpress yorumlarından link kaldırmak için, uygulayabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri de budur. functions.php dosyasına ekleyeceğiniz kısa bir kod ile, HTML kodlarını kısıtlamanız mümkün:

function remove_html($comment) {
  return strip_tags($comment, '<strong><b><em><p>');
}
add_filter('get_comment_text', 'remove_html');

Bu kod, sizi sadece link yazma yoluyla spam saldırısından korumakla kalmayıp, aynı zamanda metninizi kalın ve eğik yazabileceğiniz kodlarla, satırbaşı yapmaya yarayan <p> kodu haricindeki tüm HTML kodlarından da korur. Bu koruma gerekli midir sorusuna, evet diye cevap verebiliriz, çünkü sayfa düzeninizi bozabilecek HTML kodları da, Google açısından sitenizi spam olarak nitelemeye neden olabilir.

Yazımızı bitirirken, bir kez daha, Wordpress admin paneli üzerinde yapacağınız her işlemden önce, sitenizin yedeğinizi almanın çok önemli olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Bu yazımızda Wordpress yorumlarından link kaldırma konusunu inceledik. Yazımızı beğendiyseniz, paylaşmanızı rica ediyoruz. Eğer sorunuz varsa, yorum gönder kısmı ile sorabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın