Yün yastık nasıl yıkanır? Yün nasıl yıkanır? Püf noktaları
 1. Ana Sayfa
 2. Püf Noktaları

Yün yastık nasıl yıkanır? Yün nasıl yıkanır? Püf noktaları

0

Yün yastıklar sağlık açısından silikon yastıklara göre daha sağlıklıdır. Yıkanmaları ise maalesef silikon yastıklar kadar kolay değildir. Ancak üzülmeyin, bu yazımızda çamaşır makinesinde yün yastık yıkama işleminin tüm inceliklerini size anlatacağız.

Koyun yünü yastık makinede nasıl yıkanır?

Koyun yünü yastık temizliği biraz zahmetlidir ama zor değildir ve çok iyi sonuç verir. Öncelikle, yastık kılıfını açıp, içindeki yünü çıkarmanız ve elinizle açmalısınız. Başınızın ağırlığı ile zaman içinde kalıp haline gelmiş yün, tam anlamıyla temizlenmeyecektir.

Çamaşır makinesinde yün yastık yıkama için;

 • Yünleri içine koyabileceğiniz büyükçe bir çamaşır yıkama filesi,
 • Deterjan,
 • Soda,
 • Yumuşatıcı

gereklidir. Bu malzemelerden çamaşır yıkama filesi, yünün dağılarak çamaşır makinenizin su tahliye hortumunu ve banyo giderinizi tıkamaması içindir.

Bu malzemeleri ve yünü çamaşır makinesine koyup en fazla 30 derecelik sıcaklıkta yıkayın. Eğer çamaşır makinenizde yün yıkama programı varsa, onu kullanmanız daha iyi olacaktır. Ayrıca, yün ıslanınca ağırlaşacağı için, çamaşır makinenizin tam kapasitesinin en fazla yarısı kadar yün koymanız, makinenizin motorunu korumak için önemli bir püf noktasıdır.

Yıkama bittikten sonra, yünü fileden çıkarıp açarak kurutmalısınız. Böylelikle, hem yün daha hızlı kuruyacak, hem de daha az topaklanacaktır. Yün kuruduktan sonra, ince bir oklava ile birkaç dakika dövün ve tekrar yastık kılıfına koyun. Yün yastığınız eskisi gibi kullanıma hazır!

Yün yastık elde nasıl yıkanır?

Elde yün yastık yıkamak için gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • 1 çay bardağı elde yıkama deterjanı,
 • 1 çay bardağı soda
 • 2 çay bardağı yumuşatıcı,
 • Ilık su,
 • Çamaşır leğeni.

Çamaşır leğenine ılık su doldurup, soda ve elde yıkama deterjanı ile karıştırdıktan sonra, yastığın içinden boşalttığınız yünleri yarım saat suyun içinde bekletin. Daha sonra, yaklaşık bir saat kadar elinizle çitileyin. Bu işlem oldukça yorucu olduğundan, ara verebilirsiniz. Ancak aynı gün içinde yapmanız tavsiye edilir.

Yıkama işlemi bittikten sonra, yine ılık suyun içinde, yumuşatıcı ile birlikte yarım saat bekletin ve daha sonra açarak kurutmaya bırakın. Yün kuruduktan sonra, ince bir oklava ile birkaç dakika dövün ve tekrar yastık kılıfına koyun.

Yün yastık kurutma makinesinde kurutulur mu?

Yün yastık kurutma makinesinde kurutulabilir, ancak 60 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda kurutulmamalıdır. Ayrıca, yünlerinizi tıpkı çamaşır makinesine atarken yaptığınız gibi genişçe bir çamaşır filesine koymanız daha iyidir. Yastığın içine doldurup öyle kurutma makinesine atarsanız, yastığınızın şekli bozulacaktır.

Yün kurutma makinesinde kurutulur mu?

Yün yastık gibi yün giysiler de kurutma makinesinde kurutulabilir. Ancak dikkat etmeniz gereken, kurutma makinesini tam dolu çalıştırmamanız ve mümkünse sadece birkaç parça yün giysiyi atıp, onları da 60 derecenin altında kurutmanızdır.

Sertleşen yün nasıl yumuşatılır?

Sertleşen yün yumuşatma için, ılık su veyumuşatıcı ile birlikte sertleşmiş yünlerinizi genişçe bir leğenin içinde en az 1 saat bekletmeniz gerekir. 1 saatin sonunda elinizle yokladığınızda, yün hala yumuşamadıysa, bir süre daha bekletebilirsiniz.

Yünleriniz yumuşadığında, yukarıda anlattığımız yöntemlerden biriyle yıkayıp, kurutabilirsiniz.

Yorum Yazın