2 Yıllık Fizyoterapi İle 4 Yıllık Arasındaki Fark Nedir? 6 Soru 6 Cevap
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

2 Yıllık Fizyoterapi İle 4 Yıllık Arasındaki Fark Nedir? 6 Soru 6 Cevap

0

2 yıllık fizyoterapi ile 4 yıllık arasındaki fark, 2 senelik fizyoterapi bölümü okunduğunda fizyoterapi teknisyeni olunmaktadır. 4 yıllık lisans bölümü okunduğunda ise fizyoterapist uzman olarak görev yapılmaktadır. Buna bağlı olarak maaş farkı da bulunmaktadır. 4 senelik okuyanlar uzman statüsünde olduğundan güncel olarak 5000 liraya kadar alabilmektedirler. İlerleyen dönemde gelen zamlara göre de artış gösterebilmektedir.

Bu temel farklar dışında aslında yapılan iş aynıdır. Fakat statü farklılığı açıkça görülmektedir. Eğer maaş ve statü durumu takıntınız varsa 4 senelik okumak en mantıklı seçenektir. Bunun dışında 2 senelik okuyarak da mesleğinizi yapabilirsiniz.

1. 2 Yıllık Fizyoterapiden 4 Yıllığa Geçiş Zor Mu?

2 yıllık fizyoterapiden 4 yıllığa geçiş DGS sınav ile mümkün olmaktadır. Fakat belirtmek gerekir ki DGS sınavı düşünüldüğü gibi kolay bir sınav değildir. Fakat üniversite sınavlarına kıyasla daha kolay bir sınav da denilebilmektedir. Aynı zamanda katılımcı sayısı da üniversite sınavına göre daha az olduğundan kazanma şansınız daha yüksek olmaktadır.

İyi bir çalışma ve düzenli olmak ile birlikte DGS’den kolaylıkla geçiş yapılabilmektedir. Burada önemli olan sizin sınavı kazanma azminiz ve çalışma sürekliliğinizdir. Bunları düzene sokup çalışma gerçekleştirdiğinizde kolay bir şekilde 4 senelik bölüme geçiş yapılmaktadır.

2. Fizyoterapi Ön Lisans Ve Lisans Farkı Nedir?

Fizyoterapi ön lisans ve lisans farkı yukarıda da belirtildiği gibi ilk olarak maaş ve ikinci olarak da uzman olup olmadığınız ile ilgilidir. Bunun dışında çok fark olmamaktadır. Teknisyenlik yapmak isteyenler için 2 senelik bölüm yani ön lisans yeterli olacaktır. Fakat fizyoterapist uzman olmak için 4 senelik okul okumak yeterli olacaktır.

3. Fizyoterapi 2 Yıllık Mı 4 Yıllık Mı?

Fizyoterapi 2 senelik (ön lisans) ve 4 yıllık (lisans) olmak üzere iki adettir. Bu bölümlerden birine girmek tamamen üniversite puanınıza kalmıştır. Nispeten 4 senelik bölüm, 2 senelik bölüme göre daha yüksektir. Eğer puanınız yüksekse 4 yıllık fakülte yazılabilir. Kısmen biraz daha düşük bir puan elinizdeyse de 2 senelik bölüme giriş yapılabilmektedir. Daha sonda DGS ile geçiş mümkündür.

4. Fizik Tedavi Ve Fizyoterapi Arasındaki Fark Nedir?

fizik tedavi fizyoterapi fark
fizik tedavi fizyoterapi fark

Fizik tedavi ve fizyoterapi arasındaki fark, fizyoterapistler herhangi bir ilaç kullanmadan ve takviye almadan aynı zamanda da makine olmadan sadece ellerini kullanarak tedavi yapabilmektedirler.  Fizik tedavide ise daha farklı olarak ek yöntemler kullanılmaktadır. Genel anlamda bu tedavi yönetimleri bilimsel olmakla birlikte bir takım takviyeleri içermektedir. Fakat fizyoterapide daha çok ilkel biçimde el kullanarak hareket edilmektedir.

Fizyoterapi bir nevi manuel terapi olarak da adlandırılmaktadır. Aldıkları eğitim kapsamında insanların sıkıntılarını dokunarak anlayabilmektedirler. Tedavi süreci biraz daha kişisel olarak hastayı zorlamakla mümkün olmaktadır.

5. Fizyoterapi Hangi Puan Türü?

Fizyoterapi puanları SAY (sayısal) puan ile almaktadır. Üniversitelerin kontenjanlarına göre ve sıralamanıza göre her sene bölüme giriş değişmektedir. Fakat fizyoterapi isteyenlerin kesinlikle sınava sayısaldan hazırlanması gerekmektedir. Türkiye’nin 4 bir tarafında bulunan üniversitelerde bu bölümler okutulmaktadır.

6. Fizyoterapi Ataması Var Mı?

Fizyoterapi atamaları devlet tarafından yapılmaktadır. Fakat her sene alım sayısı beklenenden düşük olarak yapılmaktadır. Genellikle bu bölüm mezunları özel sektörde çalışmaktadır. Eğer atanmak isterseniz sıkı bir KPSS çalışması sizi beklemektedir. Oldukça yüksek puan almak gerekmektedir.  Bunun dışında atanmak zor hatta imkansıza yakındır. Çünkü mezun sayısı arttıkça KPSS’den işe girmek isteyenlerin oranı da doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Bununla birlikte sınav puanları da yükselmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın