Allah İle İnsan Arasındaki İlişkinin Dayandığı Temel İlkeler Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Din

Allah İle İnsan Arasındaki İlişkinin Dayandığı Temel İlkeler Nelerdir?

0

Allah ile insan arasındaki ilişki, dini esaslara dayanmaktadır. Bu temel ilkeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. İbadetler: Allaha karşı duyduğumuz saygıyı ifade eder. Örneğin; namaz kılmak, oruç tutmak. Bunların dışında küçüklere sevgiyle yaklaşmak ve hayvanları sevmek de ibadet yerine geçen sevaplardır.
  2. Kuran Okumak: Hadis-i Şerifte “Allah ile konuşmak isteyen Kuran okusun”. Buyruluyor. Allah ile insan arasındaki iletişimi sağlamanın en güzel yollarından biri Kuran- Kerim okumaktır.
  3. Dua Etmek: Üzüntülerimizi, kırgınlıklarımızı dua ederek Allaha anlatabilir ve böylelikle onunla doğrudan iletişime geçebiliriz.
  4. Tövbe Etmek: Tövbe etmek, yaptığımız bazı hatalar adına Allahtan af dilememizi ifade eder. Örneğin; bir çocuğun annesini üzdüğü için üzülmesi ve kalben pişmanlık duyması tövbe yerine geçmektedir. Bakara Suresi, 160. Ayette tövbe edip hatalarını düzeltenlerin af olacağı buyrulmaktadır.
  5. Hayvanlara ve Bitkilere Merhametli Davranmak
  6. Büyüklerimize Saygılı Davranmak: Bu örnekler çoğaltılabilir. Allah ile insan arasındaki ilişki, yaptığımız davranışlarla doğrudan ilişkilidir. Yukarıdaki davranışları yerine getirip, iyi biri olduğumuz taktirde Allah ile iletişim halinde oluruz.
içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın