Hac İbadeti Yapmak İçin Giyilen Kıyafetin Adı Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Din

Hac İbadeti Yapmak İçin Giyilen Kıyafetin Adı Nedir?

0

Hac ibadeti yapmak için giyilen kıyafetin adı ihramdır. Bu kıyafeti ise erkekler giymektedir. İhram kelime anlamı ile yasaklardan arınmak anlamını taşımaktadır. İhramın en büyük özelliği ise üzerinde herhangi bir dikiş olmayışıdır.

Üzerinde hiçbir dikiş olmayan ihramın cebi de bulunmamaktadır. İhrama girmek tabiri yasaklardan arınmak üzere hareket etmek anlamı taşımaktadır. İhramın iki parçadan oluştuğu bilinmektedir. Erkekler için giyilmesi şart olan ihram kıyafetinin her iki parçası da beyazdır.

Kabe’ye Giderken Ne Giyilir?

Kabe’ye giderken erkekler ihram giymelidir. Kadınlar ise tesettürün kurallarına uygun bir şekilde giyinmelidir. Kâbe Allah’ın bu dünyadaki evidir. Kabe’deyken hal ve hareketlerimize dikkat etmeli, ibadetimizi yaparken kurallara uymalıyız.

Hac Yaparken Erkeklerin Giymek Zorunda Olduğu Kıyafete Ne Denir?

Kabe’ye giderken erkekler tarafından giyilen ihram aynı zamanda yasak olanlardan yüz çevirmeye yönelik bir hatırlatıcıdır. Hac süresi boyunca Kabe’yi tavaf etme sürecinde bu nedenle erkekler ihram giymektedir.

Hacda Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

Hacda kadınlar için özel bir giysi bulunmamaktadır. Hac ve umre ibadeti yapılırken kadınların tesettüre uygun giyinmesi gerekmektedir. Tesettürün şartlarını taşıyan tüm kadınlar Kabe’de bulunabilir, hac ve umre ziyaretlerini gerçekleştirebilirler.

Hac ve umre ibadetlerinde tesettür gereği kadınların elleri, ayakları ve yüzleri dışında hiçbir uzvu görünmemelidir. Ayrıca tesettür kapsamında giyilen kıyafetler vücut hatlarını belli etmemeli ve başka insanların dikkatini çekmemelidir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın