Allah Kabil’in Kurbanını Neden Kabul Etmemiştir?

Habil ve Kabil, Hz. Adem’in iki çocuğudur. Bir gün Habil ve Kabil aynı kızla (İklimya) evlenmek istemiştir. Bunun üzerine Hz. Adem, Allah’a adak adayarak bu sorunu çözmeyi teklif etmiştir. Dağa çıkılarak adak adanacaktı. Kimin adağı kabul edilirse kızla evlenmeyi o hak edecekti.

Hz. Adem ve Hz. Havva’nın 41 adet çocuğu vardı. Rivayete göre bu çocuklar doğarken ikiz olarak bir kız ve bir erkek olmak sureti ile doğmuşlardır. 20 ikiz ve 1 tek çocuğu olan Hz. Adem çocuklarını evlendirirken bir sonraki doğumdan olan çocuklar ile önceki doğumdan olan çocuklarını evlendirmiştir.

İklimya ile evlenmek başından beri Habil’in hakkıydı. Çünkü İklimya Kabil’in ikiz kardeşiydi. Kabil, kardeşi Habil’in İklimya ile evlenmesine razı olmamış ve itiraz etmiştir. Bunun üzerine babaları Hz. Adem de sorunu çözmek üzere harekete geçmiştir.

Kabil’in Kurbanı Neden Kabul Olmamıştır?

Habil ve Kabil kardeşler Allah’a kurban vermek üzere mallarından birer parça ayırmışlardır. Habil hayvancılıkla uğraşmaktaydı. Sahip olduğu hayvanların en iyisini, iri ve sağlıklısını kurban etmek üzere ayırmıştır.

Kabil ise tarım ile uğraşan bir çiftçiydi. Kabil elindeki tarım ürünlerinden en kötü olanları seçerek isteksiz bir şekilde kurban etmeye karar vermiştir. Her iki kardeş de Hazret-i Adem eşliğinde kurban vermek üzere dağa çıkmışlardır.

Adaklarını adamak üzere yoldayken Kabil sürekli kardeşine kendisinin daha büyük olduğunu ve evlenmeye yaraşan kişinin kendisi olduğuna dair söylemlerde bulunarak övünmekteydi. Kabil adağı kabul olmasa dahi kardeşinin evlenmesine izin vermeyecekti.

Habil ise yol boyunca Allah’a güvenerek hareket etti. Allah’a teslim oldu ve Allah’tan gelen her karara itaat etti. Sonuç olarak iki kurban da dağda verildi. Sonrasında gökten bir ateş inerek Habil’in kurbanı üzerine düştü ve Habil’in kurbanı yandı. Bu Habil’in kurbanının kabul olduğu anlamına geliyordu.

Habil’in kurbanının kabul olması gökten inen bir ateşle olduğundan şeytan Kabil’i şöyle diyerek kandırdı: “Gökten ateş inerek kardeşinin kurbanını yaktı çünkü kardeşin ateşe ibadet etti.” Kabil şeytana kanarak çok büyük bir ateş yaktı ve bu ateşe taptı. Kabil böylece ilk ateşe tapan kişi oldu.  

içeriğimizi oylayın
Kategoriler Din
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın