Android Telefona Nasıl Format Atılır?
 1. Ana Sayfa
 2. Mobil Dünyası

Android Telefona Nasıl Format Atılır?

0

Android telefonunuzun çözülemeyen sorunlarla karşılaştığında veya telefonunuzu birine satacaksanız fabrika verilerine sıfırlama ihtiyacı duyarsınız. Sebebi ne olursa olsun bu yazımızda android telefonunuzda nasıl format atabileceğinizi anlatacağız. Anlatımda bulunan bazı ayar isimleri sizin telefonunuzda farklı olabilir. Fakat farklı bile olsa neyi seçeceğinizi kolayca anlayabilirsiniz.

İçindekiler

Bir telefona format atılırsa ne olur?

Android telefonunuza format attığınızda kişisel tüm verileriniz silinir. Bu yüzden resimler gibi sizin için önemli olan verileri bulut depolama alanlarında veya harici depolama donanımlarında yedeklemelisiniz. Fabrika verilerine sıfırladığınız da telefonunuz ilk defa kutusundan çıkmış haline geri döner. Bu yüzden e-posta hesabınız gibi hesap şifrelerinizi de işlemden önce kaydetmelisiniz. Verilerinizi yedeklemek ve yedekten geri yüklemek uzun süren işlemler olduğundan format atmak en son tercihiniz olmalıdır. Eğer bir sorun yüzünden format atmak istiyorsanız sorunla ilgili çözümlerin tamamını okuduğunuzdan emin olmalısınız. Telefonunuz da donma varsa ilk önce soft reset atmayı deneyebilirsiniz.

 • Soft reset atmak için telefonunuz açıkken güç + ses kısma (bazı modellerde açma) tuşlarına 10 saniye basılı tutun
 • Telefonunuz yeniden açılacaktır
 • Bu işlem herhangi bir kişisel verinizi silmez sadece geçici önbelleği temizler.

Hangi Durumlarda Telefona Format Atılır?

Genellikle telefonu fabrika ayarlarına sıfırlama sebepleri şunlardır:

 • Kilit ekranı şifresinin unutulması (Formatlamak tüm verileri sileceğinden telefonunuz da yeni almış gibi kurulum yaparsınız.)
 • Telefonu başka birine devrettiğinizde veya sattığınızda (Telefonun yeni sahibinin kişisel verilerinize ulaşmaması için mutlaka fabrika verilerine sıfırlamanız gerekmektedir)
 • Telefona virüs bulaşması (Tüm virüs sorunları verilerin tamamı silindiğinden dolayı format attıktan sonra çözülür) bknz: telefonda virüs belirtileri
 • Yazılımsal sorunlar (Telefonunuzun işletim sistemine herhangi bir sebepten dolayı zarar verdiyseniz ve çözümü yoksa telefonu sıfırlayarak düzeltebilirsiniz.
 • Telefonun açılış ekranında takılı kalması (Telefonunuz logo ekranında kalıyorsa veya döngüye giriyorsa kritik bir sorunu var demektir)

Ayarlar Uygulamasından Formatlama

Android telefonunuz açık durumda ise ayarlar uygulamasından format atabilirsiniz. Telefonu açılmayanlar diğer yöntemi okuyabilirler. Format işlemine başlamadan önce işlemin yarım kalması sorunu yaşamamak için telefonunuzu şarja takın veya en az %90 dolu batarya ile işleme başlayın.

 1. Ayarlar uygulamasını açın
 2. Sistem > Sıfırlama seçenekleri yolunu izleyin
 3. Fabrika verilerine sıfırla seçeneğine dokunun
 4. Tüm verileri sile basın
 5. Telefon şifrenizi girerek işlemi onaylayın

Xiaomi marka bir telefon kullanıyorsanız Sistem> Ek ayarlar> Yedekle ve Sıfırla yolunu izlemelisiniz. Eğer telefonunuzun ayarlarında bu seçeneği bulamadıysanız ayarlar uygulamasında üst tarafta bulunan çubuğa sıfırla yazarak ilgili seçeneği bulabilirsiniz.

Kurtarma Menüsüyle Telefonu Sıfırlama

Akıllı telefonunuz açılış animasyonunda takılıyorsa veya şifrenizi unuttuysanız kurtarma menüsünü ile telefona format atabilirsiniz.

 • Telefonunuzu kapatın
 • Güç ve ses kısma tuşlarına ekran açılasıya kadar basılı tutun
 • Kurtarma menüsü açıldığında dokunmatik ekran çalışmaz. Ses tuşları ile Wipe data/factory reset seçeneğini seçin
 • Güç tuşuna basarak işlemi onaylayın ve format işlemini başlatın
 • İşlem bitince telefon kendini başlatmazsa Reboot system now seçeneğini seçmeniz gerekmektedir

Bu yazımızda android telefonlara nasıl format atılabileceğini anlattık. Konuyla ilgili sorularınız varsa yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://androidrehber.com/

Yorum Yazın