Antibiyotik Yorgunluk Yapar Mı? Halsizlik veya Depresyon?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Antibiyotik Yorgunluk Yapar Mı? Halsizlik veya Depresyon?

0

Antibiyotik yorgunluk başta olmak üzere birçok yan etkiye sahip olduğundan dolayı yorgunluk yapmaktadır. Antibiyotikler patojen bakterileri yok etmek ve üremesini engellemek amacıyla, doktor reçetesi dahilinde kullanılan ilaçlardır. Tanımından anlaşılacağı gibi antibiyotikler yalnızca bakteriler konusunda işlevseldir ve virüs, mantar vb. oluşumların tedavisinde kullanılamamaktadır. Vücutta halihazırda var olan bakteriler yararlı, dışarıdan alınan bakteriler ise zararlı bakterilerdir.

Dışarıdan alınan bu zararlı bakteriler bağışıklık sistemini aşmakta ve hastalığa neden olmaktadır. Hastalıkla mücadele için başvurulan antibiyotikler, yalnızca doktor tetkiklerinden sonra verilecek karar ile alınabilmektedir. Aynı şekilde antibiyotik seçimi ve dozu da bir hekim tarafından belirlenmek zorundadır. Hastanın yaşı, kilosu, hastalığının durumu gibi faktörler bu seçimi etkilemektedir ve bu seçim doktor tarafından yapılmazsa yarardan ziyade zarara neden olabilmektedir.

Antibiyotikler Halsizlik Yapar Mı?

Antibiyotik halsizlik gibi yan etkileri bulunduğundan dolayı halsizlik yapabilmektedir. Antibiyotiklerin farklı kişilerde farklı şekillerde görülen birtakım yan etkileri bulunmaktadır. Kimileri bu yan etkilerden hiçbirini yaşamazken kimileri birini veya birkaçını yaşayabilmektedir. Yorgunluk ve halsizlik bu yan etkilerin en yaygın yaşananlarındandır. Antibiyotik kullanımı hastalık ile birlikte gelen bitkinliğin artmasına neden olmaktadır.

Antibiyotik kullanımı ile artan yorgunluk ve halsizliğin nedeni genellikle ilaç dozunun vücuda ağır gelmesi ile ilişkilendirilmektedir. Antibiyotikler bunların yanında alerjik reaksiyonlara da neden olabilmektedir. Bu alerjik reaksiyonlar arasında en sık görülen penisilin alerjisidir. Bununla birlikte ishal, kusma, karın ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı gibi yan etkilere de neden olmaktadır.

Antibiyotik Depresyon Yapar Mı?

Antibiyotik depresyon ile belirli bir ilişkisi olduğu bilindiğinden dolayı depresyon yapabilmektedir ancak bu sık görülen ve kısa sürede meydana gelen bir durum değildir. Antibiyotikler için depresyon yapmaktan ziyade depresyon riskini arttırmak noktasında etkilidir denilebilmektedir. Bu duruma antibiyotiklerin barındırdığı çeşitli kimyasallar neden olmaktadır.

antibiyotik depresyon yapar mi
antibiyotik depresyon yapar mi

Antibiyotik Halüsinasyon Gösterir Mi?

Antibiyotik halüsinasyon dahil olmak üzere birtakım yan etkilere sahip olduğundan dolayı halüsinasyon gösterebilmektedir. Halüsinasyon görme antibiyotiklerin sık görülen bir yan etkisi değildir ve genellikle enfeksiyon tedavisinde yaygın olarak kullanılan florokinolonların kullanımında kendisini göstermektedir.

Antibiyotik Ne Kadar Sürede Vücuttan Atılır?

Antibiyotik vücuttan atılma süresi, kullanılan antibiyotiğe ve dozuna göre değişebilmekle birlikte ortalama 35- 40 saat sonra vücuttan atılmaktadır. Antibiyotiklerin vücuttan atılması ne yazık ki kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilememektedir. Antibiyotiklerin hastalıklarda en son çare olarak kullanılmasının nedenlerinden biri de budur.

Antibiyotik Etkisi Ne Kadar Sürer?

Antibiyotik etki süresi, kullanımından en az 48 – 72 saat geçtikten sonra başlayabilmekte ve hekim tarafından uygun görülen süre boyunca devam etmektedir. Antibiyotiğin etkilerinin vücutta atılabilmesi için 35- 40 saat kadar bir süre gerekmektedir. Bununla birlikte belirlenen doz ve süreye göre etki süresi ve derecesi değişiklik gösterebilmektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın